Завантаження...

hero

Республіка Узбекистан

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Республіка Узбекистан

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Республіка Узбекистан знаходиться у центральноазіатському регіоні. Її назва означає "країна вільних людей". Перші держави на території майбутньої країни з'явилися близько 2,8 тис. років тому вони. Тоді протягом кількох століть було збудовано Ташкент, Самарканд та Бухару.

У період Арабського халіфату, з VII ст., населення масово перейшло в іслам. Під час перебування цих територій у складі Монгольської імперії ними керував легендарний Тамерлан. До кінця XIX ст. колишні ханства перейшли до складу Російської імперії, потім – СРСР. Незалежність узбецької держави була оголошена у 1991 р.

До 20% економіки країни задіяно у сільськогосподарській галузі, на промисловість припадає 33,5%, сферу послуг – 19% валового внутрішнього продукту. Узбекистан є одним із найбільших експортерів бавовни – він займає третє місце у світі з постачання цієї сировини.

Однією із ключових економічних галузей є туризм. Число іноземців, які відвідують країну з метою відпочинку, щороку зростає. В даний час воно досягло майже 7 млн людей. Туристів цікавлять переважно гірськолижний спорт та скелелазіння, відвідування релігійних та археологічних пам'яток Узбекистану.

Переліт пасажирського літака з України до Узбекистану без пересадок займе трохи більше п'яти годин. Придбати квитки допоможе зручний сервіс SkyBooking.

Розташування

Розташовується в центрі Середньої Азії, переважно у Туранській низині. Зі східного боку Узбекистан межує з Киргизією, суміжною державою на північному заході, півночі та північному сході є Казахстан. З півдня та південного заходу сусідить із Туркменією. Сумежні країни на південному сході та півдні – Таджикистан та Афганістан відповідно.

Територія відрізняється великою ландшафтною різноманітністю, являє собою пустелі, гори та степи. Найвища точка країни – пік Хазрет-Султан (4,64 км), що входить до системи Гісарського хребта. Район пустелі Кизилкуми розташований нижче за рівень моря на 13 м.

Узбекистан географічно знаходиться на ділянці між річками Амудар'я та Сирдар'я. Вони є найбільшими в країні з протяжністю 2,54 і 2,25 тис. км. У трійку найбільших рік входить і Зеравшан (877 км). З 509 озер 12 мають площу понад 10 км2. Найбільша акваторія у Західного Аралу (2,79 тис. км2).

Клімат належить до континентального типу. Зимова температура повітря коливається в середньому діапазоні від -10°C до +4°C, влітку піднімається до +37°C, на півночі досягає +27°C.

Структура населення

Більшість населення Узбекистану (83,5%) належить до узбецької національності. Найбільша національна меншість – таджики (4,5%). На росіян, киргизів та казахів припадають 3,5%, 3,4% та 3,1%, каракалпаків та татар – 2,2% та 1,1% відповідно. Решта жителів країни – туркмени, корейці, євреї, карачаївці та представники інших народів. Середній вік населення Узбекистану становить 28,6 років. Діти до 14 років – 23,88% жителів, особи віком від 65 років – 5,25%. Вік решти 70,86% громадян – від 15 до 64 років.

Офіційною мовою країни є узбецька. Вона вважається рідною для 80% населення. Інші групи мешканців спілкуються кількома десятками мов, у тому числі російською, таджицькою, каракалпакською, узбецькою, казахською, уйгурською та азербайджанською.

Більшість віруючих громадян є мусульманами переважно сунітського спрямування, на них припадає 88% населення. Православні становлять 9%. Загалом у країні налічуються 16 конфесій та релігій, включаючи католиків, баптистів, лютеран, прихильників іудаїзму та бахаї.

Віза

Громадянам України не потрібно оформлювати візу для в'їзду до Узбекистану. Обов'язковою є наявність закордонного паспорта з терміном дії до шести місяців. Безвізовий режим передбачає перебування українців в Узбекистані протягом 90 днів. При прибутті літака в країну від туристів вимагають для перевірки авіаквитки на зворотний рейс і банківські документи щодо наявності коштів.

Рівень життя

Громадяни Узбекистану, які працюють, заробляють досить мало – в середньому 119$ на місяць. Мінімальна зарплата становить близько 30$. Найбільші доходи сягають 532$. При цьому вкластися в реальний прожитковий мінімум можуть лише працівники з високими зарплатами – він оцінюється в 394,16$ на одну особу.

Частка безробітних громадян становить понад 9%. На громадян із неповною зайнятістю, більшість із яких проживають у сільській місцевості, припадає 20% населення. Враховуючи, що у сільськогосподарській галузі працюють 44% жителів країни, цей показник можна вважати високим.

В Узбекистані немає системи обов'язкового медичного страхування. Поліси оформлюють приватні оператори, такі як Gross Insurance та Alfa Invest.

Ціни

Ціни на товари першої необхідності та продукти харчування в Узбекистані приблизно у два з половиною рази нижчі, ніж у США. Рис продається за 1,12$ за 1 кг, курка – за 3,09$, помідори – за 1,43$, молоко – за 87 центів за літр, пляшка "Коли" ємністю 0,33 л коштує 56 центів. За обід у ресторані на двох потрібно заплатити в середньому 27$, МакДональдс коштуватиме 3$, найдешевше кафе – 4,43.

Брендові сукні та джинси пропонують у магазинах за 40,56$ та 41,1$ відповідно, за якісне чоловіче взуття зі шкіри вимагатимуть 73,14$, а ціна на кросівки Nike – 86,07$. Купити квиток на автобус можна за 14 центів, сума сплати за кілометр шляху на таксі – 20 центів.

Кухня

Традиції узбецької кухні історично формувалися під впливом кулінарії азіатського регіону. Особливість національної гастрономії є присутність рецепти страв як осілих, так і кочових груп населення, що не властиво сусіднім країнам. Широко використовуються бавовняна олія, спеції та курдючне сало. Основний м'ясний компонент – це баранина. Як і в інших мусульманських країнах, заборонено вживання свинини.

Популярні страви в Узбекистані:

  • локшина нарин з дрібно нарізаним м'ясом;
  • плов з яйцями, гірким перцем та часником;
  • суп катиклі, який роблять з кислого молока;
  • суп чучвара із пельменями;
  • рулет ханум з м'ясом чи картоплею.

Ціни на житло

У сегменті послуг з надання житла в Узбекистані є досить м'яка цінова політика. Витрати туриста на найдешевший номер у хостелі або готелі класу до "двох зірок" не перевищать 14$. Готелі середнього рівня пропонують номери за 39$. Низькою вартістю проживання вирізняються і п'ятизіркові готелі — за добу потрібно заплатити 103$.

У випадку тривалого перебування в Узбекистані краще вибрати варіант зі орендою квартири. Вартість оренди однокімнатного житла становить 213-338$, із двома-трьома кімнатами – від 389$ та аж до 632$ за місяць. Квартири, виставлені на продаж, оцінюються щонайменше у 512$ за 1 м2.

Рівень безпеки

Узбекистан у кримінальному сенсі є відносно безпечною територією для відвідання. За рік у країні фіксується близько 60 тис. злочинів. Їхня кількість із розрахунку на 100 тис. населення становить 182. Цей показник менший, ніж в Україні, у шість разів.

Приїжджим рекомендується звернути особливу увагу на збереження речей під час подорожей поїздами. Крім того, не можна залишати без нагляду сумки на місцевих ринках та у громадському транспорті. З погляду транспортної безпеки слід пам'ятати, що велика кількість доріг у країні погано освітлена та має низькоякісне покриття.

Заборони

В Узбекистані існує низка законодавчих обмежень, пов'язаних із безпекою людей. Крім того, є традиційні правила, зумовлені ісламськими релігійними нормами.

В Узбекистані заборонено:

  1. Фотографування будівель органів влади та місцевих ринків, які є пам'ятками.
  2. Використання дронів без попереднього отримання дозволу на ввезення та експлуатацію такої техніки.
  3. Перебування на вулиці без документів, що засвідчують особу.
  4. Образа ісламських традицій, у тому числі, нескромний одяг і куріння в громадських місцях під час святкування Рамадану.

Інфраструктура

Об'єкти промислового призначення та сільськогосподарські кластери в Узбекистані розташовані на значних відстанях. З урахуванням цього, а також високої щільності населення, транспортна інфраструктура країни – один із найголовніших важелів економічного розвитку.

В Узбекистані прокладено залізничну мережу завдовжки 7,4 тис. км, електрифіковані колії – 1,3 тис. км. Між Ташкентом та низкою інших міст функціонує високошвидкісна магістраль завдовжки 741 км.

Щодо системи автомобільних доріг, то вона займає за величиною 52-е місце у світовому рейтингу. Хоча держава не має виходу до моря, вона має невеликий річковий флот і низку портів. Судна курсують по Амудар'ї. У містах працює громадський транспорт – автобуси, тролейбуси, трамваї. Метрополітен є лише у Ташкенті.

Найбільшим з 11 аеропортів країни, в якому можна купити квитки на більшість авіарейсів, є Південний (Ташкент). Організацією авіаперельотів за прямими маршрутами у більш ніж 50 міст світу займається компанія Uzbekistan Airways. Оператор продає авіаквитки в 25 представництвах у різних країнах. Приватна компанія Samarkand Airways спеціалізується на організації авіатурів та подорожей.

Культура

Узбецька культура формувалася тисячоліттями. Вона підпадала під вплив звичаїв та традицій тих народів, які проживали на цій території. Спочатку культура характеризувалася як цілісний пласт, однак у ході історичних подій ускладнювалася та ставала все більш різноманітною. Її багатогранність багато в чому була зумовлена географією – регіон знаходився прямо на перетину основних маршрутів Великого шовкового шляху. Саме тут відбувалися обмін поглядами та ідеями, ключові контакти народів.

Узбекистан протягом майже всієї своєї історії грав роль мосту між західними та східними державами. Відчутний внесок у розвиток національної культури зробили представники Китаю, Греції, арабських країн, кочові тюрки. Узбекистан став центром втілення різних концепцій музики та танців, живопису, прикладного мистецтва, національного одягу. При цьому в кожному регіоні країни є своя родзинка, власні неповторні відтінки.

Пам'ятки

Узбекистан – стародавній культурно-історичний центр, славиться не лише своїми незліченними архітектурними пам'ятками та мечетями, відомими у всьому світі, а й найкрасивішою природою.

Визначні місця країни, що стали культовими серед туристів:

  1. Площа Регістан в центральній частині Самарканду. Є найвідомішою в Узбекистані. На ній розташовується архітектурний ансамбль, збудований у XV-XVII ст.
  2. Мечеть Бібі-Ханим є архітектурною пам'яткою, спорудженою в Самарканді на початку XV ст. Вважається мечеттю Тамерлана. Будівля прикрашена різьбленим мармуром, великою кількістю багатих кахлів та розписами.
  3. Музей прикладного мистецтва у Ташкенті. Відкритий на базі виставки у 1937 р. У його колекції налічується понад 4 тис. зразків декоративного мистецтва. Тут представлені керамічні та ювелірні вироби, шедеври різьблення по дереву та вишивання.
  4. Базар Чорсу – один із найбільших у Середній Азії. Знаходиться у старому районі Ташкента. У центрі базару збудовано будинок із трьох ярусів у вигляді купола. Діаметр основи складає 350 м.
  5. Гірськолижний курорт Чимган у Тянь-Шані, поряд із Чирчиком. Набув статусу "узбецької Швейцарії" за неповторну красу пейзажів. Гори вкриті реліктовими лісами. Сезон катання на лижах – лютий.