Турецька Республіка
Загальна інформація
-
Столиця: Анкара
-
Територія: 783 562 км²
-
Мова: турецька
-
Валюта: турецька ліра
-
Населення: 85 279 553
-
Телефонний код: +90
-
Код країни: TR
Інфраструктура
Турецька Республіка
Про країну
Які перші асоціації спадають на думку при згадці про Туреччину? Шумні готелі, де кожен співробітник намагається догодити приїжджому гостю, знаменитий "all inclusive», що сприяє появі кількох зайвих кілограмів після відпочинку. Ну і всіма улюблене море, в яке не обов'язково навіть заходити, адже кожен готель, що поважає себе, надає розкішний басейн на території.
Так, це стандартне уявлення про Туреччину, але така дивовижна країна варта більш високої думки про себе. Вона є колискою давніх цивілізацій. Їй чимало рядків присвячено у давньогрецькому епосі. Про неї протягом століть говорили і писали далеко не останні люди цього світу. Знаменита Троя, колись величний Галікарнас, неймовірні античні споруди, багаторівневі підземні селища, монастирі та багато чого цікавого. Варто лише заїхати вглиб країни, і відкривається незвідана, зовсім інша Туреччина, про яку рідко згадують туроператори.
Враховуючи величезну популярність турецького напрямку серед відпочивальників, купити квиток на прямий авіарейс не складає труднощів. Відстань від України порівняно невелика. Літак з Києва до Стамбула в середньому долітає за дві години з ледь помітним хвостиком, без пересадок. Можна вибрати переліт у стилі "лакшері" або взяти дешевий авіаквиток на сайті skybooking.ua. Туреччина відкрита для всіх!
Розташування
Туреччину називають країною контрастів, адже вона знаходиться на стику двох континентів. Більшість належить до південно-західної Азії і лише 3% загальної території вважаються "європейськими". Сусідами є Болгарія, Греція та ціла низка східних країн, включаючи Сирію, яка згадується у ЗМІ лише у контексті війни. Відпочивальникам на турецькій землі "сирійський конфлікт" жодних проблем не створює. Він ніяким чином там не відчувається.
Туреччина омивається аж чотирма морями: Чорним, Егейським, Середземним та Мармуровим, тому поплавати там точно є де. А ще знамениті протоки Босфор і Дарданелли, численні озера і річки, серед яких великий Євфрат. Якщо оцінювати рельєф, то Туреччина переважно гірська. З точки зору адміністративно-територіального устрою, країна поділена на окремі провінції.
Протяжність території є великою, тому виділяють відразу кілька кліматичних зон. Ближче до Анатолійського нагір'я літо дуже сухе, а зими холодні. На березі Чорного моря клімат більш вологий – спостерігається плавний перехід від помірного до субтропічного. Але переважно в Туреччині середземноморська спека, заради якої люди й приїздять. Шкала термометра часто влітку перевалює за +30°С.
Структура населення
Кількість мешканців постійно зростає. Якщо у 2015 р. чисельність населення була близько 76 млн, то за даними за 2020 р. – понад 83 млн людей. Туреччина — багатонаціональна, але етнічні турки (приблизно 70% всіх жителів) помітно привілейовані. Наприклад, у курдів (близько 20%), які історично жили у східній частині країни, є елементарні проблеми з юридичним визнанням.
За інформацією Інституту статистики Туреччини, середня тривалість життя мешканців країни дорівнює 76,9 років. Чоловіки в середньому живуть 74,7 років, а жінки – 79,2. Загальний коефіцієнт народжуваності вищий, ніж коефіцієнт смертності. Щороку населення зростає більш як на 1%. Загалом це дуже молода країна — середній вік громадянина трохи більше 30 років.
Спостерігається активна урбанізація. Молодь переважно переїжджає до міст. У селах мешкає менше 30% людей. Щодо релігії, то переважна більшість громадян – мусульмани, але є чимало юдеїв та християн. Офіційна мова одна – лише турецька, але в побуті можна часто почути курдську та мови інших національностей. Усі написи (знаки, вивіски, афіші) латиницею. Багато турків, що живуть у місті, володіють англійською.
Віза
Туреччина з Україною має безвізовий режим. Для перетину турецького кордону можна використовувати ID карту або закордонний паспорт (біометричний або навіть старий зразок). Якщо ви здійснюєте переліт з дітьми, то обов'язково треба мати свідоцтво про народження дитини.
Рівень життя
У ХХІ ст. Туреччина зробила суттєвий економічний стрибок, рівень життя громадян відчутно піднявся, але залишається низьким за мірками розвинених європейських чи азійських країн. Мінімальна оплата праці становить трохи більше 300$ на місяць. Реальний прожитковий мінімум – 287$/міс. Рівень безробіття дуже низький – у межах 2-3%.
Урядом активно вживаються заходи щодо скорочення розриву між різними соціальними верствами, але все ж таки різниця у зарплаті некваліфікованого працівника та кваліфікованого – істотна. Наприклад, лікарі заробляють набагато більше, ніж 1000$ на місяць. І взагалі, медицина у Туреччині на високому рівні. Політика соціального страхування – сучасна та розвинена.
Ціни
При середньому рівні доходу пересічний турок може дозволити собі цілком комфортно жити, а приїжджих вартість місцевих продуктів взагалі вражає:
- 1 кг турецького твердого сиру – 2,34$
- буханець свіжого хліба – 0,19$
- куряча грудинка (1 кг) – 1,60$
Туристи можуть смачно та дешево поїсти, насолодившись місцевою культурою вуличної їжі або атмосферними закладами:
- середня ціна чашки капучіно в кафе – 0,93$
- місцевий фастфуд (їжа + напій) – 1,78$
- вечеря на двох у хорошому ресторані – близько 8-12$
У Туреччині можна купити квиток в кіно всього за 2$ або вдосталь розважитися в ТРЦ, витративши буквально 10-15$, а ще там дешевий бензин і доступна ціна на таксі та громадський транспорт.
Кухня
На кухню істотно впливала і продовжує надавати місцева релігія. Є особливі правила для інгредієнтів та їх приготування. Гуляючи турецькими містами, ви напевно побачите написи "халяль", тобто дозволена їжа, відповідно до мусульманських ритуалів. Якщо "харам", то заборонена.
Найвідомішою турецькою стравою є кебаб. Він, до подиву багатьох туристів, буває різним. Щоб спробувати всі різновиди, іноді не вистачає відпустки. Попит мають супи. Найбільш традиційні – з овечих потрохів та червоної сочевиці. Турки люблять різну випічку, починаючи стандартною пітою, закінчуючи гезлеме (специфічний коржик) і береком (дуже смачний рогалик).
Ціни на житло
Вартість готелів – на будь-який гаманець. Можна сміливо розраховувати зняти відмінний номер за 20-30$ на добу. Йдеться про курортні міста. Ціна путівки на двох, де "все включено", у тому числі авіарейс без пересадок, варіюється від скромних 300$ до 1500$ на тиждень-два відпочинку. Багато залежить від індивідуальних потреб людини. Можна цілком добре відпочити сім'єю в готелі чотирьох або п'яти "турецьких зірок" і вписатися в 1000$.
Якщо винаймати квартиру (одна спальня) в центрі середньостатистичного курортного міста, то вийде в межах 150-200$/місяць. Віддалені від моря апартаменти коштують не більше 100$/міс. В Туреччині можна дешево купити нерухомість – в середньому ціна 1 м2 в новобудові дорівнює 600-700$.
Рівень безпеки
За правління Ердогана Туреччина кардинально переглянула ставлення до безпеки. Особлива увага приділяється раніше згаданим курдам, які багато років ведуть активну діяльність у південно-східному регіоні, спрямовану на створення власної автономії.
Закони щодо покарання за злочини у Туреччині дуже жорсткі. У популярних серед туристів містах багато камер відеоспостереження, а поліцейські (зазвичай люди в блакитній формі) зустрічаються ледь не на кожному кроці.
У готелях заходи безпеки на найвищому рівні. Туристам часто видають буклети з рекомендаціями, які райони міста краще не відвідувати. У людних та галасливих місцях є ризик дрібних крадіжок. Українцям важливо також пам'ятати, що серед відпочивальників у Туреччині завжди дуже багато росіян.
Заборони
Ставлення до Ердогана і до того ж Ататюрка у турків далеко не однакове, тому краще не згадувати цих особистостей у приватних бесідах із малознайомими місцевими, щоб не спровокувати конфлікт. Що стосується одягу, то на туристів не поширюються жодні заборони, але при відвідуванні мечетей обов'язково потрібно дотримуватися дрес-коду.
Під час Рамадану більшість турків дотримуються суворих обмежень. З поваги до них не варто пити або їсти в місцях великого скупчення людей. До речі, кафе в Рамадан вдень завжди закриті, а через куріння у громадському місці взагалі можуть бути проблеми із патрульними. Те саме стосується прогулянок у нетверезому стані.
Інфраструктура
Турецька економіка стрімко зростає не в останню чергу завдяки туризму та розвитку туристичної інфраструктури. Понад 50% економіки припадає саме на сферу послуг. Найбільш розвиненими в цьому плані вважаються Анталія та Стамбул, регіон Каппадокії, а також узбережжя Середземного та Егейського морів.
Якість автомобільних доріг у курортних зонах (переважно в південній та західній частинах країни) можна порівняти з найкращими європейськими аналогами. Примітно, що є тисячі кілометрів велодоріжок. Це сприяє розвитку велотуризму. Мандрівники з України часто практикують авіапереліт із власним велосипедом у літаку, а потім прокладають тривалі маршрути вже безпосередньо Туреччиною.
Залізниця поступається автотранспорту за популярністю серед населення. Її загальна довжина – 8671 км. На хорошому рівні морський транспорт. Практично в кожній провінції є як мінімум один міжнародний аеропорт, куди можна купити авіаквиток, а звідти вже прямий шлях до численних готелів та курортних розваг. Співвідношення ціна-якість у Туреччині одне з найкращих у світі!
Культура
Значний вплив на турецьку культуру має іслам. Жінкам належить закривати більшу частину тіла одягом, але з кожним роком Туреччина стає дедалі більш світською країною. Гуляючи вулицями того ж Стамбула, можна зустріти двох дівчат-подруг, одна з яких буде одягнена у брендові джинси та футболку, а інша – у паранджу. В одній країні уживаються люди дуже консервативних та сучасних поглядів на світ.
Велику увагу приділяють релігійним святам. Крім усім відомого Рамадану варто виділити Курбан-Байрам, присвячений жертвоприношенню. Він знаменує закінчення Рамадану. У дні Курбан-Байраму всі магазини, державні установи, банки тощо в окрузі можуть бути закриті. Турки святкують!
У 2010 р. Стамбул отримав статус "Культурної столиці Європи". І не даремно! Туреччина дала світові Орхана Памука та інших знаменитостей у галузі літератури. Турецька музика має багатовікову історію – автентичне звучання підкорює любителів фольклору із різних куточків планети. А кінематограф? Ті ж турецькі серіали перекладають десятками різноманітних мов. Що вже казати, якщо навіть на українському ТБ їх показують по центральних каналах.
Пам'ятки
Комфортні готелі, безлімітні напої зі смачною їжею, розкішні пляжі та тепла морська водичка – згадали, зафіксували! Тепер варто перерахувати нетривіальні пам'ятки, які не знайти в багатьох інших країнах:
- Ефес. Величні античні руїни. Колись могутнє місто з вражаючою архітектурою, яка добре збереглася з моменту її спорудження у Х ст. до н. е.
- Кападокія. Рай для фотографів та насолода для очей мандрівника. У панораму хвилястих скель неможливо не закохатися.
- Памуккале. Білі тераси вапнякового туфу, які спускаються схилом. Вони відомі під альтернативною назвою – "Бавовняний замок". Це одне з найпрекрасніших творінь природи у всьому світі.
- Аспендос. Легендарний театр, який застав часи Марка Аврелія. Вчені стверджують, що з тієї епохи ця споруда збереглася найкраще. Знаходиться театр поряд із курортною Анталією, куди літає один літак за іншим.
- Собор Святої Софії. Приголомшлива споруда, що нагадує про колишню велич Константинополя. Саме так виглядає одна з найкрасивіших історичних будівель у світі, якою турки безмежно пишаються.