Королівство Таїланд
Загальна інформація
-
Столиця: Бангкок
-
Територія: 513 120 км²
-
Мова: тайська
-
Валюта: бат
-
Населення: 69 648 117
-
Телефонний код: +66
-
Код країни: TH
Інфраструктура
Королівство Таїланд
Про країну
Таїланд – країна в Південно-Східній Азії, знаходиться на півостровах Індокитай та Малакка. До кінця сорокових років XX ст. називалася Сіам. Сучасне найменування держави перекладається як "земля тайців" ("тай" – "свобода").
Держава є наступником королівства Сукотаї, яке було утворено у 1238 р. Його контакти з європейцями почалися у 1511 р. У другій половині ХІХ ст. активізувалась колонізація південного сходу Азії, проте країні, єдиній у регіоні, вдалося зберегти незалежність. У 1932 р. у ній пройшла мирна революція, за наслідками якої у Сіамі встановилася конституційна монархія. Цей лад діє в Таїланді і зараз.
Аграрно-індустріальна економіка держави істотно залежить від експорту, на нього припадає дві третини внутрішнього валового продукту. Значний прибуток приносить туризм. За рік у країні відпочивають понад 32 млн іноземців, приносячи в економіку близько 48 млрд $. Таїланд заслужив статус одного з головних центрів туризму в Південно-Східній Азії. Популярність подорожей до цієї країни пов'язана переважно з її найкрасивішими островами та пляжами, розвиненою інфраструктурою розваг.
З України до Таїланду курсують літаки за прямими рейсами. Час перельоту за маршрутом без пересадок становить приблизно 10,5 годин. Придбати квитки можна за допомогою сервісу SkyBooking.
Розташування
Таїланд займає західні райони півострова Індокитай та північ Малаккі. Омивається водами тихоокеанської Сіамської затоки та Андаманського моря (Індійський океан). Межує з Лаосом і Камбоджею на сході, з М'янмою – на заході та з Малайзією – на півдні.
Більш як половина території представлена рівнинною місцевістю. З півночі низовини обмежуються нагір'ям Пхіпанна і хребтом Луангпхабан. Із західного боку рівнини прилягають до гір Білау, Танентаунджі та Кхунтхан. Найвища точка – пік Дойінтанон (2,56 км) – знаходиться на північному заході.
Таїланд входить до субекваторіальної та мусонної кліматичних систем. Температура повітря коливається в межах від +13°C до +40°C, найспекотніше у квітні та травні. У гірських районах зимова температура знижується до -15°C. Завдяки довжині території країни з півночі на південь, сприятлива погода просто "переміщається" у різні сезони, що дає можливість приймати туристів цілий рік.
У країні протікає багато річок, найбільшою є Чаупхрая протяжністю 1,2 тис. км (на території Таїланду – 372 км). Площа її акваторії сягає 158 тис. км2. На відміну від річок, озер у країні зовсім небагато. Найбільше площею – Тхалелуанг (1,04 тис. км2).
Структура населення
У структурі національностей мешканців Таїланду велику частку займають тайці – 75%. Їхній склад неоднорідний і складається з численних народностей, об'єднаних за культурними та мовними ознаками. На етнічних китайців припадає 14%, малайців – 4% населення. Інші – це гірські племена, біженці з В'єтнаму та М'янми. У віковій категорії до 14 років перебувають 20,8% громадян, від 15 до 64 років – ще 70,5%, старше 65 років – 8,7%.
Державна мова – тайська, нею спілкується більшість населення. У північних та східних районах поширеним є ісан (лаоський діалект). Загалом жителі країни розмовляють 62 мовами і навіть тайська має кілька варіантів.
До 94,6% віруючого населення Таїланду сповідують буддизм. Ще 4,6% є прихильниками ісламської релігії, здебільшого у південних провінціях, що межують із Малайзією. Християн у країні – до 1,7%, переважно католиків. Вони мешкають у горах на півночі. Прихильників інших релігій, включаючи іудаїзм, індуїзм та сикхізм, налічується не більше 0,1%.
Віза
Між Україною та Таїландом укладено угоду про безвізовий режим. Таке послаблення діє протягом 30 діб з моменту прибуття в аеропорт приймаючої країни, в іншому випадку все ж таки доведеться оформляти документи прямо в консульстві. Туристи повинні пред'являти авіаквиток на зворотний рейс та підтвердження про наявність достатнього обсягу коштів для перебування в Таїланді.
Рівень життя
Усереднений обсяг оплати праці Таїланді сягає 2815$, мінімум коливається на рівні 700-710$. Найвищі зарплати в країні знаходяться на рівні 12581$, однак і цей показник не є граничним. Сума реального прожиткового мінімуму становить 1886$ для сімей, у яких є діти, а для однієї особи – 523$. Рівень безробіття вкрай низький – 0,7%.
Система медичного страхування охоплює понад 99% населення. Фінансування послуг охорони здоров'я здійснюється на 65% за рахунок держави та 35% – приватних компаній. Витрати медичних установ на одного пацієнта становлять майже 400$ на рік.
Ціни
З огляду на те, що Таїланд є одним із найбільших туристичних регіонів, споживчі ціни в його магазинах можна назвати прийнятними. Продукти харчування, одяг та транспортні послуги тут дешевші, ніж у США, у 1,62 рази.
Якщо говорити про конкретні товари, то, наприклад, кілограм м'яса коштує в середньому 10,24$, курячі яйця продаються за 1,67$, яблука, банани та апельсини – за 2,55$, 1,21$ і 1,78$ відповідно. Обід у хорошому ресторані обійдеться всього в 23,28$. Доступні ціни на одяг та взуття – класичні туфлі пропонують за 73$, брендові джинси – за 49$. Тариф у таксі – 1,02$ за кілометр, а купити квиток на автобус можна за 87 центів.
Кухня
Традиційна тайська кухня створювалася протягом кількох століть під китайським, європейським та індійським впливом. Її особливістю є те, що, як правило, на стіл подається основна страва з рису та кілька додаткових порцій іншої їжі. Більшість кулінарних рецептів, популярних у Таїланді, включають додавання приправ із часнику, трав та гіркого перцю.
Знамениті тайські страви:
- Гострий і кислий суп том ям з куркою та креветками.
- Суп з кокосового молока том кха кунг з морепродуктами та овочами.
- Смажений рис з різними видами м'яса і краби кхау пхат.
- Кай пхат ка-пхрау – курка з перцем чилі та часником.
- Смажена локшина з соєвим та рибним соусами пхат сі іу.
Ціни на житло
Ціни на проживання в готелях Таїланду суттєво відрізняються залежно від ступеня комфортності номерів. За ночівлю у дешевому хостелі потрібно заплатити 21$. Вартість номера в готелі середнього рівня вища вдвічі. Якщо дозволяє бюджет, можна заселитися в п'ятизірковий готель з максимумом зручностей в середньому за 122$ на добу.
Значно заощадити на проживання можливо, якщо зняти недорогу однокімнатну квартиру, бажано не в центрі міста – таке рішення коштуватиме 208$ на місяць. Для порівняння, за трикімнатну потрібно заплатити 569$. Витрати на покупку квартири складуть 1630$ з розрахунку за 1 м2.
Рівень безпеки
Число злочинів, скоєних у Таїланді протягом року, у середньому становить 809 на 100 тис. людей. Це нижче, ніж в Україні приблизно на чверть. У лавах поліції в Таїланді служать 230 тис. осіб – 338 на кожну сотню тисяч. "Насиченість" країни правоохоронцями практично аналогічна українській.
Правила безпечної поведінки в Таїланді мало відрізняються від тих, що встановлені в інших країнах із розвиненим туризмом. Влада рекомендує не подорожувати незнайомими районами або в нічний час поодинці. Крім того, не варто віддавати паспорт як заставу компаніям, які здають в оренду мотоцикли та гідроцикли – документ можуть не повернути, якщо майно буде зіпсоване. Не можна втрачати свою банківську картку із виду. У країні реєструють випадки скіммінгу банкоматів.
Заборони
Влада Таїланду запровадила заборони на ті дії місцевого населення та туристів, які, на їхню думку, можуть зашкодити моральному стану або фізичному здоров'ю оточуючих. Покарання порушення – досить великі штрафи та інші заходи впливу.
Обмеження, на які слід звернути особливу увагу:
- На пляжах заборонено палити.
- Не дозволено використовувати електронні сигарети. Тільки за наявність туриста можуть покарати.
- Заборонено смітити у прибережних районах, особливо це стосується відходів із пластику.
- Під загрозою штрафу не можна розміщувати в соціальних мережах фотографії та відеозаписи людей, які вживають алкоголь або нескромно одягнених.
- Критика влади країни вважається злочином.
Інфраструктура
Інфраструктура транспортного сполучення Таїланду найбільше розвинена у сегменті автошляхів. У країні налічується 462 тис. автомобільних магістралей, переважно у хорошому стані. У містах максимальна кількість пасажирських перевезень здійснюється на автобусах, моторикшах та таксі.
Декілька регіонів пов'язані мережею залізниць із кінцевим пунктом на вокзалі Бангкока. Проте цей вид транспорту вважається в Таїланді неефективним. Добре налагоджені морські та річкові перевезення, водні таксі та пороми курсують між островами та материком. У столиці головною транспортною артерією є річка Чао Прайя.
У країні працюють 103 аеропорти, головний – Суварнабхумі у Бангкоку. Він є основним хабом для літаків найбільших авіакомпаній. В аерогавані зокрема обслуговують авіаперельоти, організовані оператором Thai Airways International. Компанія відома тим, що пропонує пакети авіатурів наддальними маршрутами без пересадок. Також в аеропорту Суварнабхумі базується компанія Bangkok Airways, яка продає авіаквитки на більшість внутрішніх ліній.
Культура
Тайська культура сягає своїм корінням в середньовічну державу Сукхотаї. З часом через історичні зв'язки вона зазнала сильний вплив з боку азіатських народів. Це простежується і етапі сучасності – досить сильно відчуваються елементи індійських, китайських та інших культур усього регіону. Значний внесок зробили релігійні течії, включаючи буддизм та язичницькі вірування.
Одне з найважливіших місць у культурі Таїланду займає концепція поваги до влади, батьків та вчителів. У країні досі всіляко підтримується на рівні традицій шанування королівської династії. Керівники держави вважаються посланцями небес. Ще однією характерною рисою культури тайців є повага до грошей з однієї простої причини – на банкнотах зображено короля країни.
Що ж до класичного мистецтва, то найяскравіші його риси проявляються у тих видах творчості, пов'язані з буддизмом. Вершина втілення релігійності – це храми, які є справжніми архітектурними шедеврами.
Пам'ятки
Таїланд – стародавній центр культури та торгівлі, країна найкрасивішої природи, є місцем з великою кількістю унікальних визначних пам'яток. Тут є все не лише для відпочинку, а й просто для естетичного насолоди.
Що потрібно подивитися обов'язково:
- Великий палац у Бангкоку є цілим комплексом будівель, павільйонів, залів і садів. Є колишньою королівською резиденцією. Всередині території комплексу знаходиться Храм Смарагдового Будди. Щороку у його стінах проводяться пишні церемонії, пов'язані з демонстрацією королівської влади.
- Музей Ераван у провінції Самутпракан. Розташований всередині гігантської статуї слона із трьома головами. У колекції входять стародавні експонати, які мають релігійне значення. Артефакти збиралися зусиллями творця музею – мільйонера Лека Віріяпанта.
- Стародавній Сіам – одне з найунікальніших місць у Таїланді. Є найбільшим у світі музеєм, розташованим просто неба. На площі 320 га побудовано точні сучасні копії відомих архітектурних пам'яток.
- Острів Ко Липе. Входить до архіпелагу Аданг-Раві (Малакська протока). Популярний серед туристів через великі пляжі з сліпучо-білим піском, а також безліч місць для дайвінгу.
- Столичний парк Люмпіні. Позиціонується як місце активного відпочинку. Біля центральних воріт споруджено статую короля Рами Четвертого. У парку є два озера, тенісні майданчики, доріжки для їзди на велосипеді та бігу, тренажери та дитячі майданчики.