Мексиканські Сполучені Штати
Загальна інформація
-
Столиця: Мехіко
-
Територія: 1 973 000 км²
-
Мова: іспанська
-
Валюта: мексиканське песо
-
Населення: 129 150 971
-
Телефонний код: +52
-
Код країни: MX
Інфраструктура
Мексиканські Сполучені Штати
Про країну
Мексика — країна, розташована у південній частині Північноамериканського континенту. Назва країни бере свій початок від найменування долини Мехіко, яке, за різними версіями, походить від ацтекських понять "земля війни" або "місце у центрі Місяця".
Мексика вважається однією з шести "колисок цивілізації" – корінні індіанські народи доколумбового періоду започаткували її ще 10 тис. років тому. Сучасний статус суверенної держави отримала після здобуття незалежності від Іспанії на початку XIX ст. Зараз це індустріально-аграрна країна, що розвивається, один з економічних флагманів Америки.
Однією з найважливіших галузей Мексики є туризм. Вона входить до десятки найбільш відвідуваних країн світу, лідируючи за цим показником у латиноамериканському регіоні. Туристична привабливість пов'язана з унікальною архітектурою колоніальної епохи, масштабними руїнами стародавніх міст та великою кількістю пляжних курортів.
Авіаперельоти в Мексику з України здійснюються з низки аеропортів, у тому числі Києва, Одеси, Львова та Харкова. Час у польоті – близько 16 годин. Придбати квитки зручно за допомогою сервісу SkyBooking.
Розташування
Мексика знаходиться на південному заході Північноамериканського континенту, близько 12% її території, включаючи Юкатанський півострів, – у Центральній Америці. З північного боку межує зі США, з південно-східного – з Белізом та Гватемалою. Омивається тихоокеанськими водами та Мексиканською затокою на заході, а на сході – Карибським морем.
Більшість території країни розташована на Мексиканському нагір'ї з низовинами в районі берегових зон. Півострів Каліфорнія на північному заході характеризується гористою місцевістю. У південному боці – також гірські райони, на південному сході – півострів Юкатан з низовинним рельєфом.
Переважає тропічний клімат, що переходить на півночі у субтропічну зону. Із заходу та сходу дмуть вологі тропічні вітри, що зрошують гірські схили. На північному заході клімат сухого континентального типу. У січні середня температура повітря коливається в межах від +10°C до +25°C, у липні – від +15°C до +30°C.
Річки на північному заході відрізняються маловодністю, а на південному сході вони насичені та швидкоплинні. Найбільша річка – Ріо-Гранде (3,03 тис. км). Озера як солоні, так і прісноводні. Найбільше з них – Чапала площею 1,11 тис. км2.
Структура населення
Мексика є багатонаціональною державою. Близько 60% – метиси іспано-індійського походження, ще 29% становлять індіанці з різних племен, на нащадків європейців припадає 10% населення, інші народності – у сумі трохи більше 1%.
Віковий розподіл громадян:
- 28,7% – діти до 14 років;
- 64,9% – особи віком 15-64 роки;
- 6,4% старше 65 років.
Державною мовою є іспанська, нею спілкується 92% населення. Мексика – це найбільша іспаномовна країна у світі. Число носіїв цієї мови у країні більше вдвічі, ніж у самій Іспанії. Близько мільйона індіанців розмовляють на понад п'ятдесяти мов. Найбільш поширеними з них є ацтекський нуатль, міштек та май.
Переважна частина громадян – католики. Корінне населення було навернене в християнство іспанськими конкістадорами. Католицизму дотримуються 76,5% віруючих, 4,9% – протестантизму. До 1,1% становить частка Свідків Єгови, 0,3% – прихильників інших релігій. Кілька тисяч громадян – православні. Не визначились зі своєю релігійною позицією 13,8% мешканців.
Віза
Українцям для прибуття до Мексики необхідно оформити електронну візу через Інтернет. Відвідування мексиканського посольства не потрібне. Поїздка можлива у туристичних, транзитних чи бізнес-цілях на термін не більше 180 діб. Заявку на отримання візи потрібно подавати щонайбільше за 30 днів до подорожі. З моменту підтвердження даних документ діє ще місяць. Є обмеження щодо закордонного паспорта – термін його дії не може бути меншим за шість місяців з моменту перетину кордону Мексики.
Рівень життя
Середня зарплата – 1698$, мінімальний рівень становить 430$, максимальний – 7572$. Фактична "стеля" доходу може бути ще вищою. Реальний прожитковий мінімум для однієї людини затверджено в межах 187$, для сім'ї він становить 343$.
Рівень безробіття – 5,3%, це один із найнижчих показників серед 38 держав, що входять до ОЕСР. З роками частка непрацевлаштованого населення поступово зростає. Ще 25% – це громадяни з неповною зайнятістю.
У країні діє державна система медичного страхування IMSS. Заявку на участь у ній можуть подавати й іноземці, які перебувають у Мексиці. Крім того, поліси пропонують приватні компанії.
Ціни
Ціни на продукти харчування в Мексиці є відносно доступними. За кілограм картоплі у місцевих магазинах попросять 1,3$, яловичини – 8,9$. Цінник на десяток яєць становить 1,6$, буханець хліба – 1,7$. Пообідати в ресторані на двох можна за 30,7$, у дешевому кафе та в МакДональдс – за 7,5$ та 6,1$ відповідно.
Сукні продають в середньому за 33$, а джинси – за 43$, кросівки – 75$, класичне взуття – за 66$. Щоб купити квиток на один рейс у громадському транспорті, потрібно заплатити 0,5$, місячний абонемент – 17,9$. Таксисти беруть із пасажирів посадкові 2,05$, а тариф на поїздку становить 1,02$ за кілометр шляху.
Кухня
Мексиканська національна кухня відрізняється своєрідністю. Вона має давню історію, що налічує понад три тисячі років і сягає корінням доацтекського періоду.
У рецепти страв входять різні продукти, найбільш часто використовувані з них:
- кукурудза;
- картопля;
- боби;
- м'ясо індички та качки;
- риба із прибережних вод;
- кальмари, скампії та восьминоги.
Одні з найпопулярніших страв – суп посол, тортильї (коржики з начинкою), торро (запечена картопля), фахітас (м'ясо з овочами на сковороді). Практично завжди обов'язковими інгредієнтами страв є прянощі та гострі соуси, що містять гіркий перець та помідори (сальса). Через спекотний клімат популярні соки: апельсинові, ананасові та мандаринові, екзотичний фреш тамаринду та відвар із квітів хамайка.
Ціни на житло
Витрати на проживання в Мексиці нижчі, ніж у США, приблизно вдвічі. Найдешевший варіант – це зняти однокімнатну квартиру на периферії міста за 271$ на місяць, у центрі – за 448$. Проживання в трикімнатній квартирі в центральній частині міста – 801$, в інших районах ціна знижується в середньому до 583$. Купівля квартири коштуватиме 1218$ за 1 м2, у непрестижних районах вартість впаде до 921$.
Витрати на перебування в готелі дуже відрізняються в залежності від класу номера. Доба в гостьовому готелі економ-сегменту коштує 18$. Майже втричі дорожче жити у готелях класу "три зірки" – 51$. Вартість розкішного номера у п'ятизірковому готелі стартує вже від 215$.
Рівень безпеки
Злочинний світ Мексики зазвичай асоціюється з наркокартелями. З погляду безпеки туристів наркобізнес несе мінімальну загрозу. Діяльність картелів чітко обмежена географічно. З 31 штатів вони присутні лише у п'яти. Крім того, можливі конфлікти виникають переважно між кримінальними елементами та поліцією, але ніяк не з туристами.
Рік у рік статистика злочинів у Мексиці загалом залишається у межах стабільних значень. За рік у країні їх відбувається близько 1,5 тис. на 100 тис. населення. Значна частина злочинів – близько 620 – припадає на випадки зазіхання на майно громадян, включаючи крадіжки та викрадення автомобілів.
Заборони
Поведінка людей у громадських місцях Мексики регулюється низкою обмежень. Насамперед вони спрямовані на запобігання згубному моральному впливу порушника на оточуючих або створенню фізичного дискомфорту. Як і в багатьох країнах, на вулиці заборонено вживати алкоголь, у громадських місцях – курити. Інакше на порушника чекає штраф або навіть арешт.
Деякі ресторани не дозволяється відвідувати без класичного дрес-коду. У громадських місцях заборонені поцілунки. У сієсту небажано перебувати на вулиці, традиційно в цей час міста "сплять". З метою безпеки не дозволяється купання в морі, якщо на пляжі встановлено червоний прапорець.
Інфраструктура
У Мексиці збудовано розгалужену транспортну мережу. Великі магістралі пов'язують внутрішні райони з містами на кордоні зі США. Система автошляхів із твердим покриттям, що включає шестисмугові траси – найбільша в Латинській Америці. Значну частку в перевезеннях займає водний транспорт, у Мексиці функціонують 86 портів, на чотири з яких припадає 60% обороту.
Залізницею міжміськими маршрутами доставляються переважно вантажі, пасажирські перевезення поїздами великого розвитку не отримали. З іншого боку, найпопулярнішим у містах є легкорейковий транспорт – метрополітен, швидкісні трамваї, саме на нього найбільше купують квитки. Громадський транспорт представлений також великою кількістю автобусів та тролейбусів.
Близько 90% обсягу повітряних перельотів покривають сім великих аеропортів. Загалом у країні налічуються 62 аеропорти, 32 з яких продають авіаквитки на міжнародні маршрути. В інші країни Латинської Америки, США та Європу літають літаки 70 мексиканських авіакомпаній, у тому числі у форматі авіатурів, найбільші оператори, групи Aeromexico та Mexicana, пропонують чартерні авіарейси за прямими маршрутами без пересадок.
Культура
Мексиканська культура є надзвичайно багатогранною. Вона є продуктом злиття місцевих звичаїв корінних народів із колоніальною спадщиною іспанців. Тривалий період країна вела боротьбу за ідентичність та самовизначення з Іспанією, США, Францією та Великобританією. Історія Мексики характеризується частими періодами нестабільності та війнами. Наслідки колоніальної політики, як і індіанська спадщина, знайшли своє відображення у культурі та у життєвому укладі населення.
На території країни збереглося безліч архітектурних споруд часів ацтеків та майя, у той же час левова частка ідей при будівництві міст була привнесена іспанцями. Європейці прямо вплинули на мистецтво та літературу, загалом на мексиканський менталітет. Унікальні риси культура Мексики почала набувати лише після здобуття незалежності. Значний вплив на її аспекти в країні справили США, але при цьому багато запозичених у американців принципів і традицій було розбавлено і трансформовано мексиканським колоритом.
Пам'ятки
Мексика приваблює туристів насамперед великою кількістю стародавніх живописних руїн, старовинною архітектурою, унікальними природними заповідниками. Багато об'єктів внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Головні визначні пам'ятки країни:
- Кафедральний собор у Мехіко. Один із найдавніших на території колоніальної Америки. Побудований у 1573 р. у стилі ренесансу. Стіни собору, склепіння та колони прикрашені золотом, слоновою кісткою та перламутром.
- Національний музей антропології, розташований у столичному парку Чапультепек. На виставці можна побачити експонати, відомі у всьому світі, включаючи ацтекський Камінь Сонця та скарби майя.
- Національний палац, президентської резиденції на площі Сокало в Мехіко. Зведено у 1522 р. Довжина будівлі, збудованої у стилі бароко, понад 200 м. Над входом висить легендарний дзвін Долорес.
- Піраміда Сонця. Найбільша споруда стародавнього міста Теотіуакан, що існувало понад 2 тис. років тому. Висота споруди – 64 м. По довжині основи вона всього на 3% менше піраміди Хеопса.
- Мідний каньйон – шість ущелин у Сьєрра-Мадрі. Свою назву отримав через незвичайний мідно-зелений колір. Тут же розташований національний парк, створений спеціально для демонстрації району відвідувачам.