Завантаження...

hero

Азербайджанська Республіка

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Азербайджанська Республіка

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Азербайджан – закавказька держава, одна з колишніх провідних республік Радянського Союзу, розташована на рубежі з'єднання Європи та Азії. Зі східних кордонів він омивається Каспійським морем, по суші сусідить з Росією, Вірменією, Грузією, а також Іраном. В Азербайджані дуже багата культура та народні традиції, які не змінювалися протягом століть і сьогодні залишилися такими ж, як і тисячу років тому.

Тут знаходиться безліч цікавих для туриста визначних пам'яток і стародавніх архітектурних споруд, що добре збереглися. Міста країни по-європейськи чисті та доглянуті, а старовинні споруди ідеально контрастують і поєднуються з найсучаснішими хмарочосами та бізнес-центрами.

Туристів з усього світу сюди тягне особлива атмосфера, яка складається з унікальних гранатових дерев, строкатих вовняних килимів і неповторного кавказького плову. Азербайджан – це особливо ідеальний варіант для бувалих туристів, що перенаситилися європейською одноманітністю брукованих вуличок та банальними пляжами курортів Чорного моря.

Для громадян України подорож до Азербайджану буде вдвічі привабливою, тому що для відвідування країни їм не потрібна віза, а більшість місцевих жителів чудово розмовляють російською мовою та завжди винятково привітні до своїх колишніх співвітчизників.

Як дістатися з України до Азербайджану, три найоптимальніші варіанти:

  1. Купити квиток на літак – на прямий рейс або замовити авіатур у туристичній агенції. Виліт – з аеропорту Борисполя, час польоту – 7 годин 11 хвилин.
  2. Купити квиток на поїзд до Баку. Орієнтовний час у дорозі – 2 дні 10 годин.
  3. На автобусі. Час у дорозі – 37-38 годин. Маршрут: з Києва до Одеси, потім через Румунію, Болгарію, Туреччину (пересадка у Стамбулі) та Вірменію.

Розташування

Рельєф країни дуже різноманітний, як і його кліматичні умови – більше половини територіальних утворень займають гірські масиви, що на півночі входять до системи Великого Кавказу, а на заході належать до вулканічних нагір'їв Малого Кавказу. Нарівні з Талишськими вершинами з півночі та південного сходу гірські утворення країни охоплюють і Кура-Аразську низовину.

Близько 18% площі Азербайджану знаходяться нижче за рівень моря, а 24% територій розташовані на висоті до 200 м, середня ж висота дорівнює приблизно 380 м. Різноманітність рельєфної структури та процес утворення височин пов'язані з особливостями тектонічного підняття у цьому регіоні.

Унікальний Азербайджан і своїми водоймищами – на його території є близько 450 озер різної площі та глибини. Більшість з них належать до малих, але є безліч великих водних біоресурсів. Наприклад, 25 озер площею понад 1 км2 мають важливе господарське значення у житті країни, частина є джерелом прісної води для населення низки міст.

Такий незвичайний клімат, як у Азербайджані, майже не зустрічається більше ніде у світі. Країна знаходиться на території восьми різних кліматичних зон із 11 взагалі існуючих на планеті. Тому окремі регіони суттєво відрізняються один від одного своїми погодними умовами – це ще одна важлива особливість, заради якої багато туристів обирають цей край.

У літню пору температура навколишнього середовища низки високогірних районів коливається від +5ºС до +15ºС, а у низовинних доходить до +30ºС, взимку ж стовпчик термометра показує від -3ºС до -10ºС. Восени в країні вирують поривчасті холодні вітри, а спокійніший і комфортніший для подорожей період триває з квітня по жовтень.

Структура населення

Етнічна структура країни дуже різноманітна, це пов'язано в першу чергу з багатовіковою еволюцією і інтенсивністю міграційних процесів, що проходили на цих територіях. Сьогодні Азербайджан – це багатонаселена країна на Південному Кавказі. Велику роль у настільки активному заселенні зіграла розробка нафтових родовищ, коли сюди ринули переселенці з Росії та інших сусідніх республік.

У ХХ ст. населення країни увійшло у фазу активного зростання. Цьому сприяло переселення самих місцевих жителів – із сільської місцевості до великих міст. Буквально за півстоліття чисельність населення збільшилася майже вчетверо. Нині в Азербайджані проживає близько 10 млн людей, приблизно 90% – це корінні азербайджанці, 3% – дагестанські народності, 2,9% – росіяни, близько 4% – українці, татари, курди, талиші та інші кавказькі національності.

Мовні групи приблизно відповідають цій самій статистиці. Чоловіки становлять 49% населення, жінки – 51%. Середня тривалість життя – 72 роки: у чоловіків – 70 років, у жінок – 75. Серед релігій домінує іслам: 95% – мусульмани, 5% – християни, іудеї, бахаї та інші.

Віза

Для перебування на території Азербайджану терміном до 90 днів віза громадянам України не потрібна. Головне, щоб турист мав закордонний паспорт, який ще буде дійсний понад три місяці на момент повернення.

Рівень життя

Середня зарплата у мешканців Азербайджану становить приблизно 450$, мінімальна пенсія – 150$. Пенсійний вік починається у 60 років – у жінок та у 63 – у чоловіків. ВВП на душу населення складає 4700$, один із найвищих серед країн колишнього СРСР. За даними Світового банку, держава знаходиться на 56 місці у світі за номінальним валовим внутрішнім продуктом, який на 2021 р. склав близько 50 млрд $.

Рівень безробіття відносно низький – 6%, а прожитковий мінімум – 125$. У 1999 р. в країні було прийнято закон про обов'язкове загальне медичне страхування, а в 2021 р. в цей страховий пакет для населення було включено понад 2,5 тис. різних медичних послуг. Тому рівень медицини у країні досить високий, причому як для громадян держави, так і для туристів.

Ціни

Ціни на продукти чи одяг залежатимуть від конкретного міста перебування, у столиці вони природно трохи вищі, але загалом вартість життя в Азербайджані набагато дешевша, ніж у багатьох інших країнах СНД. Наприклад, обід у ресторані (без алкоголю) коштуватиме приблизно 10-15$, перекус у закладі типу МакДональдс – 3-4$.

Продукти краще купувати на ринках, там ціни набагато нижчі, ніж у магазинах:

  • ковбаса – 3-4$
  • сир – 3$
  • яловичина – 6$
  • курка – 3,5$
  • яблука – 0,5$
  • овочі – 0,8-1$

Вартість одягу також залежатиме від місця продажу та бренду конкретної речі, але на ринках все однозначно дешевше, тим більше азербайджанці, як справжні мусульмани, завжди не проти поторгуватися. Наприклад, за 50-100$ можна придбати досить якісне та стильне літнє вбрання.

Кухня

Національна кухня Азербайджану відрізняється різноманітністю овочевих, рибних та м'ясних страв, щедро доповнених зеленню та безліччю ароматних спецій. Багато улюблених страв азербайджанців є чимось середнім між першим і другим, а ось практично всі супи місцеві кухарі готують з використанням дрібно нарубаного курдючного жиру.

Дуже популярні перші страви, основу яких складає кисле молоко або катик – продукт схожий на кисле молоко. В основі рецептури других страв найчастіше використовують баранину, овочі та рис. Дуже популярним серед туристів є азербайджанський плов – тут існує близько 40 різних рецептів.

Ціни на житло

Більшість гостей із країн СНД бажають зупинятися в Азербайджані в хостелах або приватному секторі у звичайних громадян. Але є тут, звичайно, і комфортабельні готелі. Проживання в готелі коштуватиме приблизно – 25-30$, у готелі "п'ять зірок" – 100-150$.

Оренда однокімнатної квартири коштуватиме близько 40$ – це у центрі столиці, в інших містах – від 20-30$. Ціна продажу трикімнатних апартаментів у Баку починається приблизно від 90 000$, двокімнатне житло – 50-60 000$, мінімальна вартість комфортної великогабаритної квартири з однією кімнатою становитиме близько 25-30 000$.

Рівень безпеки

Оскільки влада держави активно працює над розвитком туризму, то загальний показник рівня безпеки в Азербайджані покращується практично щороку. Наприклад, станом на 2021 р. індекс злочинності становив 31,12 балів, для порівняння – в Україні цей показник був на позначці 39 балів. Щороку на сто тисяч населення відбувається приблизно 2,2 умисних вбивства, в Україні – близько 7-8.

У туристичних районах безпека перебуває на дуже високому рівні – співробітники поліції не лише пильно стежать за порядком, а й завжди готові надати гостям країни посильну допомогу з усіх питань. Велику роль відіграє і особливість виховання місцевих жителів, їхня скромність, стриманість та відсутність звички зловживати алкоголем.

Заборони

При відвідуванні Азербайджану не можна забувати, що це мусульманська країна. Цей важливий факт передбачає свої певні правила поведінки у громадських місцях та закладах. Жінкам під час відвідування Азербайджану, навіть незважаючи на літню спеку, доведеться відмовитися від відвертих нарядів. Чоловікам слід бути обережними при спілкуванні з місцевими представницями слабкої статі. Не варто намагатися загравати або робити компліменти.

Вкрай не рекомендується зловживати в Азербайджані алкоголем – це, безперечно, викличе обурені та неприязні відгуки у місцевого населення. Крім того, з великою ймовірністю можна отримати серйозний штраф, якщо поліція визнає випите надмірним.

Потрібно пам'ятати, що Азербайджан має погані відносини з Вірменією через карабахський конфлікт. Цю тему краще оминати і не вступати з місцевим населенням у дискусії. В іншому ж люди тут дуже привітні і завжди раді гостям, адже останніми роками туризм у країні активно розвивається, і навіть становить 4% від загального валового державного оборота.

Інфраструктура

У всіх містах країни чудово розвинена транспортна інфраструктура – ​​тут можна з комфортом пересуватися літаками, автобусами, поїздами, або таксі. У Баку облаштована дуже зручна та продумана система метрополітену. Майже між усіма великими населеними пунктами курсують сучасні електрички, у великі міста з периферії ходять комфортабельні швидкісні експреси. За вартістю, наприклад, із Баку в місто Гянджу, на звичайному поїзді вийде трохи більше 6$, на швидкісному – 21$.

Чудово розвинене автобусне сполучення. Автовокзали в містах, як правило, розташовані біля великих ринків, щоб здійснивши покупки, можна було швидко та зручно дістатися додому. Муніципальні автобуси ходять строго за розкладом, невеликі маршрутні таксі, яких в Азербайджані не так багато – у міру заповнення. Вартість проїзду залежить від відстані, і коливається від 0,5$ до 9$. У середньому поїздка в межах міста обходиться туристу в 1-2$.

Культура

Культура Азербайджану міцно пов'язана з багатовіковою історією країни, її релігією, народними цінностями та звичаями. Як і в багатьох мусульманських країнах, традиції азербайджанців залишаються незмінними протягом багатьох століть, незважаючи на їх високий технологічний та індустріальний рівень розвитку. Тут тісно переплітаються стародавні звичаї предків та сучасна цифрова цивілізація.

Туристів вражає різноманітність і самобутність прикладного народного мистецтва – від химерних хитромудрих візерунків національного одягу до витончених та неповторних традиційних прикрас. Але головна особливість і гордість місцевого населення, а також одна з візитівок Азербайджану – це килимарство.

З давніх-давен народні умільці розвивали це мистецтво, передаючи секрети майстерності з покоління в покоління, і таки зуміли довести його до досконалості. Та й загалом, азербайджанці – дуже творчі люди з тонким мистецьким смаком. У країні дуже розвинені і залишаються популярними будь-які творчі процеси – спів, музика, танці, література, рукоділля.

Пам'ятки

Щоб навіть коротко перелічити всі пам'ятки Азербайджану, потрібно написати не одну книгу, але можна виділити серед них найпопулярніші, які прагнуть побачити або відвідати всі гості країни:

  1. Ленкорань – одне з найдавніших і найунікальніших міст Азербайджану, розташоване біля іранського кордону. Він є одним із найкращих оздоровчих курортів у світі, а також широко відомий величними архітектурними спорудами, збудованими сотні років тому.
  2. Бакинський зоопарк – входить до переліку найбільших зоопарків на території СНД. Був заснований у 1928 р., сьогодні вважається однією з найкращих пам'яток Азербайджану, і одним із найбільш відвідуваних туристами місць.
  3. Мечеть Бібі-Ейбат – грандіозна споруда, зведена ще у ХІІІ ст. Є величезним комплексом з монументальними пам'ятниками ісламської архітектури. На території знаходяться також могили та усипальниці найбільш шанованих у державі людей.
  4. Палац Ширваншахов – це цілий палацовий комплекс, який збудували у ХV ст. як резиденцію для монарших правителів. Крім головної будівлі в архітектурний ансамбль входить знаменитий портал "Ворота Мурада", мечеть, і навіть мавзолей середньовічного азербайджанського філософа та мислителя Сейїда Яхья Джалаледдіна Бакуві.