Завантаження...

hero

Ісламський Емірат Афганістан

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Ісламський Емірат Афганістан

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Країна, назва якої міцно асоціюється з нескінченною війною, часто опиняється на перших сторінках інформаційних видань. З 1979 р. тут відбувалося стільки бойових дій, політичних переворотів, кримінальних сутичок, що назвати Афганістан туристичним магнітом неможливо. Сюди можуть прагнути лише дуже екстремальні та авантюрні особистості. Та й сам талібанський режим не вітає звичайних візитерів. Приїхати в країну можна лише у складі волонтерської місії чи роботи – інших гостей не приймають.

Мистецтвознавці та історики всього світу сподіваються, що одного разу військово-політична ситуація тут налагодиться, і до Афганістану можна буде вільно замовити авіатур, купити квиток на прямий авіарейс без пересадок з будь-якої країни світу і без побоювань прилетіти, щоб ознайомитися з багатою культурною спадщиною та місцевими традиціями народів.

Афганістан – строкатий та яскравий. Він приваблює степовими просторами та гірськими піками, прозорими річками, повними форелі, а ще десятками мечетей та мінаретів. У кожному місті тут натрапиш на стародавню споруду, оповиту легендами чи пророцтвами. У кожному кутку кілька разів на день звучить заклик до молитви з найвищих мінаретів. Насичені базари і привітні люди чекають мандрівників, які зголодніли за східними цыкавинками. А поки вільний авіапереліт до Афганістану не можливий і авіаквиток за туристичною візою не забронювати, є час підготуватися до майбутньоъ цікавої поїздки.

Розташування

Афганістан розташований у Південній Азії на північно-східній частині Іранського нагір'я. Ландшафт місцевості представлений гірськими перевалами та долинами. Найбільша Бактрійська рівнина на півночі держави оточена Білими та Чорними горами, а також гірською системою Гіндукуш.

З південного боку Газні-Кандагарське плоскогір'я оздоблюють Середньоафганські гори. На Заході кордон з Іраном поділено "пустелею розпачу" Наомід. На крайньому Півдні країни знаходяться дві піщані пустелі та глинисто-щебенева "пустеля смерті" Дашті-Марго. На кордоні з Пакистаном височить найвища точка країни – гора Ношак заввишки 7492 м.

Територія країни поцяткована річками нерівномірно, тому єдиним джерелом питної води у багатьох районах є підземні води. На Сході протікає права притока Інду – повноводний Кабул. На Півночі течуть Амударья, Геріруд та Гільменд. Русла Фарахруд, Харутруд і Хашруд прямують у западину Сістан і утворюють у ній прісноводний озерний каскад Хамун.

Для Афганістану характерний субтропічний континентальний клімат. Тут холодна снігова зима – до -20°C, сухе спекотне літо – з температурою до +35°C. Кількість опадів залежить від території. У пустелях річна норма – 40-50 мм, на рівнинах – до 250 мм, а гірські схили, залежно від місця розташування, отримують від 400 до 800 мм опадів на рік.

Структура населення

В Афганістані проживає понад 40 млн осіб. Країна посідає п'яте місце у світі за показником народжуваності (45 немовлят на 1 тыс. осіб) та восьме місце за смертністю (19 смертельних випадків на 1 тис. осіб). У середньому на кожну жінку тут припадає по шість немовлят. При цьому смертність немовлят дуже висока – у 2009 р. Афганістан посідав перше місце у світі за цим показником із кількістю 247 смертей на 1 тис. новонароджених.

Умови життя у воюючій державі не сприяють високій якості та тривалості життя. Середня тривалість життя – 53 роки. Тільки 43% чоловіків знають грамоту, серед жінок лише 12% уміють читати та писати.

Такі тенденції характерні для всіх народів, що мешкають тут. Афганістан – багатонаціональна країна, у складі якої офіційно числяться 14 етнічних груп. Найбільше тут пуштунів – близько 50%. Таджики займають 23%, хазарейці та узбеки – близько 10% населення.

Кожна етнічна група має свою мову. Національний статус мають пушту та дарі, при цьому поширені таджицька, узбецька. Багато населення країни сповідує іслам, а 19% – його радикальний напрям – шиїзм.

Віза

Для в'їзду до країни українцям потрібно оформити візу в афганському посольстві. Вона видається за умови правильного подання документів та отримання дозволу на в'їзд. Цей дозвіл видає саме посольство після встановлення причини візиту:

  • відрядження;
  • паломництво;
  • запрошення від приватної особи;
  • представництво благодійних організацій, зокрема Червоного хреста;
  • журналістське відрядження;
  • інвестиційні програми.

Якщо пакет документів зібрано правильно, у посольстві навіть не проводять співбесіди, а видають візу автоматично. На нашому сайті ви можете отримати кваліфіковану допомогу та консультацію щодо отримання та оформлення візи.

Рівень життя

Афганістан – бідна аграрна країна. Такий уклад склався з давніх-давен і практично не змінюється із загальним розвитком цивілізації. Близько 78% населення зайняті у сільському господарстві, лише 6% – у промисловості та 16% – у сфері обслуговування. Близько 12% населення – безробітні.
Рівень середньої зарплати становить 178$ на місяць, мінімальної – 65$. Приріст зарплати становить 3%.

Якість медицини в Афганістані досить низька, а ціни за європейськими мірками – середні. Медичну страховку отримує лише малий відсоток працівників, задіяних у бізнесі та сфері обслуговування.

Ціни

В Афганістані не доведеться відмовляти собі у їжі, бо харчуватися тут недорого. Купити обід у ресторані середнього класу можна лише за 2$. Вартість мережевого фаст-фуду складе в 2-3$. Чашку кави можна випити всього за 0,8-1$.

Якщо є бажання готувати самостійно, дешеві ціни на продукти цьому сприятимуть:

  • молоко – 0,6$
  • яйця – 1,1$
  • рис – 1 $
  • яблука – 0,7$
  • яловичина – 4,7$

Модний шопінг у Афганістані – справа не вигідна. Ціни на світові бренди тут високі. Фірмові джинси обійдуться не менше 17$, а вартість кросівок – від 35$. Натомість національні костюми від місцевих майстрів можна купити на згадку за 5-10$.

Кухня

Афганська кухня насичена багаторічними традиціями полінаціональної країни на перетині кількох торгових шляхів. В основі кулінарії – зернові каші, м'ясні страви, крім свинини, та кисломолочні продукти.

З пшеничного борошна випікають різні коржики та хліб, що вживають на всіх прийомах їжі. М'ясні кебаби, шашлики, рагу готують з баранини, козлятини, іноді верблюжатини. Риба практично не вживається у їжу.

З коров'ячого, козячого, овечого та буйволиного молока готують різні йогурти, сири – курут та панір, густі вершки каймак.

Місцева кухня – пряна, гостра, насичена та жирна. На десерти бажають подавати сухофрукти та східні ласощі – лукум, халву, пастилу, рисові пудинги.

Ціни на житло

Номер у готелі в Афганістані можна зняти від 70 до 110$, в залежності від рівня комфортності. Хостели коштують дешевше – від 12$ за ліжко, але умови перебування в них досить аскетичні. Також у готелях безпечніше щодо воєнних дій.

Ціна апартаментів на одного в центрі міста – від 78$ на добу. Ціна оренди сімейної квартири з трьома спальнями в хорошому районі складе близько 200$ на добу. На околиці таку можна зняти за 115$.

Купити квартиру в Афганістані можна за 700$ за 1 м² у центральних районах міста та за 300$ за 1 м² – на околицях. При цьому потрібно бути готовим до комунальних платежів у розмірі 0,5$ за 1 м² у середньому.

Рівень безпеки

Афганістаном керує Талібан. Політична нестабільність та загроза бойових дій створюють напружену обстановку та знижують рівень життя. Бідне місцеве населення переходить на бік криміналу, через що в країні процвітає наркоторгівля, торгівля зброєю, крадіжки та корупція.

Афганістан входить до лідерів серед країн за рівнем небезпеки для жінок. Напади, домашнє та сексуальне насильство та работоргівля тут перебувають на критичному рівні. На 100 тис. населення тут щорічно відбувається близько одного вбивства жінок та 12 вбивств чоловіків.

Заборони

Як і в кожній ісламській державі, в Афганістані, діють релігійні заборони Корану. Вони стосуються вживання свинини та алкоголю, жорстко регламентують взаємини чоловіків і жінок, а також поведінку останніх. Місцевим, а також туристкам забороняється з'являтися на вулиці без традиційної накидки, що закриває обличчя та тіло. Коран забороняє носити взуття на каблуках, що цокають. Не можна голосно розмовляти та сміятися. Не рекомендується ходити без чоловіка.

Громадські місця часто поділені на жіночі та чоловічі зони. Рукостискання та інших торкань сторонніх людей краще уникати, цього робити не прийнято.

Інфраструктура

Незважаючи на складну геополітичну ситуацію в країні та загальний низький рівень життя, транспортна інфраструктура Афганістану розвинена та дієва. У країні працює 46 аеропортів та один вертолітний аеродром. Тут прокладено розгалужену мережу залізниці, функціонує близько 35 тис. км автошляхів. Усередині країни курсують численні автобусні маршрути, що сполучають рівнинні міста та гірські села. Проїзд дешевий, але мало комфортний через складні маршрути, застарілий автопарк та ризик бойових дій.

Найпопулярніші аеропорти країни обслуговують столицю Кабул та південне місто Кандагар. Авіаперельоти забезпечують літаки декілької міжнародних авіакомпаній та місцеві авіалінії. З Києва не можна сісти на прямий авіарейс та долетіти без пересадок, оскільки прямого сполучення між країнами немає. Переліт літаком з пересадкою займе близько шести годин. Купити авіаквиток можна за допомогою сервісу SkyВooking, скориставшись вікном пошуку на сайті. Система автоматично підбере найдешевший і найзручніший авіапереліт. Також тут можна вигідно купити квиток онлайн на поїзд або автобус для здійснення внутрішніх поїздок країною.

Культура

Афганістан – давня країна із віковою історією культури та мистецтв. Тут багато пам'яток архітектури, деякі з яких були зруйновані в ході військових дій. Важливе значення має країна і в релігійному сенсі – тут зберігаються деякі релігійні артефакти ісламу, серед яких плащ Мухаммеда.

Ремесла Південної Азії вирізняються багатством та витонченістю. Традиція килимового ткацтва зберігається та підтримується й сьогодні. Строкаті полотна з натуральних ниток цінуються в усьому світі. Ювелірні прикраси, мідний та срібний посуд з ажурним карбуванням, різьблення по дереву – вироби прикрашають хитромудрими флористичними та сакральними візерунками, що відрізняють їх культурну приналежність.

Велике значення для афганського історичного доробку має література. Проза та філософська поезія шануються місцевими жителями, незважаючи на тотальну неграмотність. У країні розвивається старовинний вид спорту – бузкаші. Це кінні командні змагання з перетягуванням козячої шкіри.

Пам'ятки

Сьогодні Афганістан закритий для туристів і приймає лише гостей із важливою місією. Якщо ж пощастило потрапити до стародавньої держави, можна зазирнути до її скарбниці пам'яток:

  1. Баміанські статуї Будди VI ст. Високі скульптури (37 м та 55 м) були майстерно вирізані в скелі, але практично повністю зруйновані під час війни.
  2. Мазарі-Шаріф. Блакитна Мечеть у провінції Балх служить усипальницею Алі, брата пророка Мухаммеда. Фасад, прикрашений бірюзовими кахлями із золотими візерунками, робить цю мечеть головним архітектурним надбанням країни.
  3. Джума-мечеть. У місті Герата, де знаходиться знаменита цитадель, розташована красива мечеть з просторою площею, розрахованою на 5 тис. віруючих. Тут використовують величезний котел XIV ст. для приготування святкового щербету для відвідувачів.
  4. Мечеть Ід-Гах. Найбільший храм у Кабулі, світлі стіни якого приймають тисячі віруючих щодня та на головні релігійні свята.
  5. Сади Бабур. Мальовничий парковий комплекс у столиці складається з 15 каскадних терас, засаджених екзотичними рослинами, прикрашених фонтанами та водоймами.