Закопане
Загальна інформація
-
Країна: Республіка Польща
-
Статус: Татранський повіт
-
Адміністративний Центр: Закопане
-
Площа: 84,35 км²
-
Заснований у 1578 році
-
Клімат: вологий континентальний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
-
Населення: 27857
-
Телефонний код: (48) 18
Інфраструктура
Закопане
Про місто
Закопане – невеличке містечко в Республіці Польща, яке знають у всьому світі. Це відомий гірськолижний курорт, який розкинувся серед Татрів. Зручне положення сприяє літньому та зимовому відпочинку. Мільйони відвідувачів приїжджають сюди для насолоди, а подивитися тут є що: гори, озеро, скелі на фоні неймовірної природи.
Виникло це містечко на місці сезонних поселень пастухів, які випасали вівці. Існування Закопаного вперше було задокументовано у 1578 році королем Стефаном Баторієм. Спочатку воно належало Польському королеві, потім – Австрійській імперії. Статус оздоровчого курорту воно отримало вже у 1886 році, а статус міста отримало у 1933 році.
Закопане також відоме своєю унікальною архітектурою в стилі "закопанського будівництва", яка приваблює туристів з усього світу. Окрім лижних трас, тут популярні маршрути для піших прогулянок та велопоїздок, що робить місто цікавим у будь-яку пору року. Для поціновувачів культури місто пропонує різноманітні музеї, галереї та традиційні народні свята. Закопане славиться своєю гастрономією, де можна скуштувати страви регіональної кухні, такі як осципек і журек. Туристична інфраструктура добре розвинена, що дозволяє мандрівникам зупинятися в комфортних готелях або затишних приватних садибах.
Сьогодні Закопане є центром зимового сімейного відпочинку, але на території можна знайти траси різного рівня складності. Схили курорту відмінно підходять як для новачків, так і досвідчених лижників. Завдяки наявності інструкторів катання можливе на будь-якій трасі, адже вони навчають всіх охочих на місці.
Розташування
Місто розташоване в Малопольському воєводстві, 100 км від Кракова, біля підніжжя Татр, у Підтатранському Рові. На території є протоки, які впадають у річку Закопянку. Закопане є найвище розміщеним містом Польщі. В його межах розташована частина Татр – найвищою точкою є Свиниця, висотою 2301 м. На півночі знаходиться гора Губалувка, а на півдні – Гевонт.
Закопане має вологий континентальний клімат та тепле літо. Найтеплішим місяцем є липень – середня температура становить 7,8 градуса. Найхолодніший місяць – січень (-9,4 градуса). Характерно для місцевого клімату – сильні теплі вітри. Під час сильних поривів швидкість може сягати 280 км/год. Цей вітер може впливати на самопочуття та здоров’я людей.
Територія
В адміністративних межах міста знаходяться Татранські гірські масиви та значна частина Татранського національного парку. Центральний пункт міста - перехрестя вулиць Крупувки та Косцюшки, що знаходиться на висоті 838 м н.р.м.
Гірськолижні тури у місті можливі у різних районах. Тут знайдуть свій варіант новачки та досвідчені лижники. У Закопаному виділяють такі райони катання:
- Каспрови Верх - до вершини ведуть 3 канатні дороги з Кузніць, з долини Гонсенікової, долин Горичкової;
- Губалувка - дістатися сюди можна на фунікулері, який курсує кожні 6 хвилин;
- Буторові Верх - до вершини веде підйомник;
- Поляна Шимошкова - траси для початківців і не тільки, дістатися можна у двомісних та шестимісних крісельних витягах;
- Носаль - скористайтеся підйомником з одномісними кріслами;
- Котельня - легка траса, бугельний витяг;
- Пардалувка - проста траса з бугельними витягами;
- Козинець - траса середнього ступеня складності, є 4 бугельні витяги.
Туристи можуть обирати для себе ідеальний варіант траси, на кожній з яких працюють інструктори. Вони навчають і дітей, і дорослих.
Інфраструктура
Закопане знаходиться на кордоні зі Словаччиною. Найближчий аеропорт розташований за 70 км в словацькому Попраді, Na letisko 100, 058 01. Звідси до Закопаного можна дістатися автобусом або поїздом. Дорога на автобусі займає близько 2 годин, а ціна поїздки – 10$.
Найзручнішим транспортом, щоб дістатися міста, є залізниця. Для цього з аеропорту варто відправитися на вокзал Краків Головний – експреси курсують прямо до Закопаного. Він знаходиться за адресою Plac im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 1. 31-154. Дорога займає близько 4 годин, а квиток коштує від 10$. Якщо летіти до Варшави, то звідти до міста шлях буде довшим.
У Закопане знаходиться 10 гірськолижних комплексів. Дістатися до нижніх станцій підйомників можна за допомогою міських автобусів та мікроавтобусів.
Курорт має кілька видів транспорту, яким можна їздити по місту. Автобуси відправляються чітко за розкладом, а якщо йдеться про маршрутні таксі, то вони вирушають за рівнем наповненості салону. Квиток купується у водія, а вартість буде залежати від відстані.
Маршрутки в Закопаному є найзручнішим видом транспорту. Вартість квитка сягає від 1 до 2$. Ви маєте можливість замовити таксі телефоном.
У центрі міста розташовані вокзали – на вулиці вул. Chramcówki, 35 автобусний, а на вулиці Kościuszki, 23 - залізничний. Вони зв’язують його з Краковом та іншими великими містами. Тут багато санаторіїв, будинків відпочинку, тому турист знайде для себе місце для зупинки.
Рівень безпеки
Закопане знаходиться у зоні відносного комфорту, проте постійний потік туристів спричиняє розвиток шахрайства та дрібних крадіжок. Під час прогулянки містом уважніше слідкуйте за особистими речами, щоб уникнути неприємних сюрпризів. заздалегідь подбайте про туристичні скарбнички та місця, де будуть зберігатися речі.
В горах за безпеку туристів відповідає Татранська добровільна рятувальна служба. Про правила поводження на схилах можна дізнатися на території кожної траси.
За порядком постійно стежить поліція, тому варто слідувати закону і намагатися не порушувати його. Звертайтесь до поліцейських, якщо стали жертвою чи свідком злочину, негайно.
Ціни
Оскільки це туристичне місто, тут багато місць, де можна посмакувати фірмові польські страви. Ресторани, бари та кафе пропонують помірні ціни, але якість обслуговування на високому рівні.
Якщо плануєте вечеряти у дорогих ресторанах, прийом їжі обійдеться в 30$. Заклади нижчого класу не поступаються якості та смаку страв, проте ціни там нижчі – за гаряче, вино та десерт заплатите близько 20$. На території міста багато кафе, де середній чек становить 10-15$.
Місто підлаштоване під потік туристів, тому ви можете купити тут сувеніри. Найпопулярнішими є продукти вівчарства. Всюди продається овечий сир, з вовни виробляють килими з візерунками, придбати які можна у майстрів. Заплатити за один такий килим доведеться понад 150$. Неподалік від курорту знаходяться соляні шахти, там ви можете купити соляну лампу за 10$.
Багато що можна придбати на центральній пішохідній вулиці міста – Круповке. Тут ви знайдете вироби місцевих ковалів та гончарів.
Структура населення
Наразі у місті проживає близько 28 тисяч осіб. Середній вік жителів складає 43 роки. Сьогодні в Закопаному приблизно 1300 дітей. Є довгожителі, яким понад 100 років.
Оскільки сюди постійно приїжджають туристи, то у місті живуть не тільки поляки, а й українці, білоруси, росіяни та представники інших національностей. Основою є поляки, тому і мова більшості - польська. Місцевих жителів називають zakopiańczyk.
Релігія у Закопаному посідає чільне місце. На території міста є Національний санктуарій Матері Божої Фатімської, Каплиця Пресвятого Серця Ісуса, Костел Матері Божої Ченстоховської, Санктуарій Пресвятої Родини в Закопаному. Ці місця популярні як у місцевих жителів, так і гостей. У кожного своя віра, та православні поважають католиків, і навпаки.
Місцеві люди мають свої традиції, які характерні для гірського населення. Вони поважають культуру та спосіб виховання, цінують свою кухню. Туристам варто заглибитися у цей дух, щоб глибоко зрозуміти місцевий колорит.
Культура та пам'ятки
Практично весь рік життя у місті вирує. Тут є чим зайнятися крім катання на лижах. Популярною розвагою є екскурсія "на кулінги". Це своєрідне катання на санях, яке триває кілька годин. Керує ними справжній гурал. По закінченню прогулянки на гостей чекає пікнік на природі, де можна пити гуральський чай та смакувати смажені ковбаски.
Щорічно у Закопаному проводяться змагання з зимових видів спорту, чемпіонати світу зі сноубордингу та стрибків із трампліна. Тому тут постійно багато професіональних спортсменів.
Нічне життя є не менш цікавим у місті. На туристів чекають заклади з дискотеками, 18 нічних клубів та 13 розважальних центрів. Сумувати не буде часу навіть вночі!
Кожного місяця проводяться оригінальні культурні заходи. До прикладу, у червні проходить театральний фестиваль просто неба, а у серпні – фольклорний фестиваль та фестиваль меду. Жовтень чекає на любителів джазу. У яку б пору року ви тут не були, в Закопаному є чим здивувати своїх гостей. Щороку тут відбувається міжнародний фестиваль фольклору й сюди приїжджають горяни з різних куточків світу, щоб показати старовинні обряди та багато іншого.
Парки
Довкола Закопаного є Татранський національний парк. Його особливість полягає в тому, що для туристів визначені конкретні маршрути, де можна прогулюватися. Це зроблено для того, щоб зберегти всі рослини та живі істоти, які є на цій території.
Закопане славиться тим, що сюди часто приїжджають митці для натхнення, адже така краса природи сповнює людину творчістю. Відомий польський художник Станіслав Віткевич створив особливий стиль малювання, споглядаючи місцеві краєвиди.
У Закопаному розташований аквапарк, де на гостей чекають два басейни: рекреаційний та плавальний. Також доступний басейн з термальними водами. З нього відкривається широка панорама на гору Гевонт, а з іншого боку – на гору Губалувка. В аквапарку можна кататися на водних гірках, плавати в дитячому басейні, відвідувати сауну, боулінг.
Музеї та бібліотеки
У Закопаному є відомий Татровський музей, що зареєстрований в Державному реєстрі музеїв. Він розташований на вулиці Крупувка,10. В ньому можна оглянути історичні предмети, які свідчать про матеріальне та культурне життя етнографічних регіонів Спиш, Подгальє, Орава. В музеї діють 4 філіали:
- Вілла Коліба – перша споруда закопанського стилю, розташована на вулиці Косцеліска, 18.
- Галерея Владислава Хасиора – музей мистецтва, знаходиться на вул. Ягелонській 16 В;
- Галерея мистецтва імені Влодзимежа та Єжі Кульчицьких;
- Музей Корнелія Макушинського – вулиця.Казимежа Пшерва-Тетмайера 15.
У місті варто відвідати і музей Кароля Шимановського – тут зберігаються матеріали, пов’язані з Каролєм Шимановським, польським композитором. Розташований він в дерев’яній споруді та є філіалом краківського Національного музею.
На вулиці Лукашувки 4 А розташована місцева публічна бібліотека, яка разом з 14 сільськими бібліотеками створює універсальний комплекс філіалів. Відділення для дітей та молоді при Головній бібліотеці знаходиться на вулиці Зборовського 1, філіал №1 Ольша – Пищори 1, філіал №2 на вулиці Скибувки 15, філіал №3 на вулиці Харенда 23.
Театри
Закопаному є чим порадувати гостей міста, які полюбляють театральні дійства. Так, на вулиці Храмцувки 15 знаходиться театр Віткасі, що був створений 24 лютого 1985 року. Він приймає відвідувачів, які відчувають необхідність спілкування з мистецтвом. Театр користується популярністю не тільки в Польщі, а й за кордоном – глядачів приваблює його магія.
Унікальним місцем, створеним з захоплення мистецтвом, є розважальний театр Шимошкова. Розташований на поляні Шимошкова з прекрасним видом на вершину Гевонту. Тут ви можете подивитися музикальні вистави, мюзикли, шоу, концерти. Щоб його відвідати пройдіть на вулицю Шимошкова 1.
Освіта та наука
На території Закопаного діють такі навчальні заклади:
- комплекс готельно-туристичних шкіл ім. Владислав Замойський – вул. Партизани 1/5;
- будинок творчості Ягеллонського університету – вул. Кароля Шимановського 3;
- соціальна середня школа Соціально-просвітницького товариства - Каспрусьє 35а;
- гуманітарно-економічний університет у Лодзі - Новотарська 42;
- педагогічний коледж - Каспрусьє 35а;
- приватний університет охорони навколишнього середовища - пан Владислава Замойського 40а;
- ЗОШ НВК ПТУ №2 - Каспрусьє 35;
- Інформаційно-рекрутинговий пункт у Закопане - вулиця Новотарська 24.
На постійній основі тут діють літні школи та мовні табори, куди з’їжджаються усі охочі.
Інші пам'ятки
Про Закопане перша згадка з’явилася у 17 столітті, тому не дивно, що тут багато історичних та природних пам’яток. Архітектура має унікальний закопанський стиль. Кращі зразки знаходяться на вулицях міста. Яскравим відтворенням є вілла Колиба, яка була побудована в 1893 році, музей району Татр, санаторій доктора Хавранка.
На околицях Закопаного знаходиться дерев’яний костел з 16 століття. Розташований він в Дембні Подхалянському – він вартує огляду через незвичайне різьблення, яке прикрашає фасад. Неподалік від міста є старий лицарський замок Дунаєць в Неджіце.
Неодмінно завітайте на центральну вулицю міста Крупувку. Вздовж розташовані сувенірні крамнички, торгові кіоски та багато іншого. Приготуйтеся смакувати місцеві страви з гуцульськими мотивами!
Телефони екстрених служб
- Поліція 997 або 112 (з мобільного)
- Пожежна служба 998
- Швидка допомога 999
- Рятувальна служба в Татрах: 20-634-44; 20-147-31, 0-603 100100
- Посольство України у Кракові: +48 12 429 60 66 -787-513-901