Завантаження...

hero

Тирана

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Тирана

Республіка Албанія
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Тирана – молоде та енергійне місто, столиця Албанії, була заснована у ХVІІ ст. і за час свого існування встигла суттєво розширитися та обзавестися величними шедеврами турецької архітектури, витонченими італійськими скульптурними елементами, монументальною архітектурою радянського періоду. Таке незвичайне поєднання – одна із родзинок міста, яка приваблює сюди все більшу кількість туристів.

Албанська столиця досить молода, але за час, що минув з її заснування, вона стала містом, що пропонує не тільки історичні пам'ятки, але й насичене культурне, нічне життя та масу ресторанчиків, де можна скуштувати традиційні страви місцевої кухні.

Відстань до Тирани – 1300 км і подолати її можна поїздом, автобусом, літаком або особистим авто. Кожен із цих способів має свої переваги, тому вибір найзручнішого залежить тільки від особистих переваг.

Автобус – найдешевший спосіб, але тривалість поїздки становить понад 40 годин, що точно не підійде тим, хто цінує свій час. Автобусів без пересадок немає, проте є такі, які прямують досить мальовничим маршрутом.

Поїзда, що слідує до Тірани без пересадок, немає. Тих, хто обрав залізничне сполучення, чекає трансфер із міст Греції, Чорногорії або Македонії. Крім того, можна дістатися до Італії або Корфу, а звідти переправитися морем до Албанії.

Літак – найшвидший і найзручніший спосіб подорожі в Тірану. Прямі літаки вилітають із Борисполя та Жулян, дорога не забирає багато часу, проте авіаквиток варто купувати заздалегідь за допомогою сервісу SkyBooking. Так більше шансів знайти недорогі варіанти.

Розташування

Тирана розташована за 40 км на схід від Адріатичного моря, на річці Ішм, у міжгір’ї біля підніжжя хребта Круя-Дайті. Клімат тут субтропічний, вологий, із середньою кількістю опадів на рік близько 1000 мм. Найспекотніше – в липні-серпні, а температурний мінімум досягається в грудні-січні.

Територія

Тирана поділена на 11 адміністративних одиниць, кожна з яких має власного мера та органи управління. Планування міста – радіально-кільцеве, старі квартали характеризуються вузькими кривими вулицями, а культурний та адміністративний центр, що забудовувався набагато пізніше, має безліч визначних пам'яток.

Інфраструктура

Транспортна інфраструктура Тирани представлена ​​переважно автобусами та маршрутками. У передмісті столиці знаходиться залізнична станція, звідки поїзди відправляються за маршрутами, що сполучають міста країни та інші столиці. Міжнародні авіарейси приймає аеропорт ім. матері Терези. Звідси можна дістатися Лондона, Мілана, Бухареста, Стамбула на літаках національного перевізника Албанії або лоукостерах.

Рівень безпеки

За останні роки політична та економічна ситуація у Тирані значно покращилася і рівень безпеки тут змінюється прямо на очах. Невеликий відсоток злочинності, звичайно, існує, але це більше стосується крадіжок особистих речей та обману приїжджих, тому туристам слід бути обачними.

Ціни

Перш ніж говорити про ціни в Тирані, слід зазначити, що тут варто торгуватися скрізь і завжди. Таким чином можна не тільки знизити ціну продуктів, але й отримати знижку у готелі. Вартість товарів та послуг у рази відрізняється для місцевих та туристів.

В албанській столиці охочіше приймають долари, тому середні ціни Тирани виглядають так:

  • обід у кафе – від 6$
  • одяг та взуття – 30-70$
  • продукти у супермаркеті – від 1$ до 6$
  • оренда 1-кімнатної квартири – 150$-300$.

Структура населення

Чисельність населення Тирани згідно, з останнім переписом, становить понад 400 тис. осіб з приблизно рівним співвідношенням чоловіків та жінок.

Найбільш поширена релігія тут – іслам, друга – християнство (православні, католики, протестанти) є великий відсоток нерелігійних людей. Офіційна мова – албанська.

Культура та пам'ятки

Тирана сильно змінилася за останні роки. Там, де раніше стояли похмурі "пам'ятники" соціалістичного режиму, сьогодні височіють справжні хмарочоси, кожен будинок має свій настрій, а культурні місця столиці перебувають у постійному розвитку.

Столиця Албанії може порадувати любителів екскурсій різноманіттям музеїв та пам'ятників: тут можна побачити мечеті османського періоду, зайнятися альпінізмом або хайкінгом, взяти участь у велосипедному турі, прогулятися парком або вирушити на пляж. А у вечірній час – відірватись на повну та вирушити підкорювати танцювальні майданчики міста під запальні треки відомих діджеїв.

Парки

Після прогулянок та знайомства з основними пам'ятками Тирани, гості столиці можуть познайомитися з іншою її стороною, яка вабить прохолодою тінистих зелених алей та галявин, ароматом квітів та пишною рослинністю.

Йдеться, звичайно ж, про парки, які розташовані як у межах міста, так і за ним.

  1. Rinia Park прикрашає чудове штучне озеро, фонтани, тут є доріжки для прогулянок, атракціони, а одному з куточків розташований старий бункер, перероблений під боулінг.
  2. Великий парк Тірани – найпопулярніше місце серед містян. Ранкова пробіжка або вечірня прогулянка, пікнік на березі озера, або вихідний з дітьми, – всі неодмінно приходять сюди.
  3. Дайті розташований за 26 км від столиці, але користується неабиякою популярністю у туристів. Національний парк Дайті – місце проживання багатьох видів птахів, з його території відкривається панорамний вид столиці, а мандрівників приваблює тут чисте повітря, старовинні фортеці та затишні ресторанчики.

Музеї та бібліотеки

Столиці Албанії є що показати любителям історії, археології та старовинних предметів. Тут є кілька музеїв, у колекціях яких знайдуться цікаві артефакти, та й самі будівлі цих "скарбниць" минулого варті уваги.

  1. BunkArt – музей, розташований у підземному урядовому бункері. Тут можна переглянути експозиції, присвячені історії країни, послухати розповіді про створення військових захисних укріплень та відчути себе ніби у середині минулого століття.
  2. Національний історичний музей. Тут зібрані археологічні знахідки, що повідають історію Албанії від палеоліту до нашого часу. У колекції музею понад 5 тис. експонатів, розміщених у восьми просторих залах.
  3. House of Leaves або музей секретних служб. Це, мабуть, найцікавіше місце, адже в експозиції музею є обладнання для стеження та прослуховування, тут можна дізнатися про методи спостереження, які використовували співробітники секретних служб.

Театри

Серед албанців знайдеться чимало талановитих діячів мистецтва, тому відвідування театру в Тирані – один із популярних способів провести вечір. Чоловіки одягають костюми, жінки – вечірні вбрання… Саме у такому вигляді містяни приходять на вистави і зібратися до театру в джинсах (навіть якщо ти приїжджий) буде,щонаййменше, безглуздо.

  1. Національний театр опери та балету пропонує послухати твори зарубіжних та албанських композиторів, подивитися виступи Національного ансамблю пісні і танцю.
  2. Ляльковий театр залишається популярним, незважаючи на розвиток у столиці індустрії розваг для дітей. Тут дають до 500 вистав на рік, а також проводять Міжнародний ляльковий фестиваль, де збираються театральні колективи із 10 країн світу.

Освіта та наука

Албанія та її столиця не входять до лідерів Балканського півострова за рівнем життя, однак це не перешкода для уряду вкладати значні кошти в систему вищої освіти. Тут зацікавлені у залученні іноземних студентів, є безліч програм бакалаврату та магістратури, а найбільш популярними є спеціалізації, пов'язані з іноземними мовами, педагогікою, економікою. Серед вишів Тирани:

  1. University of Tirana – найбільший університет країни, який пропонує 174 програми на шести факультетах.
  2. European University of Tirana – приватний виш, який здійснює підготовку фахівців у галузі юриспруденції, економіки та інформаційних технологій, соціальних наук.
  3. Політехнічний університет Тірани – найстаріший виш країни. До складу входять два дослідницькі інститути та шість коледжів, де готують геологів, архітекторів, фізиків, екологів.

Інші пам'ятки

При згадці про столицю Албанії, багато хто чомусь уявляє собі сіре похмуре місто, сумних, озлоблених на весь світ людей та інші атрибути країни, в якій колись правив соціалізм.

Проте Тирана руйнує усі стереотипи. Албанська столиця зустрічає туристів широкими проспектами, великою кількістю зелені, будинками та адміністративними спорудамии, пофарбованими в яскраві кольори, і, звичайно, безліччю визначних пам'яток, серед яких особливо виділяються незрозумілі бункери. Ці "дітища" колишнього імператора Албанії Енвера Ходжі будувалися по всій країні на випадок війни. Сьогодні деякі знесені, інші розмальовані вуличними митцями, а в деяких із них облаштовані музеї та арт-майданчики.

Тирана досить компактна і на огляд усіх визначних пам'яток вистачить кількох годин, але варто познайомитися з:

  1. Мечеттю Ефем Бея, яка вважається символом відродження релігії у країні. Внутрішнє оформлення зацікавить будь-кого, адже воно зовсім не схоже на мечеть. На фресках зображені водоспади, дерева, мости, у куполі по спіралі розташовані сури з Корану. При вході потрібно знімати взуття і бути в закритому одязі з покритою головою, але це того варте.
  2. Пірамідою Енвера Ходжі. Ця будівля зі скла та бетону викликає змішані почуття. Колись велична, вона планувалася як мавзолей для колишнього диктатора, а сьогодні є пам'ятником божевільному тоталітарному режиму.
  3. Собором Воскресіння Христового. Це ще одна визначна пам'ятка з незвичайною архітектурою, яка привертає увагу здалеку. У її основі лежить оригінальна архітектурна концепція, кожен елемент будівлі несе символічний зміст.

Телефони екстрених служб

  1. Екстрена оперативна служба: 112
  2. Поліція: 129
  3. Швидка допомога: 127
  4. Пожежна служба: 128
  5. Дорожня поліція: 126
  6. Аварійна морська служба: 125