Солотвино
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: селище
-
Адміністративний Центр: Солотвинська селищна рада
-
Площа: 11,1 км²
-
Заснований у XIII столітті
-
Клімат: помірно-континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 8391
-
Телефонний код: +380 3134 56/58
Інфраструктура
Солотвино
Про місто
Солотвино – один із найвідоміших курортів Закарпаття, який щороку приваблює тисячі туристів завдяки своїм лікувальним мінеральним озерам. Вони славляться цілющими властивостями, а заклади там пропонують різноманітні оздоровчі процедури, які сприяють покращенню здоров’я.
Історія Солотвина почалася у IV столітті до нашої ери. Спершу тут було знайдено археологічні знахідки – залишки стародавніх соляних шахт та римські монети. Офіційно Солотвино вперше згадується у документах в 1360 році. Справжньою перлиною курорту є солоні озера, що з’явилися на місці колишньої шахти Кунікунда. Зараз їх площа сягає майже 10 гектарів, а за своїм хімічним складом вони схожі на води Мертвого моря.
Це курортне селище – не лише про лікувальні процедури. Для любителів активного відпочинку тут відкривається безліч можливостей. Гори поблизу селища чудово підходять для піших прогулянок та велосипедних маршрутів, а влітку тут можна насолодитися відпочинком на березі річки Тиси або відвідати лісові озера.
Солотвино – це саме те місце, де поєднуються лікувальні традиції, багатий історичний спадок та активний відпочинок, що робить курорт унікальним.
Розташування
Селище Солотвино розташоване у Закарпатській області на висоті 200-300 метрів над рівнем моря. Воно простягнулося між гірськими хребтами Солова на північному заході та Магурою на півночі і північному сході. На південь від Солотвиного протікає річка Тиса, яка є притокою Дунаю та формує природний кордон між Україною і Румунією.
Тут панує помірно-континентальний клімат, що створює комфортні умови для відпочинку та проживання. Зима у селищі мʼяка і тепла, а літо не надто спекотне. Гірський рельєф служить природним бар’єром, захищаючи Солотвино від природних катаклізмів, таких як урагани чи посухи.
Втім, селище стикається з підтопленням підземними водами. Цей процес може загрожувати як житловим будинкам, так і шахтам, залишаючи після себе небезпечні порожнечі та провали ґрунту. Солоність води у місцевих озерах досягає 200 ‰, а влітку температура води підіймається до +27 °C. Під час купання можна відчути, як на шкірі утворюються кристали солі.
Територія
Солотвинська громада є об’єднаною територіальною одиницею у Тячівському районі Закарпатської області. Адміністративним центром громади є селище Солотвино, що займає площу 162 км². Селище вигідно розташоване між містами Рахів і Тячів. Через Солотвино проходить автотраса Н09, що забезпечує зручне сполучення з іншими населеними пунктами.
Солотвинська громада складається з дев’яти населених пунктів: одного селища (Солотвино) та восьми сіл, а саме – Глибокого Потоку, Нижньої Апші, Печери, Подішора, Топчина, Середнього Водяного, Добриків і Білої Церкви. Всі сільські ради підпорядковуються районній раді у Солотвино, що сприяє ефективному управлінню місцевими справами та розвитку інфраструктури.
Інфраструктура
Солотвино – невелике, але дуже зручне для життя та подорожей селище, яке славиться розвиненою транспортною інфраструктурою. По-перше, тут працюють дві залізничні платформи. Перша, Солотвино-I, знаходиться у самому центрі селища. Це кінцева станція на маршруті Батьово – Тересва – Солотвино, звідки щодня відправляються поїзди до великих міст, що дає можливість подорожувати до інших регіонів України. Відстань між станціями Солотвино-I і Солотвино-II складає всього 3 км. Друга платформа знаходиться поблизу колишніх шахт.
Крім залізниці, селище має автобусну станцію. Вона розташована на вулиці Спортивній і обслуговує приблизно 60 маршрутів, що дозволяє легко доїхати до Ужгорода, Рахова, Хуста та багатьох інших напрямків. Рейси починаються з самого ранку – перший автобус вирушає о 05:15 до Ужгорода, що дає можливість пасажирам зручно планувати поїздки. Останній автобус повертається на автостанцію з Ужгорода о 19:30.
Рівень безпеки
У Солотвино туристи можуть почуватися у безпеці. Селище має низький рівень правопорушень та злочинів. Проте, як і в будь-якому місці, важливо дотримуватися загальних правил безпеки. Рекомендуємо уникати нічних прогулянок наодинці та слідкувати за особистими речами: грошима, документами та цінностями.
Також не варто виходити за межі селища або відхилятися від маршрутів, рекомендованих місцевими туроператорами. Якщо ви вирішите прогулятися у горах, майте на увазі, що це вимагає особливої обережності. Дотримуйтеся позначених стежок, використовуйте відповідне спорядження і звертайте увагу на зміну погодних умов перед прогулянками.
Ціни
Приватний сектор – найвигідніший варіант розміщення для тих, хто бажає заощадити. Тут ви можете зупинитися у затишних садибах і котеджах, де ціни стартують від 300 гривень за добу з однієї особи. За ці кошти вам нададуть стандартний номер, але їжу доведеться готувати самостійно. Вартість вхідного квитка до комплексу басейнів на території курорту:
- дорослі – 5$;
- діти віком 8–12 років – 4$;
- діти віком 3–8 років – 2,5$;
- діти до 3-х років – безкоштовно.
Що стосується баз відпочинку, то ціни на місце починаються від 10$, але більшість пропозицій коливається в межах 15-20$. Стандартний номер у готелі коштує від 18$ за добу. Напівлюкси та люкси обійдуться від 30$ до 50$. Також є варіанти з вищими цінами.
Структура населення
Солотвино – невелике, але багатонаціональне селище, де протягом століть мирно співіснують представники різних національностей. Тут тісно переплітаються культури українців, румунів, угорців та інших народів. Багатонаціональність Солотвина стала його візитною карткою, що приваблює туристів і дослідників етнографії.
Населення селища з кожним роком зростає. Якщо у 2001 році більшість становили румуни – 57%, угорці – 25% і українці – 15%, то сьогоднішні дані свідчать про значне збільшення українського населення. Середній вік чоловіків у селищі – 38 років, а жінок – 40. Основною мовою є українська, якою розмовляє більшість мешканців, проте значна частина населення все ще спілкується румунською.
Мешканці часто відвідують греко-католицький храм Різдва Богородиці, що розташований на вулиці Підгірній. Останнім часом храм оновився як всередині, так і зовні завдяки підтримці греко-католицької парафії. Дістатися до храму можна громадським транспортом до центру Солотвина, а сам храм розташований усього за квартал на північ.
Культура та пам'ятки
Літо – ідеальний час для відпочинку в Солотвині. Теплі та сонячні дні створюють чудові умови для цього. Однією з найголовніших подій літа є щорічний фестиваль “Мелодії солоних озер”, який відбувається наприкінці липня біля відомого озера Кунігунда. Вода цього озера за своїми властивостями схожа на Мертве море, що приваблює багатьох відвідувачів. Фестиваль присвячений культурній різноманітності Закарпаття – на нього з’їжджаються творчі колективи з усього регіону. На великій сцені біля озера можна побачити виступи представників української, угорської, румунської, словацької та німецької та громад. Щороку на фестивалі виступають близько 50 колективів.
Любителям історії варто відвідати Церкву Святого Архангела Михаїла – архітектурну пам’ятку Солотвина за адресою пл. Брезановці, 16. Ще у 1751 році на цьому місці стояв дерев’яний храм, але в 1784 році він згорів. Сучасна кам’яна базиліка була добудована у 1936 році завдяки зусиллям Великовараданського Михайла Павла. Перед входом до церкви встановлена пам’ятна дошка румунською мовою, яка вшановує його внесок. Цей храм є символом глибокої духовності та історії, тому він залишається популярним місцем серед туристів та мешканців.
Парки
Парк пам’яток був створений на честь тисячолітнього ювілею угорського поселення у Закарпатті. Він розташований поряд із римо-католицьким храмом Святого Іштвана. Це місце стало символом культурної спадщини місцевої угорської громади, де вшанували вождів семи угорських племен, встановивши меморіальні плити.
Крім пам’ятників, у парку є лавки, на яких викарбувані відомі цитати особистостей, які зробили значний вклад в історію Угорщини. Неповторною особливістю парку є скульптури угорських святих: герцога Імре, Святого Ласло та Святого Іштван. Ці скульптури виготовлені з білого каменю.
Музеї та бібліотеки
Музей історії соляних копалень, розташований поблизу Солотвинського рудника, є одним із найцікавіших культурних об’єктів Закарпаття. Цей рудник – один з найбільших у Європі. Він має багату історію, яка розпочалася ще у XVIII столітті, коли тут за часів Австро-Угорщини вже функціонували вісім шахт. Неподалік музею можна побачити вирву, на дні якої є поклади солі. Їхня товщина сягає аж 300 метрів.
У музеї представлено різноманітні експонати. Відвідувачі можуть оглянути інструменти, які використовували солекопи, традиційний одяг, особисті речі, а також ліхтарі та інші інженерні пристрої.
Театри
Якщо ви шукаєте можливість переглянути фільм, то варто завітати до сучасного кінотеатру “Sky” у Тячеві, куди легко дістатися із Солотвина. Поїздка з Солотвина до Тячева займає всього 30 хвилин. Кінотеатр розташований у центрі міста, тому сюди легко дістатися як на власному авто, так і громадським транспортом.
Цей кінотеатр має комфортні кінозали, де транслюються новітні фільми та популярні стрічки. В оснащенні Sky використовуються сучасні технології, які забезпечують високу якість зображення та звуку. Глядачі можуть насолодитися зручними кріслами та затишною атмосферою.
Освіта та наука
У селищі відсутні заклади вищої освіти, але тут діє кілька навчальних закладів, які забезпечують якісну освіту для молоді. Серед них Солотвинський ліцей імені Лесі Українки, Солотвинський ліцей-інтернат, Солотвинський ліцей “Слатина” та Солотвинська загальноосвітня школа I-III ступенів.
Солотвинський ліцей імені Лесі Українки, розташований на вулиці Залізнична, 5, є одним із ключових освітніх закладів у Солотвино. Тут навчається близько 500 учнів у 21 класі. Викладацький колектив постійно вдосконалює навчальні методики, впроваджуючи новітні технології та інноваційні підходи, що заохочують учнів до активної участі у навчальному процесі. Учні можуть долучитися до різноманітних гуртків, які охоплюють як творчі, так і спортивні напрями, що сприяє їх всебічному розвитку. Також ліцей має різноманітний національний склад учнів: українці, румуни, угорці, білоруси, євреї, татари, гагаузи, фіни та представники інших національностей.
Інші пам'ятки
Соляні озера Солотвино є найпопулярнішою атракцією цього селища, адже вони приваблюють туристів з усієї України. Найкращий час для відвідування – липень і серпень, коли температура ідеально підходить для відпочинку на відкритому повітрі. Завдяки унікальному складу води та грязей, які мають потужні бактерицидні, протизапальні та омолоджувальні властивості, місцеві озера стали основою для стрімкого розвитку туристичної інфраструктури за останні десятиліття.
Купання у соляних озерах та використання їх грязей активно практикуються для лікування таких захворювань, як ревматизм, остеоартрит, поліартрит, деформуючий спондильоз тощо. Найбільшим і найвідомішим озером є Кунігунда, яке виникло на місці старої соляної шахти понад 120 років тому. Завдяки карстовим процесам кількість соляних озер у Солотвино значно зросла, а їх загальна площа нині досягає близько 10 гектарів. Кунігунда має площу 800 квадратних метрів та глибину до 8 метрів, а вміст солі у його воді – до 270 проміле.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 101
- Поліція: 102
- Швидка медична допомога: 103
- Аварійна газова служба: 104