Мукачево
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: районний центр
-
Адміністративний Центр: Мукачівський район
-
Площа: 27 км²
-
Заснований у 896 році
-
Клімат: морський
-
Часовий пояс: UTC+2, влітку UTC+3
-
Населення: 85 903
-
Телефонний код: +380 3131
Інфраструктура
Мукачево
Про місто
Мукачево – друга столиця Закарпаття, негласно вважається одним із найздоровіших міст України. Розташоване у західній частині України й багато років поспіль визнане "туристичною Меккою" для українців та мешканців інших країн.
Місто насамперед відоме старовинними замками та виноробством. Точна дата заснування невідома, але вченими встановлено, що людські поселення тут існували ще за часів палеоліту.
Сучасне місто рясніє архітектурними пам’ятками, вражає колоритом і особливою атмосферою, яка залишає незабутні враження. Здебільшого цікаві локації сконцентровані в так званому Старому Місті – районі, що знаходиться між замком Паланок та Миколаївським монастирем. Ратуша, площа Миру з пам’ятником Кирилу та Мефодію, пам’ятник сажотрусу, костел святого Мартіна – це далеко не все, що варто побачити гостям цього куточка України.
Мукачево – місто змішання української та угорської культур. Тут можна скуштувати незвичайні страви різних кухонь, прогулятися пасажами – вулицями, що суцільно складаються з магазинів, а також насолодитися неспішним, розміреним ритмом місцевого життя.
Розташування
Мукачево розташоване в центрі Закарпатської області, за 42 км від обласного центру. Знаходиться на перетині Закарпатської низовини та острогів Карпат, вздовж річки Латориця. Завдяки вигідному географічному положенню (близько кордонів з Угорщиною, Словаччиною, Польщею та Румунією) місто стало транспортним вузлом кількох міжнародних автомагістралей. Також через нього проходять міжнародні залізничні колії.
Більша частина міста лежить на лівому березі Латориці – основної водної артерії Мукачева та однієї з найдовших річок Закарпаття. Неподалік міста є солоне озеро (приблизно за 30 км), а також озеро Сене або Синяк (за 4 км від однойменного села).
Для Мукачева характерний приємний помірний тип клімату з м’якою зимою та теплим, але не надто спекотним літом. Найхолодніший місяць року – січень (середня температура -2°C, -3°C), а найтепліший – липень (середня температура – 22–23°C).
Мукачево – важливий транспортний, промисловий та культурний центр із чудовою транспортною розв’язкою. З багатьох великих українських міст до цього регіону України пролягають прямі маршрути.
Дістатися зі столиці в Мукачево можна поїздом чи автобусом. Є щоденні прямі (без пересадок) рейси поїздів, автобуси відходять з автостанції Київ (вул. Петлюри). Час у дорозі за прямим маршрутом – від 12 до 14 годин.
З Одеси до цього закарпатського міста можна потрапити поїздом чи автобусом. З залізничної станції Одеса-Головна регулярно відправляються поїзди до Ужгорода, що прямують через Мукачево.
Між Львовом та Мукачевом є автобусне та залізничне сполучення. З залізничного вокзалу Львова щодня відправляються поїзди (прямі рейси) у цьому напрямку. Автобуси відходять з автостанції № 8 (пл. Дворцова), з АС-2 (вул. Хмельницького), а також із міського автовокзалу (вул. Стрийська).
Вибрати та купити квитки на потрібну дату легко та зручно з допомогою сервісу SkyBooking. Він дозволяє порівнювати ціни різних варіантів трансферу (без пересадок та з пересадками), вибирати та купувати залізничні або автобусні квитки до Мукачева за вигідною ціною.
Територія
Мукачево є адміністративним центром однойменного району та міської громади. Це місто обласного значення, яке вважається важливим транспортним та культурним центром західного регіону України.
Через невелику площу місто не має адміністративного поділу на райони. Неофіційно воно поділене на кілька мікрорайонів:
- Росвигово (один із найбільших мікрорайонів);
- Центр (історична частина міста);
- Доси (раніше це була абревіатура від ДОС – будинку офіцерського складу);
- Пентагон (район отримав таку назву тому, що тут селилися переважно військові);
- Черемушки (назва скопійована з Московського району);
- Підгоряно чи Підгоряни (мікрорайон під горою);
- Паланок (частина міста біля фортеці Паланок);
- Борок-телеп (походить від "Barak Korhaz", що перекладається як "барочна лікарня");
- Гід (ділянка міста, розташована біля ринку).
Інфраструктура
Мукачево – відносно невелике місто, транспортна система якого представлена міськими та приміськими автобусами. Сполучення між мікрорайонами здійснюється за сімома маршрутами (№ 2, № 3, № 7, № 9, № 11, № 15, № 19), якими регулярно курсують автобуси. Також є чотири приміські автобуси, рейси яких проходять через місто та прямують до найближчих населених пунктів (наприклад, до селища Павшино прямує автобус № 34).
У місті працює кілька таксомоторних служб, пункти прокату автомобілів та велосипедів (пункт на вул. Берегівська, 7). Мукачево вважається містом, зручним для велотранспорту, тому цей спосіб пересування з кожним роком обирають дедалі більше місцевих жителів та туристів.
Залізнична станція Мукачева відкрита в 1872 р., через неї проходить одна з найважливіших для України міжнародних залізниць. Сюди прибувають і вирушають внутрішні та міжнародні поїзди. Основний автовокзал Мукачева знаходиться на вул. Академіка Павлова, 16. Також є автостанція на вул. Лавківська, 1Є. З них відходять рейси Україною та за кордон.
Якщо вас цікавлять авіарейси, всю інформацію про літаки й авіаквитки ви знайдете на сайті skybooking.ua.
Рівень безпеки
Мукачево – досить тихе, спокійне місто. Гостям цього куточка України навряд чи варто перейматися власною безпекою. Тут приємний клімат без погодних катаклізмів, а також доброзичливі, привітні люди, які дуже добре ставляться до туристів.
Туризм – одна з основних галузей місцевої економіки, тому все, що стосується комфорту та безпеки гостей міста, організовано на найвищому рівні. Можна безбоязно гуляти місцевими вулицями, купувати сувеніри, ласувати закарпатськими стравами в кафе та ресторанах, оглядати пам’ятки та займатися іншими приємними справами. Проте не варто забувати про базові правила безпеки. Краще не брати із собою великі суми готівки та не залишати речі без нагляду.
Ціни
Незважаючи на статус туристичного центру, Мукачево можна назвати порівняно недорогим містом. Вартість продуктів у мережевих супермаркетах не вища, ніж в інших регіонах України. Наприклад, 1 л молока можна купити за 0,9$, а буханець білого хліба – за 0,4$. За десяток яєць доведеться заплатити 0,9$, а за пляшку вина (середнього цінового сегмента) – не менше 3,5-4$. У місті є мережеві супермаркети "Сільпо", "АТБ" та "Silverland", у яких регулярно проводяться акції та розпродажі, що дає змогу купувати продукти з максимальною вигодою.
Зняти пристойну 1-кімнатну квартиру в центрі міста можна за 20$ на добу з особи. Оренда апартаментів на місяць коштуватиме приблизно 400-500$. Економніший варіант поселення – хостел, вартість однієї ночі стартує із 7$ з особи.
Структура населення
Сьогодні Мукачево населяє 85 569 осіб, здебільшого українці (77,1 %). Також серед містян є росіяни (9 %), угорці (близько 8,5 %), роми (1,4 %), німці (майже 2 %), євреї (не більше 0,4 %) та представники інших національностей. Як і в інших областях Закарпаття, кількість корінних жителів рік у рік залишається майже однаковою.
Чоловіків та жінок приблизно однакова кількість (44,7% та 55,3%), середній вік мешканців становить 41 рік. У місті живе дев'ять довгожителів, вік яких 100 років і більше, серед них оди чоловік та вісім жінок.
Більша кількість містян розмовляє українською мовою, також є угорська (менш популярна).
Серед населення Мукачева переважають православні. Найбільший православний храм знаходиться на території Миколаївського монастиря (за легендою його заснувала князівна Анна Ярославівна у XI ст.). Євреї, що живуть у Мукачеві, сповідують юдаїзм. Конфліктів чи нетерпимості на релігійному ґрунті не спостерігається.
Культура та пам'ятки
Мукачево – один із культурних центрів Заходу України. У цьому невеликому, затишному місті скрізь і у всьому відчувається національний колорит та багата історична спадщина. Мешканці Мукачева люблять та вміють веселитися. Влітку тут нерідко проходять сплави Латорицею – це приваблює до міста любителів екстриму з усіх куточків України.
Восени (11 листопада) місто святкує День святого Мартіна, який офіційно вважається покровителем Мукачева. Влаштовуються ярмарки та концерти просто неба, традиційно готується смажений гусак і глінтвейн. Щороку взимку (після Нового року) влаштовується фестиваль "Чарівне вино", коли в першу діжку молодого виноградного напою забивається клин та знімається проба.
У цьому куточку України панує своя особлива атмосфера. Мукачево так і не торкнулося забудови сучасними багатоповерхівками, тож воно виглядає, як затишне європейське містечко з кам’яницями – старовинними кам’яними будинками на 1-2 поверхи. Життя тут тече неспішно, з розстановкою та паузами, що дає можливість сповна насолодитися такими простими задоволеннями, як смачна їжа та вино, гарна міська панорама та старовинні архітектурні шедеври.
Парки
Мукачево – місто, багате не тільки на архітектурні та культурні, а й на природні пам'ятки. Основними міськими парками є парк Перемоги та парк О. Кузменко.
Парк Перемоги знаходиться на вулиці Садовій та вважається визначною пам’яткою місцевого значення. На площі понад 10 га розташовано все, що потрібно для відпочинку на лоні природи: мостові доріжки, зручні лавки, оглядові майданчики та навіть скульптури. Тут можна прогулятися пішки, покататися на роликах або проїхатися велосипедом. Цей парк – улюблене місце відпочинку містян та гостей Мукачева.
Музеї та бібліотеки
Мукачево можна заслужено назвати музеєм просто неба, на відносно невеликій міській території зосереджена неймовірна кількість історичних пам’яток.
У замку Паланок працює Історичний музей, в експозиції якого не тільки артефакти та картини видатних художників Закарпаття. Також на увагу заслуговують музей художника М. Мункачі, музей прикладного мистецтва Закарпаття та постійно діюча виставка церковної дерев’яної архітектури (на вул. Пирогова, 4).
Книголюбам буде цікаво відвідати центральну міську бібліотеку та бібліотеку ім. Духовича. З маленькими непосидами можна сходити до міської бібліотеки для дітей.
Театри
Центром театрального мистецтва Мукачева є місцевий драматичний театр. Ще минулого століття в місті не було постійного театру. Перед містянами виступали лише приїжджі артисти. Потім було створено так звану "групу збору грошей на театр", яка змогла зібрати потрібну суму за 132 роки. Завдяки цьому у Мукачеві збудували повноцінний театр.
Хоча він вважається російським драматичним театром, останніми роками в репертуарі цього закладу з’являється дедалі більше вистав за мотивами творів українських письменників та поетів.
Освіта та наука
Основним навчальним закладом міста є Мукачівський державний університет. Він заснований у 2008 р. і вважається одним із найбільших освітніх закладів Закарпаття.
ВНЗ готує фахівців за дев'ятьма напрямами:
- Соціальні та поведінкові науки.
- Педагогіка та освіта.
- Мистецтво та культура.
- Механічна інженерія.
- Виробництво та технології.
- Адміністрування та управління.
- Сфера обслуговування.
- Природні науки.
- Публічне управління та адміністрування.
В університеті є бюджетна та платна форма навчання. Навчальний процес проходить стаціонарно та заочно. Після закінчення ВНЗ студенти одержують дипломи бакалаврів чи магістрів.
Цей вищий навчальний заклад активно співпрацює з ВНЗ Польщі, Словаччини, Угорщини та інших країн.
Інші пам'ятки
У Мукачеві багато різноманітних красивих, колоритних і, безумовно, пам’ятних місць:
- Замок Паланок – старовинна фортеця, перша згадка про яку датується XI ст. Точна дата будівництва замку невідома. Він розташований на 68-метровій горі, що має вулканічне походження, і вважається однією з найяскравіших пам’яток регіону.
- Свято-Миколаївський монастир – ключова православна святиня регіону. Його позаминулого століття звели київські ченці на Чернечій горі. У монастирі досі збереглася мережа стародавніх печерних ходів, і навіть джерело з водою, наділеною, на думку вірян, цілющою силою.
- Площа Миру – округла брукована територія в історичному центрі міста. Її головною спорудою є ратуша, зведена в 1906 р.
Любителі солодощів неодмінно мають побувати в "Медовому домі" (музей та магазин продуктів бджільництва), а поціновувачам старовинної архітектури обов’язково варто відвідати палац князів Ракоці.
Телефони екстрених служб
- МНС: 101
- Поліція: 102
- Швидка медична допомога: 103
- Аварійна служба порятунку: 031 31 31240
- Міська довідкова служба: 109