Львів
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто, обласний центр
-
Адміністративний Центр: Львівська область
-
Площа: 148,9 км²
-
Заснований у 1256 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 717 273
-
Телефонний код: +38 032
Інфраструктура
Львів
Про місто
Місто Лева – Львів поетично називають "перлиною" західної частини України і одним із місць, де обов'язково повинен побувати кожен, хто ступає на українську землю. Це місто протягом століть знаходилося на межі культур Сходу і Заходу, його історія сповнена різноманітними (багато в чому героїчними) подіями, а саме воно вражає дивовижною атмосферою середньовічних будівель, а також істинно українською самобутністю.
Львів – батьківщина соліста й керівника групи "Океан Ельзи" Святослава Вакарчука, Ю. Башмета, в цьому місті майже три десятки років (хоч і з перервами) прожив молодший син Моцарта Ф. Ксав'єр. Він же вважається автором і "батьком" першого місцевого музичного товариства "Цецилія", яке, в свою чергу, дало початок філармонії Львова.
Розташування
"Культурна столиця України" знаходиться в західному регіоні держави, всього за 80 км від кордону з Польщею. Місто та прилеглі території займає Львівське плато, а також пагорби Розточчя і Давидівську гряду. Частина міських мікрорайонів знаходиться на Львівській низовині та Грядистому Побужжі.
Львів заснували на річці Полтва (невелика притока великої річки Буг), яка тепер проходить під головними магістралями міста: просп. Свободи, просп. Шевченка та просп. Чорновола. Найбільш висока точка в місті – це дуже символічне (і красиве) місце – Високий замок (знаходиться 409 м вище рівня моря).
Клімат даного регіону України характеризується як помірно континентальний, тобто вологий, але без сильних перепадів температур. Взимку стовпчик термометра найчастіше тримається в діапазоні від -3ºС до -5ºС (хоча може бути і -8ºС), а влітку середня температура повітря досягає +17-25ºС. У серпні можуть бути спекотні дні – до +30ºС і навіть +33ºС, але подібне – рідкість, а не постійне явище.
Одна з характерних рис міста, по суті, його "візитна картка" – це "львівська мжичка" – дрібний, мрячний дощ затяжного типу, який при досить високій вологості може спостерігатися в будь-який сезон року.
Територія
Місто Лева має кілька мікрорайонів, а також історичних кварталів. Останній поділ більш детальний, але не має нічого спільного з адміністративною структурою Львова. У місті є наступні мікрорайони:
- Галицький;
- Шевченківський;
- Личаківський (названий по імені відомого кладовища);
- Сихівський;
- Франківський;
- Залізничний;
Такий поділ в місті відбувся десь на початку минулого століття і зберігається донині.
Львів – центр і головне місто однойменної області, його міській раді також підпорядковуються селища міського типу Рудне, Винники та Брюховичі. Місто вважається частиною історико-етнографічного району Галичина.
Інфраструктура
Львів можна сміливо називати великим транспортним вузлом Української держави. У місто можна потрапити по повітрю або наземним шляхом. У 6 км від міського центру розташувався Міжнародний аеропорт ім. Данила Галицького, що є найбільшим у західній частині країни. З нього регулярно відправляються прямі рейси до Києва, Харкова, Одеси, а також до країн зарубіжжя. Купити авіаквитки чи уточнити їх ціну, можливо в авіакасі або через веб-сайти авіаперевізників. Незважаючи на те, що дана "повітряна гавань" розташовується за межами Львова, дістатися сюди досить легко. З центру Львова прокладений прямий маршрут до аеропорту, також їздить маршрутний автобус з жд вокзалу в аеропорт і назад.
Головний залізничний вокзал міста побудований в далекому 1861 р. і з тих пір успішно працює, поєднуючи місто Лева з іншими регіонами України, а також із сусідніми країнами. Купити квитки на поїзди можна в касі, або через сайт вокзалу, а також за допомогою SkyBooking.
Громадський транспорт Львова представлений трамваями, автобусами та тролейбусами. У ближнє передмістя прокладені маршрути електричок. Більшість людей для переміщення містом обирають трамваї, вони ходять досить часто і коштують відносно недорого (найбільш дешеві з усіх видів транспорту).
Як і в будь-якому українському місті, тут можна орендувати автомобіль або викликати таксі. Правда, оскільки це великий туристичний центр, вартість даних послуг навряд чи порадує.
Рівень безпеки
З позиції безпеки гостям Львова нема про що переживати. Міські служби правопорядку прекрасно справляються зі своєю роботою, тому, якщо неприємності і трапляються, то вкрай рідко. Можна безбоязно гуляти містом удень і вночі, не думаючи про можливий напад або пограбування.
Правда, ніхто не застрахований від крадіжки, тому цінні речі й документи варто залишати в сейфі готелю, а з собою брати лише невеликі суми готівки. Не потрібно залишати без нагляду смартфон і сумочку, оскільки це може привабити злодіїв. Якщо речі все-таки поцупили, треба відразу ж подати заяву в поліцію. Чим швидше відреагують патрульні, тим вище ймовірність, що вони упіймають злодія і повернуть вкрадене господареві або господині.
Ціни
Львів навряд чи може похвалитися низькими цінами, проте продукти і одяг тут коштують значно менше, ніж у багатьох європейських містах. Щоб купувати продукти максимально вигідно, варто ходити до мережевих магазинів. Щодо цінників, то 1 л молока коштує близько 1$, а буханець хліба реально взяти за 0,9-1,2$. Найдорожче коштують авторські солодощі та крафотові напої: кава і всілякі настоянки з наливками. За одну пляшечку алкогольного задоволення доведеться викласти не менше 3$.
Цінники на житло навряд чи порадують тих, хто звик до мінімальних витрат на проживання. За номер в готелі або за 1-кімнатну квартиру в спальному районі доведеться віддати не менше 25$ на день, нерухомість в історичному центрі коштує у два рази дорожче. Купити житло в місті Лева – досить дороге завдання. Однокімнатну квартиру навряд чи вдасться знайти дешевше, ніж за 40 тис.$.
Структура населення
Незважаючи на те, що Львів є великим містом, значущим туристичним і культурним центром, за чисельністю населення він поступається Києву, Харкову, Дніпру, Одесі. У поточному році 148 км2 площі міста населяє трохи більше 720 тис. чоловік. Середня щільність жителів становить 3750 чоловік на 1 км2. Львів знаходиться на сьомому місці за чисельністю корінних жителів.
Чоловіків і жінок приблизно однакова кількість. Правда, представниць прекрасної статі на пару відсотків більше, ніж чоловіків (жінок – 383 тис., а чоловіків – 336 тис.).
На відміну від інших великих українських міст, чисельність населення у Львові не тільки не збільшується, а й повільно зменшується. Це пов'язано з високим рівнем смертності і з тим, що до міста немає великого припливу жителів з інших регіонів або з області. Тут завжди багато туристів і студентів, але вони не залишаються, а є гостями цього дивного куточка України.
У Львові найбільше українців, також живуть росіяни, поляки, євреї (раніше була велика громада) та представники інших національностей. Майже всі жителі за віросповіданням є греко-католиками чи православними.
Культура та пам'ятки
Львів недарма називають містом, загубленим у часі. Тут так багато історичних споруд і стародавніх будівель, що туристам здається, ніби вони казковим чином перенеслися на два, три і навіть чотири століття у минуле. Особливо яскраво відчувається така атмосфера в історичному центрі міста, який у 1998 р. був занесений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Місцеві жителі добре знають українську, російську, а багато хто й англійську, так що звернутися до випадкового перехожого на одній з цих мов, щоб запитати про щось, абсолютно не проблематично. Оскільки місто Лева завжди сповнене туристів (багато з яких іноземці), воно виглядає дуже різношерстим і жвавим.
Львів – найкраще місце, щоб вивчити українську культуру і перейнятися її духом і самобутністю. У місті буквально на кожному кроці виступають вуличні музиканти, скрізь стоять великі та маленькі ятки, в яких можна купити сувеніри або вуличну їжу. І, звичайно, у Львові багато кав'ярень і кафе, де подають страви національної української кухні. Це справжній рай для любителів гастротуризму.
Парки
Як тільки не називають Львів: "музей під відкритим небом", "архітектурна перлина України" тощо. Мабуть, найвлучнішим буде епітет "місто парків". У цьому куточку України кілька десятків мальовничих, неймовірно затишних і красивих парків та скверів. Якщо на обхід всіх їх немає часу, варто побувати хоча б тут:
- Личаківський парк, закладений у 1894 р., є пам'яткою садово-паркового мистецтва.
- Парк Високий Замок отримав таку назву тому, що стоїть навколо замку і дійсно знаходиться на висоті більше 400 м вище рівня моря.
- Парк Залізна Вода, як і Личаківський, належить до пам'яток садово-паркового мистецтва. Він був закладений в далекому 1905 р.
- Парк культури та відпочинку Хмельницького – один з найбільших міських парків Львова.
Охочі до мальовничих пейзажів повинні обов'язково побувати в парку Піщані Озера і в Стрийському парку. Найстарішим і одним з найбільших львівських парків є парк Франка, його площа перевищує 11 га. Він розташований навколо університету і є улюбленим місцем не тільки студентів, а й гостей міста.
Музеї та бібліотеки
Львів – справжній осередок музеїв на будь-який смак. Тут є безліч експозицій, яких не зустріти більше ніде в Україні і навіть у світі. Наприклад, музей-аптека, Музей сала або так званий Двір втрачених іграшок. Любителі музеїв у їх класичному розумінні по достоїнству оцінять Державний меморіальний музей ім. Грушевського, Історичний музей, а також Літературно-меморіальний музей Франка.
У Львові понад 50 різних бібліотек, тож книголюбам, безперечно, є, де розгулятися. Найбільшої уваги заслуговують Національна наукова бібліотека ім. Стефаника, Центр міської історії Центрально-Східної Європи, бібліотека Біблес, а також Центральна міська дитяча бібліотека.
Театри
Найбільші львівські театри називають "Вісьмома чудесами міста". Це Львівська опера, Театр ім. Заньковецької, Театр Леся Курбаса, драматичний театр Лесі Українки, Театр "Воскресіння" та театр зі своєрідною назвою "І люди, і ляльки…" (Театр естрадних мініатюр).
У місті регулярно проходять різноманітні театральні фестивалі та інші подібні заходи під відкритим небом. Найбільш відомими (і відвідуваними) є Міжнародний фестиваль «Золотий Лев», Міжнародний фестиваль театрів "І люди, і ляльки...", фестиваль сучасної драматургії "DRAMA.UA", а також фестиваль "Кіт Гаватовича".
Освіта та наука
У Львові безліч вишів (державних і приватних), які стали альма-матер для абітурієнтів з різних куточків країни і навіть із зарубіжжя:
- "IT-STEP" – університет (приватний) – перший "айтішний" інститут країни.
- Національна академія державного управління при Президентові України (державна).
- Національна академія мистецтв (державна).
- Національний університет ім. Франка (державний) цікавий тим, хто замислюється про міжнародну практику. Цей виш підписав 21 угоду з двома десятками держав світу.
- Державна фінансова академія Міністерства фінансів України.
Для релігійної молоді стане цікавим Український католицький університет (приватний) ІІІ рівня акредитації, а книголюби, які вирішили захоплення зробити професією, мають можливість вступити до Української державної академії друкарства.
Інші пам'ятки
Місто Лева можна назвати однією великою пам'яткою, оскільки тут викликає інтерес все: старовинні вулиці, помпезні костели і храми, стародавні архітектурні споруди, замки, а ще безліч музеїв, бібліотек, театрів та інших локацій, здатних стати джерелом нових позитивних вражень.
Щоб скласти хоча б поверхневе враження про Львів, зверніть уагу на такі цікавинки:
- Єзуїтський костел – найбільша релігійна архітектурна пам'ятка Львова, що датується XVII ст.
- Личаківський цвинтар – місце для поховань ландшафтно-паркового типу. Починаючи з 1991 р. є частиною історико-культурного заповідника.
- Будинок №4 або будинок Корнякта – найбільш яскравий пам'ятник архітектури старого міста, побудований в стилістиці пізнього ренесансу.
- Чорна кам'яниця – унікальний зразок старовинної житлової архітектури в стилі ренесанс, зведений в кінці XVI ст. Будівля не має аналогів на території України.
Тим, хто перенаситився історією, гуляючи по парках і музеях, можна весело і безтурботно провести час у міському аквапарку "Пляж" (одному з найбільших критих водних атракціонів в країні) або подивитися на дитячу залізницю (аналог дорослої).
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 101
- Поліція: 102
- Швидка медична допомога: 103
- Аварійна газова служба: 104