Завантаження...

hero

Кропивницький

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Кропивницький

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Кропивницький – це чарівне та дивовижне місто, наповнене затишком та особливою атмосферою компактності. Якщо вам ніколи не доводилося бувати в обласному центрі Кіровоградської області, будьте готові здивуватися, адже це справжній рай для туристів. Це місто часто порівнюють з эвропейською столицею – Парижем. Тут витає особлива атмосфера – центральна частина рясніє розкішшю, а передмістя легко підкорить ваше серце природною красою та лісовими пейзажами. Багато туристів люблять це місто за відмінну транспортну розв’язку, а також простоту місцевого населення. Тут вас приймуть жителі Кропивницького, які познайомлять із довгою історією цього стародавнього міста.

Кропивницький знаходиться в самому центрі України, а отже ви легко зможете дістатися цього міста з будь-якої частини країни. Вам варто лише сісти на автобус чи поїзд на вокзалі вашого міста, і за кілька годин ви будете на місці. А якщо ви плануєте відвідати Кіровоградську область, але знаходитесь поза Україною, то скористайтеся авіарейсами!

Якщо ви не любите черги, а віддаєте перевагу комфортній і швидкій покупці, то замовляйте квитки на літак, автобус або поїзд прямо на сайті skybooking.ua. Усього кілька кліків, і квиток у вас у кишені!

Розташування

Кропивницький, або як його називали до 2016 р. Кіровоград, – це адміністративний центр у Кіровоградській області, який вважається одним із головних логістичних та транспортних вузлів.

Місто розташовується на Наддніпрянській височині. Кропивницький омивається багатьма річками, такими як Ігнул, а також Сугоклія.

Кіровоградська область розташована між річками Дніпро та Південний Буг, у південній частині Наддніпрянської височини. Рельєф території – рівнинний на Наддніпрянській низовині і хвилястий – на Наддніпрянській височині. Новоукраїнський район розташований на Наддніпрянській височині. Поверхня усіяна ярами, балками, каньйоновидними та прохідними долинами. На півдні – висота до 269 м над рівнем моря (найбільша в Кіровоградській області).

Клімат Кропивницького обумовлений його розташуванням у степовій зоні помірного поясу. Середня температура січня становить −5,6˚C, червня – +20,2˚C.
 

Територія

Кропивницький поділяється на два основних адміністративних райони:

  1. Кріпосний – займає північно-західну частину міста.
  2. Подільський – займає центральну та південно-східну частину.

Серед найбільших вулиць виділяють Велику Перспективну, яка розташовується в центральній частині міста та простягається уздовж усього Кропивницького. Також Бобринецький шлях, який згодом виходить на Миколаївську трасу, та Полтавську вулицю, яка проходить через усе місто та переходить у трасу до Полтави.

Інфраструктура

Багатство та родючість земель краю, унікальний характер природно-кліматичних умов зони обумовлюють великий потенціал агропромислового комплексу. Це дає змогу сільському господарству спеціалізуватися на вирощуванні культур, які мають попит на світовому ринку. Тому промисловість міста орієнтована на сільськогосподарське машинобудування та переробку сільгосппродукції.

Перспективним для розвитку міста є його вигідне географічне положення – Кропивницький розташований у центральній частині України, має залізничне та автомобільне сполучення з усіма обласними та багатьма районними центрами України.

Через територію Кіровоградської області проходять десять автомагістралей, які пов’язують Україну з країнами СНД, Центральної та Південної Європи. Земні надра багаті на корисні копалини урану, каоліну, трепелу, граніту. Також відкрито золоторудні родовища. Розробка копалин та переробка сировини мають забезпечити місту стабільне майбутнє.

Сучасний промисловий Кропивницький – це 11 провідних галузей, що налічують 64 підприємства. Провідна роль належить машинобудуванню та харчовій промисловості.

У Кропивницькому розташований невеликий аеропорт. Якщо ви хочете вирушити з цього міста до іншої країни, то рекомендуємо скористатися сервісом SkyBooking, який допомагає купувати квитки на літак за максимально низькими цінами!

У Кропивницькому також є залізничний вузол, тому до цього міста легко дістатися поїздом із пересадками або без. Ви можете придбати залізничні квитки на поїзд із багатьох міст України з допомогою сервісу SkyBooking. Для цього просто перейдіть на сторінку для оформлення квитків, вкажіть початковий та кінцевий пункти та виберіть дату. Далі сайт видасть усі можливі рейси, вам залишиться лише оформити покупку.

Рівень безпеки

Кропивницький є одним із найбезпечніших міст в Україні. Місцеве населення вкрай спокійно та дружелюбно ставиться до туристів, з радістю їх приймає та допомагає. Звісно, вам варто дотримуватися елементарних правил власної безпеки, щоб уникнути крадіжки власних речей.

Порівняно з минулими роками, злочинність у місті Кропивницький значно знизилася. Кількість виявлених осіб, які вчинили злочини у 2021, становила 3052, з них жінок – 365, неповнолітніх – 184. Загалом виявлені особи, які вчинили злочини, раніше вже ставали на злочинний шлях.

Ціни

Через те, що Кропивницький вважається невеликим містом, ціни тут значно нижчі за середні в Україні. Ви можете легко відпочити тут за 400 грн на день. Загалом ціни на стандартні речі в Кропивницькому такі:

  1. Житло – від 150 до 2 тис. грн на день, залежно від місця розташування апартаментів та пропонованих умов.
  2. Харчування – від 100 до 500 грн на день, залежно від того, хочете ви обідати в ресторанах, їдальнях або готувати самостійно.
  3. Транспорт – містом ви можете проїхати на маршрутному таксі, ціна якого – 10 грн, на автобусі – 8 грн, трамваї – 8 грн, таксі – від 30 грн.

Структура населення

Чисельність постійного населення Кропивницького станом на 2022 р. становила 230 154 особи. Із загальної чисельності населення: дітей віком від 0–14 років – 35 932, що становить 15,6 %, підлітків – 6 539, що становить 2,8 %. Чисельність населення пенсійного віку 2020 р. збільшилася на 1,2% і досягла значення 51 295, що становить 22,3% всього постійного населення. Чисельність населення працездатного віку зменшилася на 1,8 % і досягла позначки 136 388 осіб, що становить 59,2 % від загальної чисельності населення.

У 2022 р. показник народжуваності на 1 тис. населення знизився, порівняно з 2019 р., та становить 8,7. В абсолютних числах кількість новонароджених, зареєстрованих РАЦСом міста у 2020 р., зменшилася на 20,9% і становить 2041, тоді як у 2019 р. народилося 2580 дітей.

Культура та пам'ятки

Культура Кіровоградської області сповнена національних звичаїв та традицій. У цьому місті вшановують український колорит і приділяють велику увагу збереженню історії країни.

Історія міста почалася у 1754 р., коли за наказом імператриці Єлизавети Петрівни було закладено фортецю святої Єлизавети для захисту південних кордонів держави від нападів кримських татар. Її будівництво тривало три роки. Укріплення мало форму шестикутника, оточеного валами та глибоким ровом із водою. Вали завершувалися дерев’яною стіною з трьома вежами, на яких встановили знаряддя з ліквідації фортець – Переволоченської, Богородицької, Старосамарської та Кам’яного Затона.

Гарнізон налічував до 1 тис. осіб. Тоді ж створили Новослобідський козацький полк із центром у фортеці святої Єлизавети. Водночас, поблизу виникла слобода, яка в 1764 р. стала центром Єлисаветинської провінції Новоросійської губернії, а в 1775 р. здобула статус міста й назва Єлисаветградом.

Під час воєнних дій 1918-20 рр. влада неодноразово змінювалася. 1918 р. на околицях Єлисаветграда були розміщені відділи УСС, навесні 1919 р. на Єлисаветградщині вели бої з більшовиками повстанці отамана Григор’єва. 24 січня 1920 р. остаточно встановлено більшовицьку владу.

Жителі міста зазнали сталінських репресій. У 1926 р. тут проживало близько 65 тис., 1939 – 100,3 тис. осіб. З 5 серпня 1941 р. до 8 січня 1944 р. місто знаходилося під німецько-фашистською окупацією. Діяло радянське підпілля. Місто було звільнено внаслідок Кіровоградської наступальної операції.

Парки

Кіровоград – це зелене та процвітаюче місто, у якому можна знайти величезну кількість парків, садів та алей:

  1. Кіровоградський дендропарк. Величезний красивий парк, який є гарним і восени. Вхід восени був безкоштовним. Є тихі алеї, дитячі атракціони, міні-зоопарк із різними фазанами та ще кілька загонів із тваринами. У парку є кілька стаціонарних кафе/ресторанів,  стріт-кафе зі столиками на вулиці та кілька кавових кіосків.
  2. Ковалівський парк. Це чудове романтичне місце з невеликим безкоштовним дитячим майданчиком, на території знаходиться філармонія, поряд – нове кафе та готель.
  3. Парк Перемоги. Після реконструкції дуже змінився. Тут з'явилися майданчики для гри у футбол, баскетбол, оновлені доріжки, майданчик для маленьких діток, велика гойдалка, оновлені "Потьомкінські" сходи, що ведуть до ріки Сугоклії. Для прогулянок та єднання з природою – те, що треба!

Музеї та бібліотеки

Якщо ви хочете повністю поринути в місцеву культуру, обов’язково відвідайте ці чудові музеї:

  1. Кіровоградський художній музей. Найбільший та найкращий мистецький музей міста. Постійна зміна експозицій, цікаві заходи, різнопланові експонати – все для культурного відпочинку.
  2. Галерея Єлисаветграда. Зовні – гарна будівля, типова архітектура для синагоги. У дворику розбито гарний сад, стоять лави. Можна посидіти та послухати мелодії з музичної школи навпроти. Усередині – яскрава культура СРСР, експонати, які переносять на багато років назад.
  3. Краєзнавчий музей є найкращою ілюстрацією історії розвитку Кіровоградської області.

Театри

Крім музеїв та парків ви можете відвідати й дивовижні театри. Цей внесок у вашу подорож принесе вам море позитивних емоцій.

  1. Кіровоградський драматичний театр – один із найперших у Європі. Після капітального ремонту та повної реставрації став красивішим і багатшим своїм оздобленням. Коли туди заходиш, з’являється відчуття іншого століття. Тут ви можете побачити найпоширеніші, а також авторські вистави.
  2. Кіровоградський ляльковий театр. Цікавий інтер’єр, шикарний фасад та вражаючі твори. Це чудове місце, куди можна сходити з дітьми, адже тут їм не буде нудно.
  3. Кіровоградська обласна філармонія. Ідеально підійде для тих, хто цінує та розуміє велич класичної музики. Коли ви потрапите всередину (на концерт або на якийсь захід), неодмінно зрозумієте, що казка тільки починається.

Освіта та наука

На території Кропивницького розташований відомий Центральноукраїнський національний технічний університет. Навчальний заклад приймає студентів з усієї України та прилеглих країн.

ЦНТУ пропонує навчання на таких факультетах:

  1. Факультет автоматики та енергетики.
  2. Факультет економіки та менеджменту.
  3. Факультет обліку та фінансів.
  4. Факультет проектування та експлуатації машин.
  5. Факультет сільськогосподарського машинобудування.
  6. Механіко-технологічний факультет тощо.

Інші пам'ятки

Кіровоград багатий на свої пам’ятки, які не схожі ні на які інші. Якщо ви поїдете в подорож до цього прекрасного міста, то обов’язково відвідайте ці місця:

  1. У Кропивницькому на західному березі річки Інгул збереглися залишки фортеці святої Єлизавети, що датується XVIII ст. Ця споруда започаткувала місто Кропивницький. Фортеця святої Єлизавети або, як її ще називають, Єлизаветинська фортеця, була заснована в 1754 р.
  2. На вулиці Дворцовій збереглися споруди, які в ХІХ ст. належали адміністративним установам Єлисаветграда. Тут у 1848-1855 рр. за проєктом архітектора Верлопа збудовано комплекс будівель штаб-квартири кавалерійського корпусу. Через дорогу розташована будівля обласного театру ім. Кропивницького (вул. Дворцова, 4). Його власним коштом збудував інженер-полковник Трамбицький у 1867 р.
  3. Дендропарк "Веселі Боковеньки" розташований за 69 км на південний схід від Кропивницького, біля села Зелений Гай. Дістатися сюди можна автобусом чи маршрутним таксі від Кіровоградської автостанції (Олександрійське шосе, 1). Автомобілем треба їхати трасою Кропивницький - Кривий Ріг, до повороту праворуч, на село Зелений Гай. Сьогодні дендропарк займає площу 109 га. Основою його композиції правлять річка Боковенька та балка Скаковата, у якій низкою тягнуться мальовничі ставки.
  4. У межах Кіровоградської області, за 20 км на захід від Кропивницького, у селі Миколаївка (Кропивницький район), знаходиться музей-заповідник "Хутір Надія". Дістатися можна рейсовим автобусом від автостанції. На авто треба їхати з Кропивницького трасою Кропивницький - Умань, до повороту ліворуч, на Миколаївку.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка медична допомога: 103
  4. Довідкова залізнична станція: 005
  5. Податкова інспекція: 23 74 58
  6. Служба аптек: 067
  7. Бізнес-довідка: 1504
  8. Аварійно-рятувальна служба: 24 89 81