Харків
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто, обласний центр
-
Адміністративний Центр: Харківська область
-
Площа: 350 км²
-
Заснований у 1654 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 1 433 886
-
Телефонний код: +38 057
Інфраструктура
Харків
Про місто
Харків – друге за чисельністю місто України, яке неофіційно вважається "другою столицею" країни. Це місто-мільйонник, великий промисловий, культурний і адміністративний центр, в якому так багато різноманітних цікавих локацій та об'єктів, що на знайомство з ними потрібно витратити не один день і навіть тиждень.
Вважається, що назву даному місту дав козак на ім'я Харьок (швидше за все, це було прізвисько), щоправда, немає ніяких відомостей про те, існував такий суб'єкт насправді, чи був вигаданим персонажем. Якщо вірити легенді, саме Харьок у XVII ст. облаштував невелике селище Козача Лопань (воно досі існує), яке потім перетворилося у маленьке містечко. Пізніше Петро I видав указ про зведення на цьому місці укріплення, навколо якого з'явилася губернія (пізніше – місто Харків).
Незважаючи на велику кількість заводів і фабрик, Харків – дуже зелене, затишне місто з великою кількістю торгових і торгово-розважальних центрів, парків, музеїв і просто красивих, затишних місць, які хочеться відвідувати і де хочеться проводити час дітям і дорослим. А ще Харків звуть містом студентів, тут багато вишів, кілька з яких вважаються флагманами освіти України. Словом, щоб скласти свою думку про це українське місто, потрібно купити квиток на літак, автобус або поїзд, приїхати і витратити хоча б кілька днів на знайомство з цим дивовижним куточком Української держави.
Розташування
Харківська область займає північно-східний регіон України, її сусідами є Сумська, Дніпропетровська, Полтавська, Луганська та Донецька області. З північного боку Харківщина межує з Російською Федерацією (з Бєлгородською областю). Майже вся територія міста й області – це рівнини з невеликими, плавними височинами та западинами (хвиляста рівнина).
Південна частина міста знаходиться нижче над рівнем моря, ніж північна, але цей перепад незначний, він не впливає на клімат, і тим більше, на зручність переміщення по Харкову.
Даний регіон України може похвалитися дуже сприятливим, комфортним для перебування помірно-континентальним типом клімату. Тут вкрай рідко бувають сильні морози, ураганні вітри, зливи та інші погодні надмірності. Холодний сезон року триває близько 130 днів і характеризується відносно невеликими морозами (від -5ºС до -7ºС, рідше – -10ºС) з невеликою кількістю снігу. За зиму неодноразово трапляються відлиги, коли сніг сходить і на температурному стовпчику з'являється невеликий плюс (+3ºС +6ºС).
Тепла пора року триває близько 140 днів, в цей час в місті і по області досить спекотно і сонячно (середня температура влітку – +28ºС), дощі йдуть вкрай рідко.
Через "другу українську столицю" проходить кілька річок і досить багато дрібних струмків. Основні водні артерії міста – Харків, Уди і Лопань, також є струмок з гучною назвою Глибокий та струмочки Жихорець, Манжосів, Саржинка.
Територія
Місто адміністративно поділено на дев'ять частин. У 2016 р. сім із них були перейменовані, але серед місцевих "в ходу" як колишні, так і нинішні позначення:
- Холодногірський;
- Шевченківський;
- Київський;
- Московський;
- Немышлянский;
- Індустріальний;
- Слобідський;
- Новобаварский;
Найбільш старий міський мікрорайон – Нова Баварія, а найбільшим за площею вважається Київський район Харкова. Щодо числа жителів, то найбільша щільність міської забудови (і, відповідно, більше всього жителів) у Московському міському мікрорайоні.
Інфраструктура
Харків – один з найважливіших транспортних вузлів України. Потрапити до міста можна поїздом, автобусом, на літаку прямими рейсами (без пересадок), а також на автомобілі (через місто слідують міжнародні автотраси Е40 і Е105).
У межах міста знаходиться великий міжнародний аеропорт, який також звуть "Основою" (за назвою району розташування), з ним співпрацюють 13 авіакомпаній, можна купити авіаквитки на рейси таких повітряних перевізників: Pegasus Airlines, Turkish Airlines, Windrose Airlines, UIA, Sky Up, Wizz Air та ін. З Харкова є прямі рейси в усі великі міста України і в більшість європейських столиць. Вартість трансферу слід уточнювати у перевізників.
По міській території прокладено п'ять жд гілок, з яких дві є міжнародними. У Харкові кілька вокзалів, найбільший з яких – Південний. Також в різних частинах міста працює близько 10 залізничних станцій та декілька сортувальних залізничних пунктів.
Громадський транспорт Харкова представлений метро (одним з найновіших і найбільш сучасних в Україні), автобусами, тролейбусами, трамваями та приміськими електричними поїздами. У місті працює не менше 10 служб таксі та пунктів прокату машин. Міський пасажиропотік досягає 250 млн осіб за рік. Ця цифра з кожним роком зростає.
Рівень безпеки
Незважаючи на те, що Харків – велике місто, тут один з найнижчих рівнів злочинності в Україні. Вдень туристи і приїжджі можуть відчувати себе абсолютно спокійно і безпечно в будь-якому мікрорайоні. Щодо нічних прогулянок і променадів, у темний час небажано перебувати далеко від міського центру і головних туристичних локацій. Наприклад, на площі Свободи безпечно завжди, а де-небудь в глибині спального мікрорайону вночі є ймовірність стати жертвою пограбування.
Важливо не носити при собі великі суми готівки та стежити за збереженням документів і смартфона. Дотримання простих правил зробить перебування в Харкові максимально комфортним та безпечним.
Ціни
Незважаючи на те, що Харків величають "другою столицею України", ціни тут трохи нижчі, ніж у Києві. Наприклад, у мережевих супермаркетах можна купити 1 л молока за 1$, буханець хліба обійдеться в 0,7-1,2$, а за пляшку вина (середнього цінового сегмента) доведеться викласти близько 3-4$. На ринку ціни на овочі, фрукти і молокопродукти трохи менші, ніж в магазинах, зате в супермаркетах регулярно влаштовуються акції і розпродажі.
Вартість житлової нерухомості в Харкові зростає. Орендувати 1-кімнатну квартиру в спальному районі (не надто далеко від станції метро або зупинки громадського транспорту) можна за 15-25$ на добу, приблизно в таку ж суму обійдеться оплата готельного номера. Купити квартиру в Харкові можливо за 30-35 тис.$, якщо це "однушка" в спальному мікрорайоні. За студію з хорошим ремонтом доведеться витратити на 10 тис.$ більше. Втім, у порівнянні з київськими цінниками, такі розцінки виглядають цілком демократично.
Структура населення
Харків можна сміливо зараховувати до списку українських міст-мільйонників. На його території проживає 1,4 млн жителів, які є представниками більше сотні різних національностей. Можна сказати, що це дуже різношерстий і демократичний регіон України, в якому немає утисків або нетерпимості за статевими, расовими або іншими ознаками.
Більше 70% корінних харків'ян – українці, на частку росіян випадає 25,6%, решта – це білоруси, вірмени, євреї, татари, молдавани, в'єтнамці, роми, азербайджанці, араби та ін.
Харків – досить "молоде" місто, середній вік жителя – 41 рік. Чоловіків і жінок приблизно однакова кількість, хоча на частку представниць прекрасної половини людства випадає 53%, що на 3% більше, ніж чоловіків. Місто може похвалитися 79 довгожителями (віком понад 100 років), серед яких 10 представників сильної статі і 69 жінок.
Кількість жителів Харкова з року в рік зростає. Це пояснюється тим, що в місто переїжджають на люди з навколишніх сіл та інших регіонів України. У харківські виші щороку прибуває багато іноземців, які також проживають у Харкові.
Культура та пам'ятки
Харків – не тільки промисловий, економічний і транспортний, але й культурний центр України. Менталітет місцевих жителів відрізняє їх від тих, хто населяє інші регіони країни. Харків'яни – дуже гостинні, оптимістичні та доброзичливі. Вони із задоволенням відповідають на питання про своє місто і в подробицях "інструктують", як дістатися до тієї чи іншої локації і що там варто подивитися.
Найкраще колорит міста видно в період новорічних і різдвяних свят. Харків світиться від гірлянд, на площі Свободи ставлять ялинку (одну з кращих в країні), а в місцевих парках проходять різноманітні свята, ярмарки, виступи вуличних музикантів та інші розваги під відкритим небом.
Жителі Харкова розмовляють переважно російською мовою, при цьому, вони вважають себе патріотами своєї країни.
Парки
На території Харкова є багато затишних зелених куточків. З декількох десятків міських парків і скверів туристи найбільше облюбували наступні:
- Центральний парк ім. Горького, розташований по вулиці Сумській, 31. Вважається найбільш відвідуваною локацією міста. Тут є все для приємного відпочинку: озеро, тінисті, затишні алеї, лавочки, ятки з морозивом, лимонадом та іншими смаколиками, а ще дитячі атракціони та майданчики для активного дозвілля.
- Саржин Яр, званий місцевими "Джерелом". Знаменитий тим, що працює увесь рік. Вода там холодна, але бажаючих зануритися і оздоровитися завжди, як то кажуть, хоч греблю гати.
- Ботанічний сад, на території якого зібрана величезна колекція представників рослинного світу. Тут росте понад 7 тис. видів кущів, дерев, квітів і трав.
Оглянувши ці місця, варто відправитися в Журавлівський гідропарк, парк Машинобудівників і, звичайно ж, до екопарку Фельдмана.
Музеї та бібліотеки
Харків недарма має статус великого наукового центру України. У місті більше 10 бібліотек і безліч музеїв. Любителі старовини оцінять Історичний музей і Музей археології та етнографії, а ті, хто цікавляться комп'ютерними технологіями, напевно здивуються, дізнавшись, що в місті працює Музей комп'ютерної техніки та програмного забезпечення. Досить цікаві експозиції пропонує музей при ХНУ ім. Каразіна, Музей наукових відкриттів WOOM, а також Літературний музей. Є в місті і вельми пікантний Музей сексу і сексуальних культур світу.
У Харкові працює кілька бібліотек, найбільшою є Державна наукова бібліотека ім. Короленка. Не тільки місцевим, а й туристам можна відвідати Обласну бібліотеку для юнацтва, Наукову медичну бібліотеку, Спеціалізовану музично-театральну бібліотеку або познайомити маленьких непосид з книгами в Обласній бібліотеці для дітей.
Театри
У місті діє 14 театрів, серед яких найбільш популярні такі, як ТЮГ (Театр юного глядача), Національний академічний театр ім. Афанасьєва, Театр опери та балету, Державний драматичний театр і Академічний театр музичної комедії.
Цінителі сучасного мистецтва будуть раді відвідати Мадригал – Харківський молодіжний театр, авторські театри "Може бути" і "Пост скриптум", а також Центр сучасного мистецтва "Нова сцена".
Освіта та наука
Харків – місто інститутів та університетів. На його території працює більше 10 державних і приватних вишів. Основний і найбільший (другий в Україні) – ХНУ ім. Каразіна. Студенти з України та інших країн здобувають вищу освіту в Державній зооветеринарній академії (на території закладу є міні-зоопарк), Державній академії дизайну і мистецтв, а також Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого.
Популярністю серед іноземних абітурієнтів користуються Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Національний університет мистецтв ім. Котляревського та Національний фармацевтичний університет. Всі перераховані вище виші мають найвищий рівень акредитації та випускають магістрів за різними спеціальностями.
В Харкові є чимало приватних вищих навчальних закладів, наприклад, технологічний університет Шаг, Харківська школа архітектури, Гуманітарний університет "Народна українська академія", а також Інститут медицини і біомедичних наук.
Інші пам'ятки
У Харкові можна при самому поверхневому підрахунку назвати кілька десятків цікавих локацій, серед яких навіть найвибагливіші туристи знайдуть те, що їм сподобається. Найбільш відвідуваними вважаються:
- Музей води. Перша така установа на території пострадянського простору з'явилася саме в Харкові. Сьогодні водний музей є також у столиці, але саме цей має найповнішу і найбільш вражаючу експозицію.
- Благовіщенський собор розміщується на однойменній вулиці та є ровесником Харкова. Церква вважається найбільшою православною спорудою міста і області.
- Площа Свободи спочатку проєктувалася як найбільший за площею такий об'єкт на території колишнього СРСР. Це одна з найбільших площ у Європі, її територія займає 12 Га.
- Ейфелева вежа – копія (в мініатюрі) відомої паризької споруди. Вона має вагу 35 тонн і повністю зроблена з металу. Туристи можуть навіть піднятися на оглядовий майданчик вузькими гвинтовими сходами, щоб насолодитися мальовничою панорамою.
Телефони екстрених служб
- Поліція: 102
- Швидка медична допомога: 103
- Аварійна газова служба: 104
- Пожежно-рятувальна служба: 101