Завантаження...

hero

Катовіце

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Катовіце

Республіка Польща
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Катовіце – місто у південній частині Польщі (Верхня Сілезія). Вперше згадано в 598 р., але офіційно містом Катовіце став лише в 1865 р. Є столицею Сілезького воєводства. Назва – старопольська, але існує дві версії походження. Перша – від імені (прізвиська) Кат, коваля, який був першим поселенцем. Друге – від слова "кут" відповідно до гіпотези Станіслава Роспонда.

Впродовж майже 300 років територія, на якій знаходиться сучасне Катовіце, була зайнята невеликими хуторськими поселеннями. Протягом усього цього часу поселення збільшувалося і воно набуло статусу міста. Завдяки наявності покладів вугілля у найближчих горах Катовіце стало промисловим центром. Під час Першої світової війни воно було металургійним центром.

Сучасне Катовіце є центром культури, науки, торгівлі, який приваблює як поляків, так і жителів країн Європи (включаючи міста України). Його площа складає 164,64 км2. Відстань до Києва – 1021 км автомобільними дорогами. Дістатися міста можна автобусом, поїздом або літаком. Купити квитки на автобус та інші види транспорту допоможе сервіс SkyBooking. Зробити все можна онлайн, телефоном або в нашому офісі.

Розташування

Катовіце знаходиться на Катовицькому нагір'ї, яке є частиною Сілезьких гір, що на сході Верхньої Сілезії. Відрізняється місто тим, що розташоване у найвищій точці серед усіх міст Польщі – 266 м над рівнем моря. Неподалік розташований Краків, а через кордон – Острава (Чехія).

Через цю територію протікають річки Рава та Клодниця. Клімат у місті – помірно континентальний із невеликим впливом океанічного. Найтепліший місяць – липень із температурою +23,4°C. Найхолодніше в січні – до -5,3°C. Кількість днів з опадами на рік – 145. Середня кількість опадів на рік – 608,5 мм. Під час відвідування міста рекомендуємо взяти з собою парасольку для захисту від дощу.

Враховуючи всі особливості клімату та географічного положення, можна правильно спланувати поїздку до Катовіце з оптимальною кількістю речей. Спеціалісти SkyBooking допоможуть купити квиток на поїзд та інші види транспорту.

Територія

Катовіце поділене на п'ять районів, до складу яких входять мікрорайони (загалом 22):

  • Центральний (Центр, Кошутка, Богутиці, Муховець);
  • Північний (Заленже, Осєдле Вітоса, Осідле Тисячоліття, Домб, Веленовець - Юзефовець);
  • Західний (Лігота - Паневники, Бринів - Осілле Згжебенка, Бринів - Заленська Галда);
  • Східний (Заводдя, Домбрувка-Мала, Шопениці - Буровець, Янів - Нікішівець, Гишовець);
  • Південний (Мурцький, Петровиці - Охоєць, Заріччя, Костухна, Підлісся).

Існуючий статут міста дозволяє міськраді створювати нові райони після консультацій із місцевими жителями. Сучасний адміністративний поділ діє з невеликими змінами з 16 вересня 1991 р.

Інфраструктура

Через Катовіце проходить велика кількість важливих автомобільних доріг, серед яких:

  • E40 (Франція - Киргизстан);
  • E75 (Норвегія - о. Крит);
  • національна дорога №79 (Варшава - Бітом);
  • національна дорога № 81 (Катовиць - Скочув).

Поруч із містом також проходять національні дороги № 1, 11, 44, 78, 88, 94, автомагістраль A1.

Громадський транспорт представлений автобусами, трамваями, маршрути яких проходять не лише всередині міста, а й частково в межах агломерації. Купити автобусні квитки онлайн можна завдяки спеціалістам SkyBooking, які допоможуть підібрати потрібний маршрут та час виїзду.

Через Катовіце проходить велика кількість поїздів. Квитки також можна придбати за нашого сприяння. Всі залізничні квитки онлайн оформляються за кілька хвилин. Від пасажира тільки потрібно визначитися з вагоном та місцем. Про зміни у розкладі клієнтам, які купили квитки, повідомляють додатково.

Приблизно за 30 км від центру міста знаходиться аеропорт Цатовіце-Пижовіце, який приймає понад 3 млн пасажирів щороку. Ми допоможемо придбати авіаквитки на будь-який зручний день та час.

Рівень безпеки

Готуючись до мандрівки в Катовіце, будьте готові до вищого рівня злочинності, ніж у середньому у Польщі. Індекс злочинності можна порівняти з Освенцимом (обидва по 40), є вищим, ніж у Познані та Варшаві. Слід дотримуватися запобіжних заходів:

  • не слід гуляти в пізній час доби містом – є ризик нападу;
  • тримайте документи, гроші та цінні речі при собі чи у готелі. Не залишайте їх у зовнішніх кишенях курток чи машині;
  • через дорогу слід переходити виключно у облаштованих для цього місцях з огляду на велику кількість жвавих трас.

Гості з країн з іншою культурою можуть почуватися в безпеці, дотримуючись наведених рекомендацій.

Ціни

Буханець хліба в Катовіце обійдеться в 0,93$, літр молока – 0,6$. 1,5-літрова пляшка води коштує 0,48$. Пиво місцевого розливу коштує 0,7$, а імпортне – 0,98$. Похід в ресторан на одну людину обійдеться в 5-10$ в залежності від страв. Фастфуд – 4-5,5$. Одна поїздка автобусом коштує 0,96$. Кілометр шляху в таксі – 0,83$, за початок поїздки потрібно заплатити 1,90$.

Ціни на одяг та взуття:

  • джинси – 20-110$
  • кросівки – 40-85$
  • шкіряне взуття – 55-105$
  • куртка на осінній/весняний сезон – 60-100$

Вартість квитка в кіно – 4-5,5$. Ціна залежить від часу початку сеансу, 3D, а також від обраного ряду в залі.

Структура населення

У Катовіце проживає близько 287 тис. осіб. За кількістю населення місто знаходиться на 11 місці у Польщі. З 1989 р. населення поступово скорочується з природних причин, а також через міграцію в інші регіони Польщі та країни Європи. Абсолютну більшість становлять поляки. Також у місті проживають:

  • українці (найбільша іноземна група у Катовіце);
  • білоруси;
  • грузини;
  • молдавани;
  • серби;
  • німці;
  • чехи.

Станом на 2021 р., 47,54% мешканців – чоловіки, 52,46% – жінки. Вікова структура – ​​типова для європейського міста, якій властива перевага людей працездатного віку. Чоловіків старшого віку (65 років) помітно менше, ніж жінок.

Більшість містян – католики, також представлені православні християни, протестанти, свідки Єгови, мусульмани та юдеї. Євреї до 1939 р. мали досить велику громаду. 26,7% мешканців міста мають диплом ВНЗ, 35% – середню освіту, 22,3% – диплом ремісничої школи. Інші мають неповну освіту (середню). Кількість власників диплома про вищу освіту зростає за останні 10 років.

Культура та пам'ятки

Катовіце є осередком музичного мистецтва Польщі. З середини 2000-х років колишні промислові об'єкти (будівлі заводів, вугільні шахти) використовуються як місця для виступів. Катовіце є одним із креативних міст ЮНЕСКО з 2015 р. Місто визнане містом музики тією самою організацією. Цей статус підтверджується кількома фактами:

  • саме у Катовіце базується Симфонічний оркестр Польського національного радіо;
  • щорічно проходить Сілезький джазовий фестиваль;
  • місто є резиденцією Музичної академії Кароля Шимановського, випускники якої створили неформальну групу Сілезька школа композиторів;
  • Міжнародний конкурс диригентів Гжегожа Фітельберга проходить також тут.

У місті для гостей та місцевих працюють музеї, театри, бібліотеки. Галерея BWA, заснована 1949 р., регулярно проводить виставки сучасних художників.

Парки

Містяни та туристи можуть відвідати такі парки:

  1. Сілезький парк. Територія в 620 га, що вдвічі більше за Нью-Йоркський центральний парк, з великою кількістю зелених насаджень. На території знаходиться зоопарк, стадіон, парк розваг, планетарій.
  2. Парк Костюшка. Створений у 1888 р. як місце для прогулянок та відпочинку. Крім дерев, на території є досить багато квітів на клумбах. Територія облагороджена на зразок англійських садів.
  3. Лісопарк Катовіце. Великий парк та лісиста місцевість на півдні міста. Є найбільшою зеленою зоною у Катовіце, де можна не лише організувати прогулянки, а й проводити фотосесії.

Музеї та бібліотеки

Серед найважливіших музеїв та бібліотек можна виділити:

  1. Сілезький музей. Найбільший у місті, відкритий у 1929 р. У ньому представлені роботи польських художників: Артура Гротгера, Тадеуша Маковського, Яцека Мальчевського, Яна Матейка, Станіслава Віслянського.
  2. Історичний музей. Тут можна переглянути інтер'єри міських квартир початку XX ст., картини місцевих художників, історичні пам'ятки, які розповідають про історію Катовіце.
  3. Сілезька бібліотека. Публічна книгозбірня з великими фондами книг, документів, які можна використовувати у наукових дослідженнях. Доступні не лише звичайні книги, а й оцифровані копії.

Театри

У Катовіце працюють такі театри:

  1. Сілезький театр ім. Станіслава Віслянського. Театр, що знаходиться в центрі міста. Він є найбільшою сценою Верхньої Сілезії. Тут відбуваються найбільші прем'єри сучасних драматургів, ставляться вистави перевірених часом авторів.
  2. Ляльковий театр Атенеум, де відбуваються спектаклі для дітей та дорослих.
  3. Корез. Перший непублічний театр у Польщі, відкритий після Другої світової війни.
  4. Когіатур. Відносно невеликий театр, заснований Вітольдом та Катажиною Іздебськими. Трупа театру виступає не тільки в Катовіце, а й в інших регіонах Польщі, а також в інших країнах (включно з Угорщиною, Німеччиною, США, Південною Кореєю).

Освіта та наука

У Катовіце діє понад двадцять вишів, в яких навчається близько 100 тис. студентів. Серед навчальних закладів можна виділити:

  1. Сілезький університет. Автономний державний університет, де студенти можуть навчатися на кількох факультетах – гуманітарний, природничих наук, науки та техніки, права.
  2. Університет економіки ВНЗ, заснований 1936 р., де можна вчитися на фінансиста, менеджера, економіста.
  3. Сілезький медичний університет. Навчальний заклад, де студенти можуть навчатися на стоматологів, фармацевтів та інших фахівців у галузі охорони здоров'я.
  4. Музична академія Кароля Шимановського. ВНЗ, де викладається теорія музики, інструментальне виконання, вокальне виконання.
  5. Технологічний Університет. ВНЗ, де навчаються фахівці у галузі архітектури, хімії, прикладної математики, транспорту, машинобудування.
  6. Для того, щоб їздити на навчання та з іншою метою до міста Катовіце, знадобляться квитки на поїзд, купити які можна завдяки сервісу SkyBooking. Вам потрібно лише вибрати, який час краще відповідно до чинного розкладу. Квитки можна купити через наш офіційний сайт, зателефонувавши або відвідавши офіс в Україні.

Інші пам'ятки

На відміну від більшості міст, Катовіце не має тривалої історії, тому тут відсутнє Старе місто і характерне планування. Незважаючи на це, гості можуть відвідати такі визначні пам'ятки:

  1. Ринкова площа. Центр міста, де збирається безліч туристів та мешканців Катовіце.
  2. Нікишівець. Історичне поселення Катовіце, кандидат на включення до Списку історичної спадщини ЮНЕСКО.
  3. Кафедральний собор Христа Царя. Храм, виконаний у класичному стилі. Побудований у 1927-1955 рр., знаходиться на Соборній площі.
  4. Драпач Чмур. Перший хмарочос у Польщі. До 1955 р. будівля була другою за висотою в країні.
  5. Пам'ятник Сілезьким повстанцям. Монумент, присвячений тим, хто виборював об'єднання Польщі в 1919-1921 рр.
  6. Старий залізничний вокзал. Раніше це була головна залізнична станція в Катовіце, збудована у 1859 р. 1972 р. вокзал було виведено з експлуатації. Будівля збудована в модерністському та неокласичному стилі.
  7. Церква святого Стефана. Костел кінця ХІХ ст.
  8. Готель Монополь. П'ятизірковий готель (1900 р.), виконаний в еклектичному стилі з елементами модерну.

Телефони екстрених служб

  1. Загальний екстрений номер: 112
  2. Муніципальна поліція: 986
  3. Енергетична надзвичайна служба: 991
  4. Газова аварійна служба: 992
  5. Аварійна служба теплопостачання: 993
  6. Аварійна служба водопостачання: 994
  7. Поліція: 997
  8. Пожежна служба – 998
  9. Швидка допомога – 999