Карлові Вари
Загальна інформація
-
Країна: Чеська Республіка
-
Статус: центр округу
-
Адміністративний Центр: округ Карлові Вари
-
Площа: 59,08 км²
-
Заснований у 1349 році
-
Клімат: континентальний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
-
Населення: 49 043
-
Телефонний код: +420 353
Інфраструктура
Карлові Вари
Про місто
Карлові Вари – улюблене всіма й найвідоміше місто для відпочинку в Чехії, адже саме там розташовані славетні лікувальні курорти та пансіонати. Сховавшись посеред гірської місцевості, пройшовши складні історичні й культурні шляхи, місто Карла здивує туристів своєю неперевершеною атмосферою.
Краєвиди, що завжди приваблювали імператорів, надихали митців та музикантів, знаходяться у західній частині Чеської Республіки. Одним з найбільших прихильників Карлових Вар був Йоганн Вольфганг фон Гете, автор знаменитої філософської трагедії "Фауст".
На території Карлових Вар розташовано понад 13 цілющих джерел, кожне з яких має власну історію, назву та унікальний склад води. Деякі з них були облаштовані ще наприкінці XIX ст. і вважаються національними пам’ятками Чехії.
Для гостей, що шукають естетичної насолоди, Карлові Вари можуть запропонувати безліч культурних програм: картинна галерея, побудована у 1912 р.; міський театр, над яким працювали видатні віденські архітектори, скульптори та художники, серед яких славетний Теодор Фрідль; музей Яна Бехера та Двожаркові сади, що є одним з основних місць для романтичної вечірньої, теплої сімейної й таємничої романтичної фотосесій.
Розташування
Карлові Вари (чеськ. – Karlovy Vary, нім. – Karlsbad) – місто-курорт, яке відоме своїми лікувальними джерелами, розташоване на заході Чехії, в історичному регіоні Богемія. Місто розкинулося в мальовничій місцевості, на злитті річок Огрже, Ролава й Тепла. Карлові Вари розташовані приблизно за 106 км на захід від Праги.
Північна частина муніципальної території міста з більшою частиною забудованої території розташована у відносно рівному ландшафті басейну Фалькенау. Південна частина, включаючи долину річки Тепла, знаходиться на горбистому ландшафті Славківського лісу та в однойменній заповідній зоні. Найвищим місцем є пагорб Віткув, висотою 642 м над рівнем моря.
У Карлових Варах літо комфортне і малохмарне, а зима – довга, морозна, сніжна, вітряна і переважно хмарна. Теплий сезон триває 3-4 місяці, з травня по вересень, із середньодобовою температурою вище +19°C. Холодний сезон – 3-7 місяців, з листопада до березня, із середньодобовою температурою нижче +6°C.
Територія
Карлові Вари є одним з унікальних міст Європи, адже не всюди зустрінеш місце, в якому зливаються три річки. Тому, кожна частина цього міста неповторна та яскрава.
Місто поділене на такі райони:
- Гурки – мальовниче передмістя Карлових Вар, на території якого знаходяться оглядова вежа, аеропорт та гольф-клуб;
- Богатіце – розташований біля берега річки Огрже. Цей район може запропонувати гостям відвідати вафельну фабрику, традиції якої нараховують кілька сотень років;
- Рибарже – може вразити чудовим парком, який огинає береги двох річок: Огрже та Робара;
- Отовіце – житловий район із чарівними оглядовими вежами та озерами;
- Даловіце – передмістя з унікальним тематичним парком, пивоварнею та оглядовим майданчиком.
З таким різноманіттям кожен турист буде здатен знайти щось собі до смаку. Будь-яка локація сучасного європейського міста має щось цікаве та привабливе.
Інфраструктура
В Карлових Варах є автовокзал, залізничний вокзал, аеропорт. Завдяки цьому гості міста мають змогу подорожувати будь-яким зручним способом.
Аеропорт Карлових Вар (KLV) є четвертим за величиною в країні, який обслуговує регіон Богемія. Він розташований за 6 км на південний схід від центру, до нього можна дістатися міським автобусом. Від аеропорту до Карлових Вар є пряме залізничне та автобусне сполучення.
У місті є дві залізничні станції Dolní Nádraží (нижня) і Horní Nádraží (верхня). Перша знаходиться біля автобусної станції, а друга розташована на північ від центру, через річку Огрже. Ви можете сісти на місцевий автобус, щоб дістатися до станцій. З головного залізничного вокзалу Праги Praha Hlavni Nadrazi та залізничної станції Praha Holesovice ви можете сісти на поїзд і дістатися до Карлових Вар приблизно за 3 год. Потяги відправляються лише кілька разів на день, тому радимо придбати квитки заздалегідь.
Автовокзал Карлових Вар розташований лише за 1 км від центру міста. Є дві автобусні зупинки – Trznice та Terminal. Якщо ви бажаєте оглянути серце міста, виходьте в Trznice. Але якщо ви хочете побачити інші визначні пам'ятки, розташовані навколо міста, виходьте на Terminal.
Рівень безпеки
Чехія посідає десяте місце серед найбільш безпечних країн світу. Це означає, що тут кожен може почуватися комфортно, перебуваючи на вулицях міст. Рівень дрібних заворушень та злочинів у місті Карлові Вари оцінюється як дуже низький.
За даними Чеського статистичного управління, у 2020 р. в Карлових Варах кількість злочинів на душу населення була відносно низькою порівняно з іншими великими містами Чехії. У місті зафіксовано 1055 злочинів на 100 тис. населення, що нижче середнього показника по країні (1355 злочинів на 100 тис. населення).
Ціни
Найпопулярнішим видом транспорту в Карлових Варах є автобус, який курсує часто та охоплює більшість головних визначних пам'яток міста. Крім того, відвідувачі можуть взяти напрокат велосипеди, щоб дослідити місто та його околиці у вільний час. Деякі з них навіть оснащені електричним приводом, що полегшує подорожі на великі відстані без зменшення комфорту. Вартість квитка в одну сторону – понад 1$.
При купівлі одягу чи взуття в Карлових Варах, найкраще вирушити в центр міста, де можна придбати сучасні чи легендарні бренди. Середня ціна стартує від 30$.
Якщо говорити про продуктовий кошик, то цінова політика буде такою:
- пляшка води – 0,83$
- хліб – 1,43$
- сир – 8,35$
- молоко – 1,03$
- куряча грудка – 6,78$
У порівнянні зі столицями Європи, цінова політика у місті є помірною. З іншого боку, у курортному місті вартість товарів трохи вища за середньостатистичну.
Структура населення
Карлові Вари – центр злиття багатьох культур. Через давню історію, місто має розмаїття релігійних вірувань – католицизм, протестантизм та православ’я. Суттєвий вплив мали різні релігійні групи, зокрема Гуситський рух і Богемські брати.
За даними Чеського статистичного управління, населення Карловарського краю становить приблизно 971 тис. осіб. Середній вік – 42 роки. 21,3% населення – у віці 0-19 років, 60,3% – у віці 20-64 років і 18,4% – у віці 65 років і старше. Віковий розподіл у Карлових Варах виглядає так:
- 0-14 років – понад 16 тис.;
- 15-64 років – приблизно 70 тис.;
- 65+ років – понад 24 тис.
Корінне населення міста нараховує близько 110 тис. осіб. Чоловіки складають меншість (47,8%), жінки – більшість (52,2%). Середній вік дорівнює 45-46 рокам.
Культура та пам'ятки
Будівництво Карлсбада почалося на початку XIV ст. за указом короля Карла IV (йому курорт зобов'язаний не тільки своєю появою, але і сучасною назвою) на місці поселення Вржидло (з чеської – "гейзер").
У 1401 р. король Вацлав IV до міських привілеїв дарував рідкісне право притулку і статус відкритого міста без міських укріплень. У 1582 р. Карлові Вари постраждали від повені. Річка Тепла вийшла з берегів і пошкодила половину будівель міста. У 1640 р. досі спокійна історія Карлових Вар пізнала жахи війни. Під час Тридцятирічної війни курортне місто розграбували шведи.
У 1707 р. курорт отримав статус вільного міста. У 1870 р. була побудована залізниця, що з’єднала курорт з рештою Європи. В XIX ст. змінилася архітектура курорту. Почали зводитися будівлі в стилі неокласицизму, необароко, неоренесансу. У 1890 р. місто знову постраждало від сильної повені.
Перший громадський курорт (The Mill Spa) був побудований на початку XVIII ст. разом з бароковою церквою святої Марії Магдалини. Подальший розвиток містобудівництва, особливо в стилі модерн, стався у другій половині XIX ст., коли були побудовані Млинова колонада та колонада Гарячих джерел, Імператорський курорт і будівля театру.
Парки
Карлові Вари – у всьому унікальне місто, тому можуть похизуватися також і парками, зокрема Діани та Моцарта.
Парк Діани знаходиться поруч з оглядовою вежею на околиці міста. Він ідеально підходить для походів різного рівня складності, оскільки простягається майже десятикілометровою петлею повз найкрасивіші локації міста.
Mozartův Park – чарівне місце, розташоване у Карлових Варах. Цей парк названий на честь Вольфганга Амадея Моцарта, який відвідав місто. У парку є пішохідні доріжки, лавки, віддалений від шумного міста, невеликий ставок, кілька скульптур і пам’ятників.
Музеї та бібліотеки
Завдяки багатій культурно-історичній спадщині, Карлові Вари мають достатньо музеїв та бібліотек.
Музей Мозера пропонує унікальний погляд на частину історії виробництва Богемського скла. Нова сучасна експозиція пропонує захопливу екскурсію, яка розповідає про 150-річну історію склозаводу.
Бібліотеки в Карлових Варах на своїх полицях зберігають частину історії краю та міста. Ознайомитися з ними можна у таких місцях:
- Національна бібліотека Чеської Республіки;
- міська бібліотека Карлових Вар;
- Університетська бібліотека Карлових Вар.
У музеї Яна Бегера є інтерактивні виставки, історичні артефакти та дегустаційний зал, де відвідувачі можуть спробувати місцеве пиво. Музей є обов’язковим для відвідування як для любителів алкоголю, так і для поціновувачів історії. Музей воскових фігур, розташований у церкві Святого Духа, з архітектурними конструкціями та вітражами в готичному стилі.
Театри
Карловарський театр був побудований за проєктом відомих архітекторів Фельнера та Гельмера в 1884-1886 рр. Писані декорації довірили відомим віденським художникам, братам Густаву та Ернесту Клімтам разом із Францем Матчем. Трійця молодих художників залишила навіки власну візитну картку у вигляді монументального шедевра – розписану вручну завісу з мотивом прославлення поезії. Чудовий витвір мистецтва доповнюють фреска над лісовим масивом і розписи на склепінчастій стелі.
Скульптурне оздоблення, яке особливо виділяється у фоє, є роботою ще одного віденця – Теодора Фрідля. Урочисте відкриття відбулося 15 травня 1886 р. виконанням опери Моцарта "Весілля Фігаро".
Освіта та наука
Перша чеська гімназія в Карлових Варах з'явилася у 1924 р. за рішенням урядового декрету. Крім неї того часу існувала стара німецька школа. Спочатку була розташована у кварталі Рибарже, де її знову відновили після Другої світової війни. У наступні роки школа змінила свою назву, а також розташування. На сьогодні вона отримала статус коледжу і готує фахівців європейського рівня.
Карлів університет (Univerzita Karlova) є найстарішим і найбільшим у місті. Є факультети права, медицини та природничих наук. Серед інших відомих університетів Карлових Вар – Західночеський університет (Západočeská univerzita) та університет економіки та менеджменту (Vysoká škola ekonomická a managementu).
Інші пам'ятки
Звичайно, говорячи про Карлові Вари, не можливо не згадати лікувальні джерела. Найбільш відомими є:
- Гейзер. Найсучасніша колонада в стилі функціоналізму була зведена в 1975 р. над Гейзером (Вржидло), найпопулярнішим карловарським мінеральним джерелом. Фонтан Гейзера, для якого влаштований окремий павільйон, досягає 12-метрової висоти.
- Ринкова колонада. Різьблена дерев’яна колонада у швейцарському стилі була побудована в 1882-1883 рр. за проєктом відомих віденських архітекторів Фельнера і Гельмера на території колишнього ринку під Замковою вежею.
- Млинова колонада у стилі псевдоренесансу була побудована за проєктом талановитого чеського архітектора Йозефа Зітека в 1871-1881 рр. Аттик колонади прикрашають дванадцять алегоричних скульптур з пісковику, що зображають місяці року.
- Садова колонада. Химерна чавунна колонада залишилася від концертного ресторану "Бланенський павільйон", збудованого у 1880-1881 рр. за проєктом тих же віденських архітекторів Фельнера й Гельмера.
Усі колонади вважаються витвором архітектурного мистецтва, деякі з них внесені до переліків організацій збереження культурних пам’яток. Саме вони створюють атмосферу міста і приваблюють гостей.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 150
- Медична служба: 155
- Поліція: 158
- Посольство України в Чехії: + 420 227 02 02 00 та +420 227 020 212