Завантаження...

hero

Калуш

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Калуш

Україна
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Калуш — місто в Івано-Франківській області, розташоване на північному заході регіону. Назва населеного пункту має декілька версій походження. За однією з них найменування міста прийшло із Сілезії, де "callus" – це один із видів сови. Інший варіант походження назви запропонував учений Петро Драгомирецький, який припустив, що "Калуш" походить від давньослов’янського слова, близького до українського "калюжа". Справді, на вулицях міста було багато калюж, коли на них не було бруківки.

Незважаючи на те, що перша згадка про Калуша датується лише 1437 р., поселення існувало тут набагато раніше. Воно було позначене на картах XII-XIII ст. Після отримання Магдебурзького права в 1549 р. Калуш почав активно розвиватися як центр торгівлі, а пізніше – промисловості Прикарпаття. Дзвони, виготовлені в місті, потрапляли навіть у США в XIX ст.

Після відновлення незалежності України в 1991 р. Калуш залишається важливим промисловим та культурним центром. Наразі тут працюють такі підприємства, як Карпатнафтохім, трубний завод, а також завод будівельних машин. Площа Калуша становить 64,53 км2. Відстань до Києва – 578 км автомобільними дорогами (7-8 годин), 715 км – залізничними шляхами (13-14 годин). Сервіс SkyBooking допоможе купити автобусні квитки онлайн, а також залізничні квитки на поїзди Укрзалізниці (включно з Інтерсіті), не відволікаючись від важливих справ.

Розташування

Калуш розташований у помірно-континентальному кліматичному поясі. Літо тут тепле, а зима м’яка. Середня температура в січні дорівнює -4°C, у липні – +18°C. Показники можуть відрізнятися від середніх. Взимку температура повітря може опускатися до -20°C, а влітку досягати +30°C. Населений пункт має вигідне місце розташування, що виражається в транспортному сполученні з обласним центром, іншими регіонами України, а також країнами Європи.

У 300-км радіусі проходять кордони з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією. Це дозволяє потрапити до однієї із зазначених країн досить швидко. У Калуші рельєф переважно рівнинний. Один район (Височанка) займає частину гори Височанка, названої на честь Семена Височана. Через місто протікають річки Лемниця, Сівка, Млинівка, Кропивник разом із притоками Кривець, Фрунилів. 10 % міста займає ліс, який представляє інтерес як рекреаційна зона та комфортне місце для проживання.

Територія

Калуш є містом обласного підпорядкування. Розташований він за 30 км від Івано-Франківська. Місто ділиться на сім районів:

  1. Старе місто.
  2. Новий Калуш.
  3. Лазня.
  4. Височанка.
  5. Загір’я.
  6. Підгірки.
  7. Хотинь.

Також у 2019 р. було приєднано Кропивницьку та Мостищанську сільську раду, кілька дрібніших адміністрацій. Для туристів найцікавішими є Старе Місто та Новий Калуш. Інші райони поступово вибудовують свою інфраструктуру, привертаючи увагу нових мешканців та гостей. Сервіс SkyBooking допомагає купити квитки на поїзд із дому або будь-якої іншого міста. Також є можливість придбати квитки на автобус за актуальними цінами.

Інфраструктура

У Калуші працює достатня кількість автобусів та мікроавтобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у межах міста. Аналогічно виконується перевезення людей у ​​найближчі населені пункти, а також Варшаву, Одесу, Київ, Львів, Брно.

Місцевий вокзал дає можливість потрапити до великих міст України та Європи. Купити залізничні квитки можна прямо в касі або онлайн із сервісом SkyBooking. З 2022 р. курсує фірмовий потяг "Стефанія експрес" (№ 43 — Київ - Івано-Франківськ). Популярним напрямком є ​​також львівський, у бік якого запущено потяг № 807 (Львів - Коломия). Пряме залізничне сполучення налагоджене з Івано-Франківськом та Стриєм.

Аеропорту у місті немає, тому купити квитки на літак до Калуша не вийде. Найближчий аеровокзал розташований в обласному центрі. Дешеві авіаквитки є можливість придбати до Івано-Франківська (або для відправки з нього). Літаки відправляються до великих українських та європейських міст відповідно до розкладу.

Рівень безпеки

Місто Калуш є безпечним для його мешканців та гостей, із прийнятним рівнем злочинності. Для отримання тільки позитивних вражень від перебування в Калуші слідуйте рекомендаціям:

  1. Тримайте важливі речі, гроші, документи лише в прихованих відділеннях сумок, внутрішніх кишенях. За можливості носіть із собою лише електронні копії документів.
  2. Не "зрізайте" шлях там, де постійно проїжджає велика кількість транспорту. Використовуйте лише регульований перехід.
  3. Не відвідуйте віддалені райони міста в темну пору доби.

У центральній частині міста прогулянки навіть уночі будуть цілком безпечними завдяки постійному контролю поліції.

Ціни

У Калуші хліб коштує 0,55-0,6$. Вартість пива – 0,8-2$, залежно від країни виробництва, обсягу пляшки/банки. Щоб пообідати в ресторані, потрібно заплатити 6-8$ за людину (три страви). У фастфуді буде дешевше – до 4$, залежно від замовлення. Поїздка в автобусі коштуватиме приблизно 0,25-0,4$.

Таксі вимагатиме 0,2-0,25$ за кілометр шляху (та ще близько 1,2$ за початок поїздки). Квиток на поїзд до Києва обійдеться в 5-18$, залежно від типу вагона (плацкартний, купе, люкс). Автобусні квитки в тому ж напрямку коштують 13-1 $.

Ціни на одяг у Калуші мало відрізняються від середніх по Україні:

  • джинси – 25-40$
  • кросівки – 25-70$
  • куртки – до 100$
  • взуття з натуральної шкіри – до 70$

Квиток у кіно коштує 3-4$. Вартість квитка залежить від фільму, часу сеансу, ряду.

Структура населення

Калуш класифікується як моноетнічне місто, завдяки перевазі українців серед населення. Із 68 тис. осіб 94,66% відносяться до титульної нації, росіян – 3,46%, білорусів – 0,2%, поляків – 0,14%, молдаван – 0,06%, на інші народи припадає 1,48 %.

Мовний розподіл такий:

  • українську використовує 95,33%
  • російську – 3,19%
  • білоруську – 0,1%
  • польську – 0,03%
  • інші мови – 1,35%

Статевий розподіл – традиційний для міст України. Трохи більше половини (35 706) населення – жінки, решта 32167 – чоловіки. У категорії до 15 років спостерігається невелика перевага чоловічого населення (6 854 на 6 469), у решті – жінок більше. Чим більший вік, тим яскравіше виражається дисбаланс. Багато хто в місті зайнятий у промисловості та сфері обслуговування. Зміни на користь останньої категорії почалися після набуття Україною статусу країни з ринковою економікою.

Культура та пам'ятки

Завдяки тривалій історії Калуш має багату культурну спадщину у вигляді архітектури, навчальних закладів різного спрямування. Якщо в туриста виникають питання щодо того, як пройти до певної пам’ятки чи закладу громадського харчування, місцеві жителі розкажуть у деталях усе, що потрібно.

У Калуші та районі народилися та провели певний час відомі особи:

  1. Олег Псюк. Засновник гурту Kalush, який переміг на Євробаченні 2022 р.
  2. Степан Бандера (народився в селі Старий Угринів Калуського району). Голова ОУН, який виборював незалежність від нацистів і комуністів.
  3. Григорій Смольський. Художник, краєзнавець, громадський діяч, фундатор Академії мистецтв у Львові.
  4. Федір Даниляк. Хореограф, балетмейстер, мистецький керівник Української школи танцю "Барвінок" у Канаді.

У Калуші працює громадська організація "Світ Альтернативної Культури", яка допомагає молоді розвивати творчість. Також діє Народний молодіжний театр "Любарт".

Парки

На території міста відкрито:

  1. Парк культури імені Івана Франка. Розташований на вулиці Степана Бандери, головне місце для прогулянок та відпочинку. Тут є онлядове колесо, ставок, де можна спостерігати птахів, альтанки. Також у парку встановлено знак "I love Kalush", де можна фотографуватися.
  2. Парк Слави. Розташований у мікрорайоні Височанка. Ще одне місце, що дозволяє спокійно прогулятися серед дерев. На території парку встановлені пам’ятники героям Другої світової війни.

У мікрорайоні Хотинь є кемпінг, де можна відпочити влітку та в теплий період весни, осені.

Музеї та бібліотеки

  1. Етнографічний музей. Тут зібрані колекції старих речей, що належать до культури Прикарпаття XIX-XX ст. Фонди було зібрано учнями Вищого профучилища № 7.
  2. Калуська в’язниця. У цьому музеї збираються та виставляються документальні матеріали, що дають змогу показати факти та наслідки окупаційних режимів, що діяли на території краю.
  3. Центральна бібліотека імені Тараса Шевченка. Книгосховище, читальна зала з художньою та науковою літературою. Функціонує дитяче відділення за тією самою адресою.

У Калуші діють інші бібліотеки для дітей та дорослих, відкриті в робочі дні.

Театри

Незважаючи на те, що Калуш не є великим містом, театральне життя відбувається активно:

  1. Театр "ЛюбАрт". Об’єднання акторів-аматорів, де всі ролі розподіляються між молодими виконавцями. До репертуару входять спектаклі "Три джерела", "Квартиранти", "Площа", "Етикетка", "Екстрім".
  2. Муніципальний театр "Легенда". Заснований у 1968 р. Тут відбуваються постанови режисерів за сценаріями класичних творів та нових п’єс.
  3. Молодіжний театр "Silentium". Наймолодший театр у Калуші, заснований у 2018 р. Тут відбуваються вистави молодих акторів. У репертуарі – експериментальні твори, які не підходять за форматом іншим театрам.

Освіта та наука

Калуш не має університетів, але освіту після школи можна здобути в таких закладах:

  1. Калуський політехнічний коледж. Проводиться вивчення іноземних мов, фізико-математичних дисциплін, хімічних технологій. Виш співпрацює з різними навчальними закладами ІІІ-ІV рівня акредитації України.
  2. Вище профтехучилище № 7. Тут проводиться навчання кухарів, кондитерів, штукатурів, слюсарів, електрозварювальників, монтажників гіпсокартонних конструкцій.
  3. Калуський коледж культури та мистецтв. Навчальний заклад, де студенти навчаються творчим та суміжним професіям (хореографія, образотворче мистецтво, архівна справа, народне пісенне мистецтво).
  4. Коледж економіки, права та інформаційних технологій. Структурний підрозділ Івано-Франківського національного технічного університету нафти та газу.
  5. Калуське політехнічне училище. Тут студенти проходять навчання банківській справі, хімічним технологіям, машинобудуванню.

Їздити на навчання краще, скориставшись послугами SkyBooking. Ви завжди знатимете про зміни в розкладі, а квитки купити можна, не відволікаючись від важливих справ.

Інші пам'ятки

У Калуші налічується 45 пам’яток архітектури місцевого значення, до переліку яких входить:

  1. Церква святого Валентина. Храм Римсько-Католицької Церкви, який є першою мурованою будовою міста. Зведено храм у 1844 р. Архітектура в неоготичному стилі приваблює туристів із різних частин України та інших країн.
  2. Загальноосвітня школа № 1. Будова XIX ст. в неоготичному стилі. Крім школи тут працює Музей старовини та історії школи № 1. Розташований у приміщенні школи.
  3. Церква архангела Михаїла. Греко-католицький храм, будівництво якого закінчено в 1913 р. на місці старої дерев’яної церкви. Будова виконана в традиційному візантійському стилі.
  4. Історико-краєзнавчий музей Калуша. Колишня синагога, зведена в стилі конструктивізму та модерну.

Відвідати місто можна, купивши квиток через сервіс SkyBooking. Замовлення залізничних квитків здійснюється відповідно до даних, що надаються компанією Укрзалізниця. Розклад завжди узгоджується з офіційним сайтом, тому дані завжди точні.

Телефони екстрених служб

  1. МНС: 101
  2. Поліція: 102
  3. Швидка допомога: 103
  4. Аварійна газова служба: 104
  5. Міськсвітло: 2 47 09
  6. Водотеплосервіс: 6 54 37, 2 71 70
  7. Обленерго: 59 40 20
  8. Калуська ЦРЛ: 6 33 17