Бурса
Загальна інформація
-
Країна: Турецька Республіка
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: провінція Бурса
-
Площа: 10,82 км²
-
Заснований у 202 році
-
Клімат: середземноморський
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 3 214 571
-
Телефонний код: +90 224
Інфраструктура
Бурса
Про місто
На північному заході Туреччини знаходиться місто Бурса – жвавий та багатогранний центр, який, попри свою багату спадщину, залишається маловідомим для багатьох. Бурса – четверте за величиною місто Туреччини з населенням понад 3 мільйони осіб. Це місто вражає поєднанням історичного та культурного розмаїття і природної краси. Це не просто точка на карті – тут минуле і сучасність гармонійно переплітаються, зберігаючи спадщину імперії, що правила понад шість століть.
Колишня столиця Османської імперії в кінці XIII – на початку XIV століття здобула славу завдяки виробництву шовку та текстильних виробів. Бурса надалі залишається провідним промисловим центром Туреччини, особливо в автомобільній галузі, де працюють виробничі потужності таких відомих брендів, як Renault і Fiat. Місто також розвинуте у текстильній та харчовій промисловостях, що суттєво підтримує його економіку.
Відмінною рисою Бурси є її здатність поєднувати давню архітектуру зі сучасною інфраструктурою. Історичні мавзолеї та мечеті гармонійно вплітаються в міський ландшафт, створюючи унікальний архітектурний ансамбль. За останні роки місто розвинулося і стало домівкою для великої кількості освічених фахівців, а також інвестицій. Бурса відома міжнародними фестивалями танців, кіно та музики. Завдяки своєму середньовічному шарму Бурса приваблює туристів цілий рік.
Розташування
Бурса займає 1,5% від загальної площі Туреччини і є четвертим містом за площею. Місто розташоване на північно-західних схилах гори Улудаг (в античності відомої як Мізійський Олімп) на північному заході країни з видом на узбережжя Мраморного моря. Бурса має зручне географічне розташування, адже знаходиться приблизно за 150 кілометрів від столиці – Стамбула.
У місті панує середземноморський клімат. Зима в Бурсі не холодна, але і не надто тепла – з середньою температурою близько +8°C та значними опадами. Холодна погода часто призводить до снігопадів, що робить гору Улудаг популярним місцем для зимових видів спорту та відпочинку. Літо в Бурсі тепле з температурою близько +30°C і помірною вологістю. Опади в Бурсі розподіляються досить рівномірно протягом року. Зимовий період особливо характеризується дощовою погодою, тож найбільша кількість опадів спостерігається саме взимку та восени.
Територія
Бурса поділена на сімнадцять районів, кожен з яких має свою багату історію. До них відносяться Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Gemlik, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Gürsu, Karacabey, Orhangazi, Kestel, Yenisehir, İznik, Orhaneli, Keles, Büyükorhan та Harmancık.
Основна частина міста зосереджена в трьох районах – Yıldırım, Osmangazi, and Nilüfer, які разом утворюють центр Бурси. У Yıldırım та Osmangazi розташовано багато історичних пам’яток, причому Osmangazi знаходиться у самому серці яскравого міста.
Інфраструктура
Бурса має добре розвинену транспортну інфраструктуру. Аеропорт Єнішехір (Çardak, 16900 Yenişehir/Bursa), що знаходиться приблизно за 30 км від центру, забезпечує регулярні авіаперевезення. Місто розташоване трохи більше ніж за годину їзди від Стамбула, який обслуговується двома міжнародними аеропортами. Між Бурсою та Стамбулом також регулярно курсують автобуси і пороми. Однак, більшість туристів віддають перевагу літакам, тому користуються аеропортами – Міжнародним аеропортом Стамбул і Аеропортом Сабіхи Гекчен.
У місті функціонує метро (Bursaray), трамваї та автобуси, також доступні перевезення на таксі. З 1 серпня 2024 року було запроваджено нові тарифи на проїзд у метро: повний квиток коштує 20 турецьких лір, а студентський – 5. Популярними є місцеві трамваї типу “Silkworm”, вироблені компанією Durmazlar. Вони є невідʼємною частиною транспортної системи Бурси. Громадський транспорт має розгалужену мережу автобусів, що забезпечують зручне пересування як по місту, так і до його околиць.
Рівень безпеки
Бурса вважається відносно безпечним містом з низьким рівнем злочинності і спокійною атмосферою. Проте більшість злочинів у місті стосуються дрібних крадіжок. Для підвищення особистої безпеки рекомендуємо дотримуватися таких порад: уникайте прогулянок наодинці в незнайомих районах, зберігайте гроші та документи в надійному місці і не показуйте їх публічно, уважно користуйтеся таксі (для туристів можуть підвищувати тарифи) та слідкуйте за речами у громадському транспорті.
У разі необхідності звертайтеся за допомогою до місцевих правоохоронних органів. Дотримуючись вище зазначених заходів, ви зможете сповна насолодитися мандрівкою.
Ціни
У Бурсі ви знайдете безліч місць для придбання свіжих та якісних продуктів. Оберете місцеві ринки або великі мережеві супермаркети, але голодними ви точно не залишитеся. Середня вартість базового набору продуктів харчування може варіюватися залежно від сезону. Ось приблизні ціни на основні продукти:
- хліб – 0,60$;
- молоко – 0,70$;
- яйця – 1,40$;
- рис – 1,30$;
- курятина – 4,50$;
- фрукти – 1-2$;
- овочі – 0,30-1$.
Середня вартість номера в готелі на двох становить від 70 до 150$, залежно від локації та послуг. Якщо бюджет обмежений, можна вибрати недорогі апартаменти – хостел за ціною від 13$ на добу за одну особу. Обід у закладі швидкого харчування обійдеться приблизно в 6$.
Структура населення
Бурса – важливе місто для Туреччини. На кінець 2023 року населення Бурси складало 3 214 571 жителя, що робить її четвертою найбільшою агломерацією в країні після Стамбула, Анкари та Ізміра. Це також друге за розміром місто в регіоні Мармара, яке займає площу 11 043 км² і має щільність населення 300 осіб на квадратний кілометр. Найбільш густонаселений район Бурси – Їлдирим, де щільність населення досягає 6 000 осіб на квадратний кілометр. Річний приріст населення складає 0,60% з найбільшим зростанням у Великоорхані (майже 15%) і найбільшим зниженням в Османгазі (-0,70%).
Бурса розподілена на багато районів і муніципалітетів, що разом складають 1 061 мікрорайон згідно з даними TÜİK на 6 лютого 2024 року. Серед релігійних спільнот, які проживають у Бурсі, переважають мусульмани. Це можна побачити за кільквстю мечетей і релігійних пам'яток. Також у місті є представники інших релігій: християни, буддисти і індуси, що додає Бурсі культурної різноманітності.
Культура та пам'ятки
Бурса відома неперевершеною природою, через що її називають “зелене місто”. Вона є важливим туристичним центром, де можна знайти безліч історичних і культурних памʼяток, які приваблюють відвідувачів з усього світу щороку.
Важливою частиною будь-якої подорожі до Бурси є відвідування Великої мечеті, або Улу Джамі (Nalbantoğlu, Ulucami Cd. No:2, 16010). Побудована між 1396 і 1400 роками архітектурна перлина є яскравим прикладом османської архітектури і є одним з найскладніших проєктів серед усіх памʼяток міста. Улу Джамі – досконалий зразок ранньої османської архітектури, що поєднує елементи стилю селджуків. Всередині мечеті можна побачити 200 розкішних стінописів, створених видатними каліграфами того часу.
Ще однією must-see локацією для відвідування є цитадель (Osmangazi, 2. Osman Gazi Cd., 16040), що розташована на пагорбі. Звідси відкривається захопливий панорамний вид на місто. Добре збережені стіни служать свідченням багатої історії Бурси.
Парки
Ботанічний парк Соганли (Çukurcaköy, Soğanlı Botanik Parkı, 16190) є однією з найпривабливіших зелених зон Бурси. Тут можна насолодитися відпочинком у спокійній атмосфері. Бажаєте подихати чистим повітрям? Завітайте сюди. Окрім цього, є можливість орендувати велосипед для прогулянок. Відвідувачі можуть розслабитися на зручних лавках і помилуватися різноманіттям квітів і дерев.
Парк популярний серед туристів, адже тут можна не лише відпочити – на його території є кілька ресторанів і кафе, де можна перекусити або насолодитися кавою. Це чудове місце, щоб втекти від міської метушні та провести спокійний день серед природи.
Музеї та бібліотеки
Музей Ататюрка (Çekirge, 16070) розташований у триповерховій будівлі, ймовірно зведеній наприкінці 19 століття. 20 січня 1923 року Мустафа Кемаль Ататюрк, засновник сучасної Туреччини, зупинився тут під час свого візиту до Бурси. На той час будівля щойно була придбана муніципалітетом Бурси у колишнього власника – полковника Мехмета Бея. Після смерті Ататюрка будівлю передали в управління готелю Çelik Palas – найбільшого готелю в Бурсі, що знаходиться поруч. На першому поверсі розміщені фотографії Ататюрка, а на другому – його кабінет. Третій поверх використовувався як гостьові апартаменти. У 1973 році будівлю перетворили на музей, присвячений державному діячу.
Театри
Міський театр Бурси (Tayyare Kültür Merkezi, Orhanbey Mahallesi Atatürk Caddesi, 6. Uçak Sk. No:1) спочатку був орієнтований лише на дитячі вистави, але з часом розширив свій репертуар і на дорослі п'єси. Завдяки підтримці мешканців міста театр перетворився на заклад з амбіціями стати важливим культурним центром на довгострокову перспективу. Співпрацюючи з різними режисерами та впроваджуючи інноваційні театральні форми, театр реалізував багато визначних проєктів, які стали знаковими для турецького театру. Він має дві основні сцени: головну залу, яка вміщує 580 глядачів, та сцену Молодіжного центру Гьорюкле, що розрахована на 250 осіб.
Освіта та наука
У Бурсі є два державні університети. Перший з них – Улудагський університет, заснований у 1975 році (Özlüce Görükle Kampüsü, 16059). Спочатку його було найменовано як Університет Бурси, проте потім назву було змінено на Улудагський у 1982 році. Це один з найбільших університетів Туреччини з майже 50 тисячами студентів. Улудагський університет пропонує широкий спектр спеціальностей: міжнародні відносини, медицину, інженерію, природничі та соціальні науки, а також мистецтво. Його структура включає 11 факультетів, 1 школу, 12 професійних училищ, 1 консерваторію, 3 інститути, 11 науково-дослідних центрів та 6 департаментів.
Другий університет – Бурсійський технічний університет, заснований у 2010 році, однак розпочав свою діяльність у 2011–2012 навчальних роках (Mimarsinan Mahallesi, Mimar Sinan Bulvarı, Eflak Cd. No:177, 16310). Студенти можуть обрати будь-яку спеціальність — тут є факультети з природничих наук, архітектури, інженерії, гуманітарних і соціальних наук, морських досліджень, лісового господарства, комунікацій, а також мистецтв і дизайну.
Інші пам'ятки
Бурса – це гастрономічний рай, де можна насолодитися різноманіттям традиційних страв, які яскраво відображають багатство турецької кухні. Місто вражає різноманіттям смаків – від смачних кебабів до вишуканих десертів. Особливо популярним є Іскендер кебаб – ніжні шматочки ягнятини, подані на піті та рясно политі томатним соусом і розтопленим маслом. Ще однією must-try стравою є цукрові каштани або Kestane Şekeri. Це солодкий делікатес, виготовлений з місцевих каштанів, що ростуть у Бурсі.
Окрім гастрономічних задоволень, Бурса відома термальними ваннами, що мають лікувальні властивості. Найпопулярніші термальні комплекси знаходяться в районі Чекірге, де можна покупатися у мінеральних водах серед збережених архітектурних пам’яток.
Для любителів шопінгу Бурса є справжнім скарбом. Жваві ринки та базари передають місцевий колорит. Наприклад, історичний Silk Market (Yeşil, 16360 Бурса) пропонує розкішні шовкові вироби та унікальні сувеніри на памʼять.
Телефони екстрених служб
- Поліція: 155
- Пожежна служба: 110
- Швидка медична допомога: 112
- Аварійна газова служба: 187
- Посольство України у Туреччині: +90 232 421 21 41