Брно
Загальна інформація
-
Країна: Чеська Республіка
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: Південноморавський регіон
-
Площа: 230,18 км²
-
Заснований у ХІ ст.
-
Клімат: вологий континентальний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
-
Населення: 379 466
-
Телефонний код: +420 51
Інфраструктура
Брно
Про місто
Брно – місто у чеському історичному регіоні Моравія та адміністративний центр Південноморавського краю. Друге за величиною місто, після Праги, і найбільше – на території Моравії.
Назва Брно походить від давньочеського слова, brnný, що означає "глина". Саме таку назву отримав замок, збудований на глиняному пагорбі у цій місцевості. Перша згадка про фортифікаційну споруду належить до XI ст. На той час поселення майбутнього міста існувало вже близько 600 років. Наприкінці XII ст. Брно стає столицею князівства Пржемисловичів, у 1243 р. набуває статусу вільного міста, а до кінця XIII ст. – резиденції моравських маркграфів.
Починаючи з XVI ст., стає культурним та економічним центром Моравії. Промисловість у місті почала розвиватися у ХІХ ст. 1918 р. входить до складу Чехословаччини. Протягом XX століття територія міста була суттєво розширена за рахунок приєднання суміжних населених пунктів та земель.
В даний час Брно – це центр хімічної та приладобудівної промисловості Чехії. У місті значно розвинене машинобудування та виробництво сільськогосподарської техніки. Брно – місце проведення міжнародних промислових ярмарків. Інтерес до міста з боку туристів спостерігається з 90-х років. Брно привабливе для мандрівників насамперед мальовничими природними пейзажами та старовинними пам'ятками. Протягом року його відвідують близько 200 тис. туристів, зокрема 83 тис. – іноземних.
Розташування
Брно розташоване у південно-східній частині Чехії. Прага знаходиться від нього за 205 км на північний захід. З трьох боків місто оточують пагорби Брненської височини, що поросли рясними лісами, і тільки на південному заході його територія займає частину Диско-Свратецької долини. У Брно – 14 гір, найвища з яких – Копечек (479 м).
Місто знаходиться в місці злиття річок Свратка та Світава, крім того, його територією протікають Ржичка, Віверка та Понавка. Найбільше озеро Брно – Брненське водосховище, також у місті є кілька невеликих ставків.
Клімат – помірно континентальний, характеризується теплим літом, коли температура в середньому становить +25°C і може сягати +35°C, і м'якою зимою (-5°C, рідко нижче -20°C). Найбільш дощовий місяць – липень, сніжний – січень.
Територія
У Брно упродовж XX ст. було реалізовано кілька адміністративно-територіальних реформ, внаслідок чого кількість, розташування та площа його районів неодноразово змінювалися.
В даний час місто поділене на 48 районів, кожен з яких управляється власною радою та головою. Міська влада – муніципалітет та виборний мер. Окрім міськради та адміністрації Брно, загальноміські управлінські функції здійснюють збори районних голів.
Щільність населення відрізняється залежно від району – від 500 до 60 тис. жителів. Найбільші райони – Бистрець, Туржани, Лишень, найменші – Лисковець та Утіхов.
Інфраструктура
Брно – великий автодорожній вузол регіону. Через його південну частину проходить магістраль із Праги до Богуміну на кордоні з Польщею. На території Брно з цією трасою пов'язана дорога до Бржецслава, біля Словаччини, і далі до Братислави. Загалом через місто проходять чотири стратегічні автодорожні маршрути. У Брно розвинений велосипедний рух. Сукупна довжина велодоріжок становить 38 км. Вони інтегровані з веломаршрутом до Відня.
Громадський транспорт у місті – це трамваї, що прямують 12 маршрутами і тролейбуси, що курсують за такою самою кількістю ліній. Тролейбусна мережа в Брно – найбільша у країні. Автобусний транспорт забезпечує перевезення 39 маршрутами вдень і 11 – вночі з центрального залізничного вокзалу. Приміські рейси обслуговують в рамках єдиної транспортної системи Південноморавського краю, тому багато міських ліній пов'язані з маршрутами, що прямують за межі Брно до прилеглих районів.
Головний залізничний вокзал міста забезпечує щільний трафік – за добу через нього проходять кілька сотень поїздів. У Брно працюють п'ять дрібніших станцій, які обслуговують переважно приміські перевезення. Поїзди з центрального вокзалу прямують по деяких міжміських напрямках, включаючи рейси до Бржецлава, Пршерова. Сполучення з європейськими країнами налагоджено як залізницею, так і автобусами, включаючи прямі рейси до Києва без пересадок.
Водний транспорт представлений невеликими катерами, що здійснюють перевезення Брненським водосховищем, переважно у туристичних та розважальних цілях. Дістатися до причалу можна відразу кількома автобусними та трамвайними маршрутами.
У Брно відкрито аеропорт Туржани. Тут обслуговують літаки, що прямують рейсами до деяких європейських країн, включаючи Великобританію, Іспанію, Грецію та Україну, також здійснюються чартерні перевезення без пересадок до Туреччини, Єгипту та Болгарії. Доїхати до міжнародного аеропорту можна автобусами по двох маршрутах, включаючи один нічний, у тому числі з пересадкою з поїзда на головному залізничному вокзалі.
Сервіс SkyBooking пропонує українським туристам купити квитки на поїзд чи автобус до Брно та у зворотний бік, у тому числі на прямі маршрути без пересадок. Крім того, на сайті skybooking.ua пропонуємо авіаквитки на рейси літаків до Міжнародного аеропорту Брно за привабливою вартістю. Головні переваги SkyBooking – висока швидкість обробки замовлень, повна технічна підтримка процесу придбання квитків, індивідуальний підхід з урахуванням індивідуальних побажань покупців.
Замовлення можна зробити як телефоном, з використанням зворотного дзвінка, так і через спеціальну автоматизовану форму на сайті, яка дозволяє вибирати дати поїздок, вокзали, а при покупці авіаквитків – аеропорти прибуття та відправлення, найбільш зручні маршрути, у тому числі через міста, які принагідно потрібно відвідати пасажирам.
Рівень безпеки
У Брно низький рівень злочинності. Так, за рік у середньому тут скоюють близько 2,2 тис. злочинів із розрахунку на 100 тис. осіб. Для порівняння, у всій Чехією цей показник перевищує 3,6 тис.
Згідно з розрахунками експертів аналітичного сервісу Numbeo, рівень безпеки, зі 100 можливих балів, для туристів, які подорожують, пересуваючись пішки вулицями Брно вдень, досягає 91,15 ("дуже високий"), а вночі – 74,09 ("високий"). Глобальний індекс безпеки, виведений фахівцями агентства для цього міста за комплексними показниками, становить 74,09 ("високий"), злочинності – навпаки, низький (25,91 зі 100).
Ціни
Споживчі ціни у Брно нижчі, ніж у Празі, на 14%, з урахуванням вартості проживання у готелях. У порівнянні з Києвом, розцінки на продукти харчування, одяг та транспортні послуги тут більші на 46%. Номери у готелях Брно дорожчі, ніж у готелях столиці України, на 39%. За місяць витрати туристів на одну особу тут становлять орієнтовно 623$, без урахування витрат на готелі або орендоване житло.
Пообідати в ресторані середнього класу можна за 32,19$, а гарно перекусити в МакДональдсі – за 6,44$. Продукти в магазинах і на ринках міста досить дешеві: 1 л молока – від 0,85$, буханець хліба коштує 1,09$, а кілограм м'яса (яловичини) –9,71$. Ціни на одяг приблизно можна порівняти з середніми у Європі. Літню сукню з мас-маркету можна купити за 33,15$, а кросівки Nike – за 78,16$.
Купівля єдиного квитка на автобус, тролейбус або трамвай у Брно коштуватиме 1,01$, абонемент на місяць пропонується по 22,13$. Якщо користуватися послугами таксі, то витрати на одну поїздку становитимуть 1,21$ за один кілометр і додатково, за посадковим тарифом – 2,41$.
Структура населення
Основна частина населення Брно – це чехи та морави – 49,6% та 18,75% населення. У місті проживають також етнічні меншини – словаки, українці, в'єтнамці та поляки (1,54%, 0,85%, 0,39% та 0,12% відповідно). За даними статистичних органів міста, решта містян відмовилася вказати свою етнічну приналежність під час перепису населення.
Розподіл мешканців Брно за віком такий: основну частину населення становлять жителі 15-64 років (68%), друге місце за чисельністю – громадяни старше 65 років (21%), інші – діти до 14 років. Місцеві спілкуються чеською мовою, іншими – незначною мірою на побутовому рівні, переважно представники етнічних меншин. У школах міста впроваджено програми інтенсивного вивчення англійської, німецької, іспанської, французької та італійської мов.
Близько 12% жителів Брно дотримуються римсько-католицького спрямування християнської віри. Також у Брно є громади Чехословацької гуситської, євангеличної, Православної Церков – до них входять 0,46%, 0,54% та 0,3% громадян відповідно. Частка єговістів становить 0,11%. Як однозначні атеїсти позиціонують себе 33% населення міста.
Культура та пам'ятки
Брно є багатим культурним центром Моравії. Тут відкрито велику кількість музеїв, театрів, організовано проведення безлічі фестивалів та інших масових заходів культурного та просвітницького характеру. З 90-х років у Брно реалізується програма культурного відродження. Влада успішно зруйнувала стереотип цього міста, що традиційно вкорінився в Чехії, як "нудного містечка".
Інтенсивно ремонтують архітектурні пам'ятки, збільшується кількість національних та міжнародних виставок. Загалом Брно демонструє прагнення повернути собі імідж "малого європейського міста". Серед населення домінуючою є моравська народна культура. Місто славиться своїми карнавалами, учасники яких одягають національні костюми, тут грає духова музика та виконуються народні танці.
У червні-вересні у Брно проводиться театральний та фольклорний фестиваль "Культурне літо". Також у серпні щорічно влаштовують масштабні реконструкції оборони міста від шведського вторгнення, спробу якого було здійснено у 1645 р. Брно – батьківщина Ночі жонглерів та Фестивалю масок. Одним із найвідоміших масових заходів є фестиваль "Місто в центрі Європи" з шоу феєрверків. Для містян та туристів запущено рейси "Транспортна ностальгія" на старих моделях автобусів, тролейбусів та навіть на паровому трамваї.
Парки
У місті розташовано безліч парків, скверів та садів. Більшість парків – ідеальні місця для якісного відпочинку та естетичної насолоди, у багатьох з них встановлені статуї, працюють фонтани, запущені штучні струмки та змонтовані оглядові майданчики.
Головні парки Брно:
- Лужанський парк – найбільший та найстаріший у місті, пам'ятник культури Чехії. Розташований у районі Чорна Поле. Парк відомий своєю архітектурною пам'яткою – павільйоном у стилі неоренесансу із залом для концертів та балів. Він був збудований у 1855 р. за австрійським проєктом. Наприкінці сорокових років XX ст. павільйон розширено шляхом добудови комплексу для дозвілля молоді та дітей.
- Парк Шпільберк. Розташований на пагорбах довкола однойменної старовинної фортеці в історичному центрі міста. Парк був заснований у 1862 р. з ініціативи мерії. Площа зелених насаджень – 17 га. Разом із фортецею парк є єдиним комплексом, якому надано статус національної пам'ятки культури.
- Ліс Вілсон. Знаходиться на південній околиці Брно на скелястих схилах Жовтої гори, пролягає лівим берегом річки Свратка. Парк існує з 1882 р. Тут розташований популярний спортивний комплекс "Під лісом" та старовинний ресторан "Розничка".
Музеї та бібліотеки
У Брно для відвідувачів відкрито шість великих музеїв з виставками історичної, культурної, етнографічної, церковної та технічної спрямованості. Також у місті працюють дві універсальні публічні та кілька дрібних бібліотек.
Відомі музеї та бібліотеки у Брно:
- Моравський земський музей – найстаріший біля Моравії і найбільший у регіоні. Його виставки розташовані у кількох будинках. Колекції присвячені історії, мистецтву та природничим наукам. Загалом у фондах установи налічується до 6 млн експонатів. Музей було відкрито ще 1817 р.
- Музей циганської культури з виставками з історії та культури синті та ромів. Працює з 1991 р. Експозиції музею розміщені у шести залах. У колекціях – експонати та матеріали, твори мистецтва та документи, що охоплюють періоди історії циган від давнини та до теперішнього часу. Окремо експонується циганська література.
- Бібліотека Моравії – друга за величиною у Чехії. У ній зберігається понад 4 млн книг та документів. Також тут є унікальні колекції старовинних топографічних карт та рукописів. Щороку кількість відвідувачів бібліотеки сягає 20 тис. осіб.
Театри
У Брно для глядачів відкрито 11 театрів, у яких ставлять класичні спектаклі та опери, лялькові вистави, сучасні п'єси. Театральна культура міста упродовж своєї історії зазнала масштабних змін – багато сцен було об'єднано під одним дахом, неодноразово змінювалися репертуар та концепції таких закладів.
Великі театри Брно:
- Національний театр. Створено внаслідок об'єднання трьох профільних сцен. До нього входять драматичний театр Магена, розташований у будівлі, побудованій у стилі нового ренесансу, а також оперна та балетна сцени Яначека. Найвідоміша філія – театр Редута, у якому ще 1767 р. виступав Моцарт. Він розташований у будівлі в стилі бароко, найстарішій театральній архітектурній пам'ятці на території Центральної Європи.
- Ляльковий театр "Радість", який працює з 1947 р. Орієнтований на всі категорії глядачів – дорослих, молодь та дітей. У театрі є мала та літня сцени, а також майданчик для виступів запрошених артистів. Тут реалізовано унікальну можливість влаштовувати вистави зі старими ляльками, які з'явилися у театрі у перші роки його створення.
- Міський театр. Спеціалізується на класичній драматургії та музичних уявленнях. У театрі працює власний оркестр. Перед його будівлею облаштовано "тротуар слави" з відбитками долонь відомих акторів.
Освіта та наука
У Брно відкрито низку великих ВНЗ та наукових центрів, включаючи філію АН країни та університети з освітніми програмами з гуманітарних та технічних дисциплін, фармацевтики та музичного мистецтва.
Престижні виші міста Брно:
- Масариків університет, заснований у 1919 р. Посідає друге місце у Чехії за кількістю студентів, які навчаються за акредитованими програмами. В університеті працюють факультети з напрямів педагогіки, юриспруденції, спорту, соціальних наук, економіки, медицини, філософії. При університеті відкрито інститут обчислювальної техніки.
- Технічний університет. Почав працювати ще 1899 р., тоді ще з єдиною програмою за напрямом будівництва та архітектури. В даний час це найбільший багатопрофільний технічний університет в країні, в ньому навчаються 20 тис. студентів на восьми факультетах. У 2000-х роках тут було відкрито нові кафедри інформаційних технологій та комунікації.
- Академія музики ім. Яначека – консерваторія, заснована у 1947 р. У ній проводиться навчання на факультетах театрального та музичного мистецтва. Число слухачів – близько півтисячі. ВНЗ є досить відомим за межами Чехії – до нього вступають не лише місцеві абітурієнти, а й іноземці.
Інші пам'ятки
Старовинні архітектурні пам'ятки Брно зосереджені в основному в історичному районі, розташованому біля точки злиття річок Свратки та Світави. Він почав забудовуватися ще в XI ст. Досить популярними серед туристів є деякі сучасні будинки та культурні пам'ятки, розташовані за межами історичних кварталів.
Відомі визначні пам'ятки Брно:
- Фортеця Шпільберк у центрі міста, розташована на пагорбі, побудована у XIII ст. для захисту Моравії з південного напрямку. У фортеці знаходиться краєзнавчий музей. Архітектурний комплекс є пам'яткою культури національного значення. Після реставрації він набув статусу одного з туристичних символів міста.
- Кафедральний собор святих Петра та Павла – католицький храм, зведений у 1296 р. та одна з найважливіших архітектурних пам'яток Південної Моравії. Будівля збудована в романському стилі прямо на кам'яній скелі. У його інтер'єрі простежується переважно концепція бароко. На початку XX ст. на храмі було надбудовано дві вежі.
- Брненські куранти – сучасна скульптурна композиція із чорного каменю у центрі міста. Присвячена шведській облозі Брно. Пам'ятник висотою 6 м виконаний у формі артилерійського снаряда чи кулі. Всередину споруди вбудований унікальний механізм, при роботі якого щодня об 11:00 з пам'ятника через одну з чотирьох щілин викочується кулька зі скла, яку можна забрати з собою як сувенір.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 150
- Швидка допомога: 155
- Телефон екстреної допомоги: 112
- Поліція: 156
- Посольство України: +4202 270 202 00