Берегове
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: районний центр
-
Адміністративний Центр: Берегівський район
-
Площа: 19 км²
-
Заснований у 1063 році
-
Клімат: помірний континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 23 325
-
Телефонний код: +38 03141
Інфраструктура
Берегове
Про місто
Берегове – місто на Заході України з майже тисячолітньою історією. Це відома природна здравниця та центр угорської культури. Воно розташоване на кордоні з Угорщиною, а місцеве населення наполовину складається із вихідців із цієї країни.
Берегове також славиться розвиненим виноградарством та виноробством. Щороку тут відбуваються тематичні фестивалі, заради яких тисячі туристів купують залізничні квитки чи квитки на автобус та приєднуються до веселих гулянь.
Завдяки багатій історії, особливій провінційній атмосфері, термальним курортам місто розвивається як туристичний центр, популярний не лише серед українських відпочивальників, а й європейських. Мешканці сусідніх країн поспішають купити квиток на літак, щоб прилетіти до відносно недорогої та комфортної здравниці.
У світі подібні гарячі джерела є лише в Ісландії, Новій Зеландії та на Курильських островах. Вода в басейни Берегово подається з глибини понад 1000 м за температури +57°С та охолоджується до комфортного рівня. Вона багата кремнієм, азотом, вуглекислотою, хлоридом та натрієм. Купання сприяє очищенню організму, відновленню після хірургічних втручань, нормалізує гормональне тло, роботу ендокринної, нервової, серцево-судинної систем.
Запланувавши поїздку до Берегового, можна купити автобусні квитки онлайн за допомогою сервісу SkyBooking. Також на сайті продаються залізничні квитки та авіаквитки по Україні та в країни Європи.
Розташування
Місто займає північно-східну околицю Угорської рівнини, вкритої невисокими пагорбами під виноградниками. Грунти тут глинисті, з домішкою піску та вапна. Середня висота над рівнем моря становить 108 м. З північного боку місто закрите від сильних вітрів грядою Карпат.
Через його територію протікає канал Верке, що сполучає річки Боржава та Латориця. На відміну від річок, канал має забруднену воду, він не придатний для водопостачання міста та купання. Підводні джерела Боржави живлять місцеві колодязі.
На околицях міста розташовані невеликі листяні ліси, але велика честь землі відведена під сільськогосподарські угіддя, на яких вирощують виноград, картоплю, фрукти, соняшник і злаки.
Територія
Невелике місто розділене на кілька мікрорайонів. Прибуваючи до Берегового автобусом, гості потрапляють у район автовокзалу. Звідси автобусом можна дістатися до району Закарпатської геолого-розвідувальної станції або до Чопівки.
Район історичного центру становить найбільший інтерес для туристів. Тут знаходиться площа ім. Лайоша Кошута, яка є широким пішохідним бульваром між рядами старовинних будівель. Найцікавіші будівлі – костел реформаторів, палац комітатського суду, в якому розташований Закарпатський угорський інститут ім. Ференца II Ракоці.
Інфраструктура
Берегове приваблює туристів з усієї України та країн Європи, які купують квитки до аеропорту Ужгорода, а звідти добираються на міжміських автобусах. Оздоровчі курорти з природними джерелами мають попит цілий рік. Відпочивальники можуть зупинитися в готелях на території здравниці або в межах міста. Доступні невеликі бутік-готелі та великі готельні комплекси.
Транспортне сполучення у місті забезпечено автобусами. Декілька маршрутів щодня з'єднують райони автовокзалу, Чопівки та геологічної станції. Вони курсують з 07:00 до 18:00 у будні та до 14:00 – у вихідні дні. Точний розклад можна дізнатись на автовокзалі.
Дістатися до Берегового пасажири можуть на прямому автобусі з Тячева, Рахова, Хуста, Виноградова, Іршави та Чопа.
Залізничне сполучення здійснюється через проміжну станцію Львівської залізниці. Через неї проходять поїзди приміського та далекого сполучення (нічні швидкі, фірмові, Інтерсіті), які курсують щодня
Сервіс SkyBooking надає можливість придбати залізничні квитки онлайн та квитки на автобус до Берегового. На нашому сайті можна дізнатися розклад транспорту, а також зручно вибирати залізничне сполучення або автобус за параметрами комфортності вагона та вартістю квитків. Також за допомогою сервісу можна купити квитки на літак у будь-який куточок світу. Інформація на сайті оновлюється згідно з даними офіційних сайтів перевізників, у тому числі Укрзалізниці.
Рівень безпеки
У Береговому проживає велика угорська діаспора, а місцеві жителі спілкуються переважно угорською мовою. Через це у приїжджих можуть виникати проблеми комунікації у громадських місцях. Але місцеві жителі дружелюбні та готові допомогти у складній ситуації – підказати дорогу, пояснити традиції.
Центральними районами можна спокійно гуляти вдень і пізно ввечері. Традиційно у місцях скупчення людей гроші та документи краще тримати у полі зору. Заздалегідь подбайте про готівку, щоб без проблем розраховуватися у сувенірних крамничках та ятках. Безпечніше розплачуватися дрібними грошима, зберігаючи великі суми в надійному місці.
Ціни
Відпочинок у Береговому підходить для середнього та високого бюджету. Проживання тут стартує з 20$, але в приватних апартаментах можна оселитися вдвічі дешевше.
Вартість відпочинку на термальних курортах залежить від рівня здравниці, пакету послуг та тривалості перебування.
Придбати квиток на поїзд із Києва до Берегового можна від 18$ за місце в купе. Це оптимальний вибір залізничних квитків для тих пасажирів, кому доводиться їздити часто. Залежно від класу вагона та поїзда Укрзалізниці (фірмовий, швидкий, Інтерсіті) ціна може досягати 60$.
Проїзд містом обійдеться в 0,5-2$, а щоб дістатися до сусідніх міст, доведеться купити проїзний документ за 2-4$. Автобусні квитки онлайн шукайте на сайті skybooking.ua. У нас також можна купити квиток на літак або залізничні квитки онлайн.
У місцевих кафе та ресторанах можна насолодитися національними стравами та оригінальною угорською кухнею. Середній рахунок ситного обіду починається від 10$, за вечерю з вином доведеться заплатити від 13$. Протягом дня краще перекушувати вуличною їжею за 2-4$.
Структура населення
У місті постійно мешкає близько 23 тис. осіб. Майже 50% населення становлять угорці. Частка українців – майже 40%. Серед діаспор інших народностей близько 7% займають цигани.
З 2012 р. у регіоні діють дві офіційні мови – українська та угорська. На вулицях можна почути обидва, а також безліч діалектів.
У місті поширено кілька релігій та християнських конфесій – юдейська, православна та греко-католицька. Кожна течія базується у храмах, відкритих для парафіян. Відвідуючи місто, можна заглянути у всі храми, щоб оцінити їхнє архітектурне багатство та внутрішнє оздоблення.
За етнічним складом Берегове вважається угорським містом на території України. Щоб познайомитися з культурою іншої країни не перетинаючи кордон, можна купити квиток на поїзд і за кілька годин дістатися цього унікального місця. Місцеві жителі звикли часто їздити до сусідньої країни та приймати гостей.
Культура та пам'ятки
У місті працюють два театри – український та угорський. На обох сценах відбуваються як сучасні постановки, так і класичні народні п'єси.
Виступи місцевої та обласної самодіяльності, народних колективів відбуваються у районному Центрі дозвілля та культури. Обдаровані діти розвивають таланти у дитячій школі мистецтв ім. Золтана Кодая.
Берегове дотримується угорської культури як у проведенні громадських свят, так і в освіті. Місцевий Закарпатський угорський інститут ім. Ференца II Ракоці щороку випускає бакалаврів угорської філології.
Щорічно наприкінці вересня відбувається один із наймасштабніших фестивалів Закарпаття – "Берег-Фест". Його тематика перегукується зі святом урожаю, а особлива увага приділяється переробці винограду, яке має переродитися у молоде вино. Урочисту ходу з давкою винограду, народні піснеспіви та танці, ярмарок майстрів чекають на гостей та учасників дійства.
У листопаді у місті проходить фестиваль молодого вина та м'ясних страв, присвячений Дню святого Мартіна.
Парки
Берегове – зелене місто, на невеликій території якого розкинулося кілька мальовничих парків:
- Парк Фраді – прохід до алей вінчає пам'ятник Ференцу Ракоці.
- Площа Героїв – великий сквер навколо площі із фонтаном у самому центрі міста.
- Дендропарк – доглянуті алеї, засаджені рідкісними та незвичайними рослинами.
- Діно-парк – захопливий тематичний парк для дітей з велетенськими фігурами динозаврів та атракціонами.
Уздовж тінистих стежок парків розставлені лавки, на яких можна відпочити в літню спеку або помилуватися красою засніжених дерев взимку. У зелених зонах панує атмосфера спокою та умиротворення, що налаштовує на неквапну розмову.
Музеї та бібліотеки
Щодня, крім понеділка, з 10:00 до 16:00 можна відвідати краєзнавчий музей Берегівщини. У ньому зібрано колекцію історичних артефактів краю, предметів побуту та зразків національного ремісництва.
У музеї винороба Чиза можна чудово провести час за дегустацією та дізнатися цікаві тонкощі виноробства. Екскурсія включає відвідування льоху з величезними цистернами вина, що бродить.
Почитати сучасні бестселери чи нетлінну класику можна у міській чи центральній бібліотеках. Вони працюють у будні до 17:00. У сховищах можна знайти книги українською та угорською мовами.
Театри
Долучитися до світу мистецтва в місті, розвіятися після оздоровчих процедур, і добре провести вечір, просто – тут працюють два театри:
- Український театр ім. Ярослави Бандурович.
- Закарпатський обласний угорський драматичний театр ім. Дьюла Ієша.
В українському театрі можна насолодитися п'єсами з народних мотивів, а також актуальними інсценізаціями, присвяченими сучасним соціально-політичним подіям. Афішу та вартість квитка можна дізнатися на офіційному сайті театру.
Угорський театр створений у 1993 р. для потреб угорської діаспори. Переважна більшість постановок у ньому проходить угорською мовою.
Освіта та наука
У місті відкрито дев'ять загальноосвітніх шкіл, інтернат, медичне училище, професійно-технічне училище, музичну школу.
Поглиблені знання загальноосвітньої програми можна отримати у професійному ліцеї сфери послуг, Берегівському ліцеї ім. Есе Томаша, угорської гімназії Берегівської районної ради.
Позашкільні заняття з творчості проводять у Берегівському міському будинку дитячої та юнацької творчості, а також Берегівській вечірній школі. Спортивні секції – танці, гімнастика, бойові мистецтва, футбол – працюють у Дитячій юнацькій спортивній школі.
Єдина вища школа Берегового – Закарпатський угорський педагогічний інститут ім. Ференца Ракоці ІІ. У ньому готують професійних філологів, дитячих психологів та педагогів різних напрямків. Тут також можна отримати спеціальність у галузі бухгалтерського обліку, фінансів та туризму.
Інші пам'ятки
За майже 1 тис. років існування Берегове зазнало безліч архітектурних змін. Але й зараз у ньому збереглися незвичайні об'єкти:
- Казино – розважальний заклад, відкритий у 1912 р. Будівля збудована у стилі модерн та наповнена незвичайними баштами, вітражами. Щоб розглянути інтер'єр, потрібно зупинитися в готелі "Золотий Павич", який знаходиться в ньому.
- Палац правосуддя – яскравий представник французького бароко початку минулого століття, сьогодні служить головним корпусом Закарпатського угорського інституту.
- Готель "Оролсан" – одна з найдавніших будівель міста (XVII ст.), У якій розміщений угорський театр.
- Костел Воздвиження святого Хреста – церква у романському та псевдоготичному стилі, заснована у XII ст. Її кілька разів спалювали та відбудовували заново. Сучасне Берегове вінчає проєкт 1846 р. Альберта Тишлера.
Більшість визначних пам'яток зосереджено в центральній частині міста, тому їх можна подивитися за одну прогулянку. У пам'ятних будинках розташовані готелі, театри та музеї, тому вдасться безперешкодно потрапити до кожної з них, щоб ознайомитися з плануванням та оздобленням приміщень.
Телефони екстрених служб
- Поліція: 102; 067 67 34 690
- Швидка медична допомога: 103; 050 43 20 779
- Пожежна служба: 101; 0314 14 22 89
- Міська гаряча лінія соціального обслуговування: 095 51 521 73