Завантаження...

hero

Йорданське Хашимітське Королівство

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airports
Літаки
railways
Поїзди
buses
Автобуси
emergency_service
Екстрені служби
embassy
Посольство
legal_assistance
Допомога юриста

Йорданське Хашимітське Королівство

Про країну
icon
Про країну
location
Розташування
population_structure
Структура населення
visa
Віза
standard_living
Рівень життя
prices
Ціни
kitchen
Кухня
housing_prices
Ціни на житло
security_level
Рівень безпеки
prohibitions
Заборони
infrastructure
Інфраструктура
culture
Культура
other
Пам'ятки

Про країну

Йорданія або Хашимітське Королівство – юна арабська країна, яка стала самостійною лише 1946 р. В останні роки вона активно розвивається, насамперед – у галузі туризму. Сьогодні держава може похвалитися досить розвиненою інфраструктурою, комфортабельними готелями і різноманітністю визначних пам'яток, і скласти гідну конкуренцію Єгипту. У галузі медичного туризму Королівство взагалі перебуває на п'ятому місці у світі, що поруч з його низькими цінами є чудовою альтернативою провідним лікувальним курортам.

Тут можна поніжитися під сонцем на золотистих пляжах Червоного моря, побачити краєвиди безкраїх пустель, піднятися на гірські вершини та ознайомитися з унікальним побутом місцевих бедуїнів. Одна з візитівок країни – найдавніше місто Петра, розташоване серед непрохідних скель. Порадує мандрівників і неповторна місцева кухня, а також різноманітність строкатих арабських ринків та сувенірних крамниць, де кожен знайде свою оригінальну "коштовність".

Найчастіше до Йорданії приїжджають, щоб оздоровитися та продовжити молодість в оригінальних СПА-центрах із величезним набором лікувальних грязей та вод. Невелику територію краъни можна об'їхати за кілька днів і переглянути головні пам'ятки, а потім просто насолоджуватися незабутнім пляжним відпочинком.

Дістатися до Йорданії з України можна декількома способами:

  1. Купити квиток на літак до Тель-Авіва у SkyBooking, потім пересісти на поїзд до Єрусалиму, а звідти автобусом доїхати до йорданського міста Ас-Сальт.
  2. Прямим авіарейсом без пересадок за маршрутом Київ-Аман.
  3. Авіаперельотом з Києва до Акаби з пересадкою в Австрії.

Розташування

Територіально Йорданське Хашимітське Королівство розташувалося з мальовничого південно-західного боку Аравійського півострова. Кордони країни межують із шістьма арабськими країнами, куди можна виїхати на кілька днів як в окрему попутну подорож.

  • Сирія;
  • Ірак;
  • Саудівська Аравія;
  • Ізраїль;
  • Єгипет;
  • Палестина.

Щодо рівня моря, Йорданія знаходиться на висоті в середньому 1 тис. м, залежно від конкретної місцевості та населеного пункту. Найвища точка – вершина гори Джабаль-умм-ад-Дамі, найнижча – прибережна зона Мертвого моря. Практично весь її рельєф становлять пустелі чи напівпустелі, тому сільським господарством місцеві жителі майже не займаються. Адміністративний склад держави – це 12 окремих областей, у кожній із яких є свій губернатор.

Клімат дуже сухий – різко-континентальний, середземноморський субтропічний. У зимовий час температура коливається від +8ºС до +14ºС, влітку рідко опускається нижче +30ºС, переважно з липня до серпня стовпчик термометра тримається на позначці +35ºС. Тому найвдалішим часом для подорожей вважається весна та осінь, хоча в морі купатися можна цілий рік: температура води в денний час ніколи не буває менше +20ºС.

Структура населення

Згідно з переписом 2021 р., загальна чисельність населення Хашимітського Королівства становила близько 11 млн осіб, серед яких 5,6 млн – чоловіків, та 5,3 млн – жінок. Середній приріст – 2,2%, тобто кожна сімейна пара народжує в середньому 2-3 дитини. Загальна площа Йорданської держави – майже 90 тис. км2. Оскільки країна має невеликі розміри та високий відсоток народжуваності, то густота населення тут дуже висока – приблизно 122 особи на 1 км2.

В Йорданії відносно висока тривалість життя, середній показник знаходиться на позначці 80 років, у жінок – 82 роки, у чоловіків – 79 років. Грамотність населення також знаходиться на досить високому для арабських країн рівні: 96% дорослих місцевих жителів вміють читати та писати якоюсь мовою, серед них 98% – це чоловіки, 95% – жінки, середній показник грамотності серед молоді від 15 до 25 років – понад 99%.

За національною ознакою в країні переважають палестинці – близько 55%, чистокровних йорданців налічується приблизно 35%. Також на території Королівства проживають черкеси, курди, чеченці вірмени, араби. Офіційна мова – арабська, але багато освічених громадян, особливо ті, хто працює у сфері туризму, вільно спілкуються англійською та французькою. Майже 97% населення сповідують іслам, представники християнської конфесії – 2,5%, решта – переважно послідовники буддизму та індуїзму.

Віза

Громадянам України для відвідування Йорданії потрібна віза – оформити її можна заздалегідь за 2-3 дні до поїздки в йорданському посольстві, або прямо в аеропорту перед авіаперельотом безпосередньо в день поїздки. Також є варіант оформлення в'їзного документа вже під час перетину кордону, якщо вирішено діставатися не літаком, а сухопутним способом.

Рівень життя

Серед країн Близького Сходу та Північної Африки рівень життя в Королівстві оцінюється як середній, хоча у цьому відношенні Йорданія істотно поступається Арабським Еміратам, Катару, Саудівській Аравії та Ізраїлю. Але слід враховувати, що в даний момент країна переживає суттєве економічне піднесення і показники помітно змінюються з кожним роком.

Середня зарплата у країні – 500$, мінімальний рівень перебуває на позначці 200$. У столиці оплата праці значно вища, приблизно 600-700$, а в курортних містах сягає 800-1000$. Рівень безробіття – 23%. У країні високий рівень освіти та системи охорони здоров'я, влада приділяє велику увагу розвитку медицини. Понад 85% населення мають страховий поліс.

Ціни

Незважаючи на безліч важливих пам'яток та унікальну природу, відпочинок у Хашимітському Королівстві коштує відносно недорого. Подорож сюди чудово підійде для сімей з дітьми та самотніх туристів із середнім рівнем доходу.

Ціна на легкі перекуси фастфудом у вигляді шаурми або фруктового міксу коливається від 2,5$ до 5$, повноцінний обід у звичайному кафетерії – від 8$ до 14$. Вечеря на двох у хорошому столичному ресторані – від 30$ до 50$, без урахування алкоголю.

Одяг можна придбати досить дешево навіть у столичних магазинах: гарні джинси коштуватимуть у Йорданії близько 30-40$, футболка – 20-30$. Орієнтовні ціни на продукти у магазинах Йорданії:

  • молоко – 2$
  • масло вершкове – 2$
  • яблука – 1,5$
  • банани – 1,8$
  • картопля – 1,2$
  • м'ясо – 5-7$

Кухня

В цілому, кухня Йорданії відповідає стандартним арабським традиціям, але має і свої виняткові особливості. Наприклад, місцеві страви не відрізняються гостротою, і в них не використовується багато прянощів. Тут широко поширені рецепти з великою кількістю зелені, цибулі, м'яти, оливок і навіть кедрових горішків.

З легких закусок у спеку дуже популярні свіжі літні салати, рагу, здобна випічка з різними начинками, страви з додаванням тертого гороху, традиційний східний вегетаріанський фалафель. М'ясні страви найчастіше готують на основі курятини або баранини, рідше використовують яловичину. Як гарніру місцеві жителі віддають перевагу рису або картоплі. Йорданські солодощі вважаються одними з найкращих в арабському світі:

  • зацукровані фрукти;
  • пахлава;
  • печиво;
  • пиріжки;
  • десерти;
  • морозиво.

Ціни на житло

Оренда житла в Йорданії стартує від 15$ за ліжко у загальній кімнаті хостелу, двомісний номер у готелі середньої руки коштуватиме приблизно 30$ за ніч. Вартість двомісного номера в тризірковому готелі за добу складе близько 35-40$, п'ятизірковий комфортабельний готель – від 70$ на добу за двох.

Ціна довгострокової оренди житла в Йорданії залежатиме від міста та району розташування, але в середньому апартаменти з трьома спальнями коштують 400-500$ на місяць, гарна квартира з однією спальнею – 200-300$. Вартість житла також коливається в залежності від регіону: апартаменти площею 150-170 м2 – від 90 тис. $, добротний двоповерховий будинок – приблизно 400-500 тис. $, розкішна вілла – 1 000 000$.

Рівень безпеки

Рівень безпеки в Йорданії один із найвищих не лише на Близькому Сході, а й у всьому світі – злочинності тут практично немає. На вулицях, особливо в курортних зонах, нерідко зустрічаються поліцейські патрулі, але вони більше покликані стежити за самими нерозсудливими туристами, або ж щоб надати мандрівникам будь-яку допомогу. Не буває тут і міжконфесійних релігійних конфліктів, місцеві жителі шанують релігійний вибір будь-якої людини. Корінне населення дуже привітне і чуйне – йорданці завжди готові прийти на допомогу туристу, навіть якщо доведеться порозумітися з ним "на пальцях".

Заборони

Яких-небудь особливих заборон або обмежень відмінних від європейських норм в Йорданії немає, крім стандартного для арабського суспільства ставлення до жіночої статі. Чоловікам вкрай не рекомендується намагатися знайомитися на вулиці або в кафе з місцевими дівчатами, жінкам – показуватись у громадських місцях у відвертому вбранні.

В Йорданії не можна погано говорити про членів королівської сім'ї або обговорювати їх у негативному тоні, оскільки монархи багато зробили для розвитку держави і дуже шановані серед усіх категорій громадян. Не прийнято тут сперечатися з чоловіком, але це стосується виключно місцевих жителів, так само, як і відмова від запрошення танцювати – мандрівникам ніхто не робитиме зауваження. Не слід робити зайвих компліментів щодо йорданських дітей – місцеве населення дуже серйозно ставиться до пристріту.

Інфраструктура

Йорданське Королівство – це істинно арабська держава з усіма принадами східної екзотики. Але водночас воно має досить розвинену туристичну та транспортну інфраструктуру. Внутрішні авіаперельоти забезпечує свій національний авіаперевізник, купити квиток на літак в один бік можна за 100$. Час польоту, наприклад, зі столиці Королівства Аммана до курортного міста Акабу – 50-55 хвилин.

Добре налагоджено міжміське автобусве сполучення – транспорт курсує майже цілодобово, а замовити квиток туристи можуть прямо з номера готелю телефоном. Також між невеликими містечками, де немає довгих відстаней, зручно пересуватися приватними мікроавтобусами. У них дуже розгалужена мережа маршрутів та дешеві квитки, але чіткого розкладу не передбачено – зазвичай відправлення виконуються по завантаженню.

Система громадського транспорту всередині міст добре організована лише у столиці, у решті регіонів рух досить хаотичний. Для пересування туристам доступні автобуси, маршрутки або таксі – оплата здійснюється безпосередньо у водія. У столиці муніципальний транспорт вирушає за графіком, у невеликих населених пунктах краще взяти напрокат автомобіль або викликати таксі, інакше можна простояти на зупинці не одну годину.

Культура

Для багатьох європейських туристів культурний відпочинок в Йорданії тісно пов'язаний із духовним просвітленням та збагаченням. Релігійні паломники та захоплені світовою історією мандрівники становлять окрему категорію гостей країни. Адже більшість головних пам'яток культурної та історичної спадщини Хашимітського Королівства є невід'ємною частиною біблійних сюжетів.

Йорданія – це одне з найважливіших місць світового релігійного паломництва. Адже саме тут розташована вершина Нево, з якою, за вказівкою Творця, пророк Мойсей уперше побачив Землю Обітовану. У тутешніх краях, згідно з біблійними розповідями, пророк і був похований, хоча його могила поки не виявлена. На території сучасної Йорданії, на березі річки Йордан, проходило, згідно з переказами, і хрещення Ісуса Христа.

В цілому ж, культура Йорданії – це суміш західноєвропейських та споконвічно історичних віянь Сходу. Хашимітське Королівство знаходиться на роздоріжжі трьох континентів Старого Світу, різних за своїми національними особливостями та традиціями. Тому воно у всі часи мало велику культурну різноманітність та звичаї.

Пам'ятки

Крім паломницьких та релігійних пам'яток, туристи прагнуть відвідати в Йорданії такі місця:

  1. Акабські дайвінг-центри – у місті Акаба знаходиться найбільша курортна зона та єдиний порт у країні, узбережжя міста тягнеться вздовж Червоного моря та має довжину понад 27 км. Тому тут мандрівники можуть цілий рік насолоджуватися красою підводного світу та його мешканцями: мальовничими морськими рифами, різноманітним рослинним світом та унікальними представниками іхтіофауни.
  2. Національний археологічний музей Акаби – раніше територія та споруди музею служили резиденцією великого правителя Йорданського Королівства Аль-Шаріфа Хусейна бен Алі. Відвідувати це місце мандрівникам влада дозволила лише 1990 р. Тут туристи можуть ознайомитися з побутом давніх йорданців та його культурними особливостями. На виставці представлені рідкісні види зброї, посуд, елементи одягу та багато інших предметів, що стосуються періоду розквіту ісламської віри.
  3. Пустеля Ваді Рам – відвідати її буде цікаво туристам, які віддають перевагу активному відпочинку, захоплюються скелелазінням або просто люблять історію. Рельєф місцевості прикрашений унікальними природними арками, глибокими каньйонами та чудовими скелями, аналогів яким немає в жодному місці планети. У печерах Ваді Рам можна побачити наскельні малюнки, нанесені понад три тисячі років тому, політати над пустелею на повітряній кулі або відвідати знаменитий форт Мамлюка.