Завантаження...

hero

Сараєво

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Сараєво

Боснія і Герцеговина
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Сараєво – місто з різноманітною та досить трагічною історією. Сама назва, отримана в середині ХV століття, походить від турецького слова saraj, що означає "палац". Місто зарекомендувало себе як критично важливий ринок на торгових лініях схід-захід, а потім перейшло з Османської імперії, що згасає, під владу Австро-Угорщини. Тут проходили зимові Олімпійські ігри 1984 р., а потім жорстока і кривава облога під час Боснійської війни на початку 90-х років. Як і слід було очікувати, Сараєво – це місце, де знаходиться ціла низка важливих історичних пам'яток.

Від першого електричного трамвая у всій Європі до місця, що знаменує початок Першої світової війни, де б ви не ходили в Сараєво, ви пам'ятатимете про історію міста.

Сьогодні столиця Боснії та Герцеговини є політичним, громадським та культурним центром країни, відомим своїм святом мирного релігійного співіснування.

Якщо ви хочете відправитися в рейс з України до Сараєва, рекомендуємо вам зупинити свій вибір на авіаперельоті без пересадок або переїзді на автобусах, придбавши квитки за допомогою сервісу SkyBooking. Поїздка дозволить вам побачити на власні очі якомога більше красивих місць на шляху до міста.

Розташування

Сараєво – найбільший міський центр Боснії та Герцеговини з населенням 308 558 осіб (станом на 2021 р.). Це також столиця Федерації Боснії та Герцеговини та де-юре столиця Республіки Сербської, а також центр кантону Сараєво. Розташоване в Сараєвській долині власне Боснії, оточене Динарськими Альпами та розташоване навколо річки Міляцька.

Сараєво – місто, розташоване в долині та з усіх боків оточене гірськими хребтами. Річка Міляцька ділить його на дві нерівні частини, місто розширюється від її берегів. Тому маршрут Сараєво найкраще здійснювати вниз річкою, про яку багато хто говорить, що немає річки меншого розміру з такою великою кількістю мостів, щоб перетнути її.

Територія

Місто ділиться на кілька адміністративних районів, найбільші з яких:

  1. Найвідоміший район міста – Бащаршія, старе місто Сараєво. В епоху Османа ця частина міста була торговим центром. Сьогодні це культурний та історичний центр. Прогулюючись Старим містом, ви побачите мечеть Газі Хусрев-бека, Сараєвський собор та Імператорську мечеть, а також характерний базар. Тут знаходяться площі Себіль та Бащаршія, два основні центри Сараєво. Бащаршія – це також район з активним нічним життям, з найкращими барами та нічними клубами у місті.
  2. Бистрик – один із найстаріших районів Сараєва, збудований у ХV ст. Район розташований на південному березі річки Міляцька та знаходиться на протилежному боці від району Бащаршія. Це місце забезпечує автентичну та невимушену атмосферу, але при цьому знаходиться недалеко від основних визначних пам'яток міста. У Бистриці знаходяться дві національні пам'ятки: Конак та Црква святого Анте (церква святого Антонія). Район також добре відомий Сараєвською пивоварнею, побудованою у 1882 р.
  3. Centar вважається політичним, комерційним та культурним "центром" Сараєва. Він поєднує історичну сторону (BaSéarSija) на сході та сучасний Сараєво (Marijin Dvor) на заході. Центар простягається на північ від Сараєва та веде до міського стадіону КаСево – центрального місця Зимових Олімпійських ігор 1984 р. У Центарі знаходяться політичні інститути Боснії, такі як Президентура Боснії та Герцеговини, з величними будинками, збудованими в австро-угорську епоху.
  4. Маріїн Двір – перший район Ново Сараєво, де історична австро-угорська архітектура поєднується з радянською епохою та сучасним Сараєво. Район названий на честь палацу, побудованого австрійським промисловцем Августом Брауном для дружини Марії наприкінці ХІХ ст. Перебуваючи далі по долині річки Міляцька, на горизонті Маріїного двору переважають багатоповерхівки 1970-80-х років та сучасні вежі зі скляними фасадами, тому він менш мальовничий, ніж райони на сході.

Інфраструктура

Сараєво має розгалужену мережу трамваїв, автобусів, тролейбусів та мікроавтобусів, якими керує державна транспортна компанія GRAS, а також приватна компанія Centrotrans, яка працює на деяких маршрутах. Загалом трамваї становлять більшу частину громадського транспорту Сараєво, включаючи передмістя.

Неможливо залишити без уваги надзвичайно популярну нещодавно відремонтовану канатну дорогу Сараєва. Вона з'єднує Бащаршію (відому як Старе місто) та гору Требевич, одну з чотирьох Олімпійських гір.

Крім того, ви можете переміщатися містом та поїздами, які використовуються тут нарівні з автобусами. Щоб заощадити гроші на проїзді, рекомендуємо купити проїзний квиток на місяць.

А ще ви можете скористатися міжнародним аеропортом Сараєво, куди прилітають сотні літаків з усього світу щодня.

Рівень безпеки

Сараєво загалом безпечне місто. Його люди дуже добрі та раді допомогти, і туристи не повинні зіткнутися з великими проблемами у цьому місці. Хоча злочинність у столиці зростає, це не привід для занепокоєння, оскільки вона в основному відбувається між організованими злочинними угрупованнями і не торкаєтьсяся туристів. Пограбування здійснюються у цьому місті, але рідко. Туристам нічого не загрожує.

Ціни

Перед тим як купити авіаквиток в Сараєво, рекомендуємо вам ознайомитися з цінами на життя в цьому місті.

Якщо ви любите гуляти та проводити час у кафе та ресторанах, то вам обов'язково сподобається Сараєво. Харчування тут недороге, за рахунок того, що їжа є доступною, а ціни на алкоголь невисокі. До прикладу, пляшку домашнього пива можна купити за 1,7$.

Громадський транспорт у місті коштує відносно дешево. Поїздка в один кінець буде коштувати вам не більше 1$, а місячний квиток – 30$. Якщо ви хочете провести в Сараєво більше, ніж кілька ночей, і отримати потрібне житло для нормального життя, то ви можете вибирати між центральними та сільськими районами міста:

  • квартира (1 спальня) в центрі міста – 286,75$
  • квартира (1 спальня) за межами центру – 189,29$
  • Квартира (3 спальні) у центрі міста – 560,78$

Структура населення

Поточне населення агломерації Сараєво у 2022 р. становить 344 тис. осіб, що більше, ніж у 2021 році. Щільність населення міста становить 1954,07 чол./км². Чоловіче населення становить 257 284 чоловік, жіноче – 269 765.

Культура та пам'ятки

Сараєво, як столиця Боснії та Герцеговини, у минулому тричі опинялося у центрі уваги всього світу. Перший раз тут було вбито австро-угорського кронпринца Франца Фердинанда, вдруге – під час 14-х зимових Олімпійських ігор, а втретє під час облоги Сараєва в 90-х роках минулого століття.

Це місто, а особливо його стару частину, часто називають "європейським Єрусалимом" через присутність різних народів та культур, що розташовані на порівняно невеликій території. Культура Сараєво, яку ви побачите, прогулюючись містом, дивовижна. Це місто дає вам відчуття подорожі в часі, від часу Османа ви за один крок переходите до австро-угорського періоду.

Чим далі, тим сучаснішим стає Сараєво, а тому можна зробити висновок, який незабутній слід у існуванні цього міста залишили різні культури. Цей невеликий простір охоплює поглядом час існування чотирьох імперій: Римської, Візантійської, Османської та Австро-Угорської, двох королівств: Боснійського та Югославського. Три світові монотеїстичні релігії: християнство (православ'я та католицизм), іслам та іудаїзм, різні архітектурні стилі.

Парки

Гори та долини оточують Сараєво, а місцеві жителі знаходяться всього за кілька хвилин їзди від природи. Саме тому в цьому місті можна знайти величезну кількість зелених насаджень, парків та садів.

  1. Велікі – це великий парк, що знаходиться між центральним Сараєво та Бащарсією. Декілька стежок ведуть навколо та з'єднуються з прилеглим парком Малі. Сім'ї приходять сюди на прогулянку, а діти – погратися.
  2. Сім'ям та молоді подобається променад Вілсона, 2 км дороги вздовж річки Міляцька на захід від центру Сараєво. Після 17:00, у вихідні та святкові дні вулиця закривається для руху транспорту. Всі, від ролерів та бігунів до собачників та велосипедистів, насолоджуються прекрасною набережною Вілсона, спроєктованою австро-угорцями. Тут можна купити попкорн та закуски, якщо ви зголодніли. Також доступні велосипеди та квадроцикли, чотириколісний візок, на якому сім'ї можуть крутити педалі разом. Тут кілька кафе та ресторанів з відкритими майданчиками, завжди повними студентів та молодих пар.
  3. Враца – це парк площею 8 га, розташований за кілька кілометрів нагору по пагорбах на південь від набережної Вілсона, названий на честь 11 тис. боснійців, які загинули під час Другої світової війни. Сам меморіал кричить про соціалізм своїм сірим симетричним зовнішнім виглядом. Відкрився в 1981 р. і був зруйнований сербами, що відступали після завершення облоги. У 2005 р. місцева влада оголосила парк національною пам'яткою.

Музеї та бібліотеки

Сараєво є одним із небагатьох великих міст Європи, в яких мечеть, синагога, православний та католицький храми розташовані в одному районі. Це одне з найбільш культурно та релігійно різноманітних міст Європи, в якому впродовж багатьох століть проживали православні серби, боснійці-мусульмани, хорвати-католики, цигани та євреї. Ця неймовірна різноманітність відображена у багатьох великих музеях Сараєва.

  1. Національний музей Боснії та Герцеговини – один із найкращих музеїв Сараєва. Вперше створений у 1888 р. Його основні виставки знаходяться у чотирьох різних павільйонах: історії, археології, етнології та бібліотеці. Тут також є ботанічний сад із колекцією стеччі, типових середньовічних надгробків Боснії (вони охороняються як об'єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у багатьох місцях по всій країні.).
  2. Музей воєнного дитинства, відкритий у січні 2017 р., є одним із найновіших музеїв Сараєва. Як видно з назви, у центрі уваги життя дітей під час Боснійської війни. Він розповідає про трагічний досвід дітей, зворушливі листи, малюнки, фотографії, особисті речі та відеовідгуки. Колекція містить понад 3 тис. предметів та 60 усних свідчень колишніх "дітей війни".
  3. Заснований у листопаді 1945 р., одразу після закінчення Другої світової війни, Історичний музей Боснії та Герцеговини – рай для любителів історії. Він охоплює всю історію Боснії та Герцеговини, яку багато разів окупували іноземні правителі. Від приходу слов'ян на Балкани, які створили першу середньовічну боснійську державу, до османського та австро-угорського правління, Югославії Тіто. Якщо ви хочете поринути у захоплюючу історію Боснії та Герцеговини, це найкращий музей у Сараєво для вас. Його колекція включає щонайменше 400 тис. документів, фотографій, артефактів, творів мистецтва та інших архівних об'єктів.

Театри

Театральне життя у Сараєво напрочуд різноманітне. Найвідомішими вважаються такі мистецькі локації:

  1. Національний театр Сараєво. Заснований у 1919 р. та збудований за проєктом архітектора Карела Паріка до цього часу вражає витонченістю архітектурних форм та є пам'яткою архітектурної спадщини усієї країни. Спочатку театр був виключно драматичним, однак пізніше тут почали ставити мюзікли, а з 1946 р. – опери та балет. Ця традиція зберігається до сьогодні.
  2. Народний театр. Розташований на прекрасній сараєвській набережній, вабить глядачів уже багато десятиліть. На початку ХХ ст. він задумувався як загальномистецький проєкт, проте після відкриття у 1921 р. став виключно театральним майданчиком. Головна зала розрахована на 450 глядачів.
  3. Молодіжний театр був заснований після Другої світової війни, 1950 р., та називався Піонерським театром. У 1977 р. був об'єднаний з ляльковим театром.

Освіта та наука

Здобуття освіти у Сараєво (початкової, середньої, вищої) – не просто обов'язок громадян Боснії та Герцеговини, а й давня культурна традиція, успадкована від імперського минулого. Перший навчальний заклад – Суфійська школа – був заснований тут ще у 1537 р. Потім упродовж прийдешніх століть освітня галузь міста лише розвивалася. Сьогодні у Сараєво є низка авторитетних навчальних закладів, серед яких:

  1. Університет Сараєво – найстаріший ВНЗ, який бере свій початок зі вже згаданої Суфійської школи. Тут навчається понад 30 тис. студентів, є 20 факультетів та три академії. У виші викладають різноманітні дисципліни понад 1 тис. кваліфікованих викладачів.
  2. Сараєвська школа науки та техніки. Це приватний виш, який має низку освітніх партнерів у Великій Британії. У 2016 р. увійшов до 600 найкращих університетів світу.
  3. Міжнародний університет Сараєво. Заснований нещодавно, у 2005 р., Фондом розвитку освіти. Тут навчаються за Болонською системою понад 1600 студентів з 55 країн та викладають фахівці з понад 20 країн. У ВНЗ можна опанувати мистецтво, соціальні науки, інженерію.

Інші пам'ятки

Сьогодні Сараєво є політичним, громадським та культурним центром країни, відомим своїм святом мирного релігійного співіснування. Ось наш список найкращих пам'яток, які потрібно побачити.

  1. Мечеть Газі Хусрев-бека. Найбільша мечеть у країні є центром ісламської громади Сараєва. Побудована в 1532 р., вона є яскравим зразком архітектури Османа, характерної для міста. Зовні знаходиться гарний внутрішній двір з фонтаном для ритуальних обмивань, а головний вхід прикрашений ісламськими візерунками. Церква має кілька куполів, що є характерною рисою османської, а не близькосхідної архітектури мечетей. Вона була значно пошкоджена під час громадянської війни, і в 1996 р. в першочерговому порядку почалася реконструкція з огляду на його культурне значення.
  2. Латинський міст, що височіє над річкою Міляцькою трьома арками, є відносно ненав'язливою маленькою спорудою, яка, як вважається, була збудована десь у середині ХVІ ст. Ця ключова подія, сумно відома як місце вбивства ерцгерцога Франца Фердинанда та його дружини, відзначена досить непримітною меморіальною дошкою. У Соціалістичній Федеративній Республіці Югославії (1946-1992) боснійсько-сербський убивця Гаврило Принцип вважався національним героєм.
  3. Меморіальний цвинтар Ковачі також відомий як "Цвинтар мучеників" через похованих тут боснійців, які загинули, захищаючи себе і своє місто від сербських агресорів під час трагічної громадянської війни, що вирувала між 1991 і 1995 рр. Також тут поховано першого президента. незалежної Боснії Алія Ізетбегович. Ви можете споглядати цвинтар з навколишнього пагорба, відомого як жовта фортеця – гарного місця, звідки можна спостерігати захід сонця.

Телефони екстрених служб

  1. Поліція: 122
  2. Швидка медична допомога: 124
  3. Пожежна служба: 123