Завантаження...

hero

Будапешт

Дата
Назад
1 Дорослих
Дорослi
Діти
до 14 рокiв
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Нд

Інфраструктура

airport
Літаки
train
ЖД Вокзал та авто
transport
Міський транспорт
house
Житло та готелі
restaurants
Бари та ресторани
hospitals
Лікарні

Будапешт

Угорщина
icon
Про місто
icon
Про місто
location
Розташування
teritory
Територія
infra
Інфраструктура
security
Рівень безпеки
prices
Ціни
population
Структура населення
culture
Культура та пам'ятки
park
Парки
museums
Музеї та бібліотеки
theater_comedy
Театри
education
Освіта та наука
other
Інші пам'ятки
phone_in_talk
Телефони екстрених служб

Про місто

Хтось називає його "Парижем для бідних", інші – "Перлиною на Дунаї", але куди приємніше не розкидатися епітетами, а просто насолоджуватися красою Будапешта! Вже в назві міста криється історія його виникнення. Давним-давно було два містечка: з одного боку річки виросло селище Буда, з іншого – Пешт. Пізніше вони об'єдналися, і так виникла столиця Угорщини, яка приваблює туристів із Європи та всього світу.

Будапешт багатий на унікальну архітектуру: від розкішних палаців, що ще зберігають імперіалістичний дух, до сучасних креативних будівель, що підкреслюють прогресивність столиці. На території міста є безліч пам'яток великим угорським особам та десятки купалень, побудованих на базі термальних вод. В історичній частині витає дух свободи: прохолодний вітерець з боку річки доносить аромати смачної випічки та кави. Увечері центральні вулички переповнені туристами, які шукають вільний столик в одному з цілком доступних для середнього гаманця місцевих ресторанів.

Жити в Україні та не відвідати сусідній Будапешт – велике упущення! До угорської столиці з українських міст літає один літак за іншим. Купити авіаквиток на прямий рейс можна в будь-який час з допомогою нашого зручного сервісу SkyBooking. Деякі мандрівники, які бажають насолодитися природою у дорозі, обирають автобус, але треба розуміти, що поїздка наземним транспортом займає набагато більше часу.

Розташування

Мальовнича природа характерна для всієї Угорщини, але в Будапешті та його околицях якось по-особливому гарно. Просторі рівнинні ділянки різко змінюються невисокими пагорбами, створюючи гру топографічних контрастів. Буда дивиться на світ зверхньо, ​​адже вона стоїть здебільшого на виразних річкових терасах, а Пешт має спокій піщаної рівнини.

Місто розділене на дві частини не тільки історично, а й географічно — його розрізає навпіл великий і могутній Дунай. Навіть на найвужчих ділянках ширина річки становить понад 200 м. Ним постійно снують туди-сюди туристичні катери. Вартість річкової прогулянки цілком бюджетна (відносно дорожчих європейських столиць), тому любителів зробити гарні панорамні фото з води – хоч греблю гати!

Будапешт славиться спекотним літом із практично середземноморськими температурними показниками та холодними зимами, що мало чим відрізняються від українських. У цій частині Угорщини спостерігається перехід клімату від континентального до помірного, чим пояснюється велика різниця між літньою і зимовою температурами.

Територія

Адміністративно місто поділене на 23 райони, які мають назви, але на практиці більшою мірою позначаються римськими цифрами. Найбільш примітним для туристів є район ІІІ, він же Стара Буда. Він приваблює бажаючих подивитися на стародавні споруди і в той же час має досить затишні квартали, де можна зняти номер в готелі або орендувати апартаменти з красивим видом з вікна. Варто також виділити:

  1. Район I, де знаходиться Будайська фортеця.
  2. Район VI (Терезварош) – забудований будинками кінця ХІХ та початку ХХ ст. Вирізняється проспектом, який порівнюють з Єлисейськими полями.
  3. Район VIII (Йожефварош) – відомий старовинним цвинтарем та Національним Угорським музеєм.

Інфраструктура

Перше враження про Будапешт – аеропорт Ференца Ліста, куди можна долетіти з України без пересадок, придбавши квитки онлайн за допомогою сервісу SkyBooking. Він найбільший у країні, працює цілодобово. Саме через нього свій маршрут Угорщиною будує більшість закордонних туристів, які обирають в якості засобу пересування літак. З території аеропорту (зупинка біля терміналу 2B) відправляється громадський транспорт. Автобус 200Е швидко і без пересадок завезе вас у межі міста.

Будапешт пишається своїм найстарішим метрополітеном (відкриття відбулося далекого 1896 р.). Старіше метро на Європейському континенті лише у Стамбулі. Одноразовий квиток коштує стільки ж, як і проїзд у наземному громадському транспорті – трохи більше 1$. Найвигідніше буде купити безлімітний 24-годинний проїзний. Він продається в автоматах. У столиці Угорщини відносно дешеві тарифи в таксі – посадка трохи більше 2$ плюс близько долара за кожен кілометр шляху.

Залізничний транспорт – один із найпопулярніших серед угорців. Ціна квитка на міжрегіональний поїзд не суттєво відрізняється від розцінок Укрзалізниці, але якість вагонів відчутно вища. У Будапешті три залізничні вокзали. Найбільший називається Келеті.

Рівень безпеки

Будапешт радує спокійною обстановкою та мінімальним ризиком потрапити у неприємну ситуацію. Кількість убивств на 100 тис. містян – 2,2. Для порівняння, аналогічний показник у другому за значимістю місті Угорщини – Дебрецені – дорівнює 3.

Найбільшу небезпеку для іноземців несуть несумлінні таксисти (завжди викликайте офіційне таксі) та вуличні ігри (наївні туристи покладаються на чесність "розводил"). Часто обманом займаються бармени та навіть власники нічних клубів та барів. Чоловікам варто з пересторогою пригощати на вигляд милих дівчат, інакше можна отримати чек з дуже круглою сумою.

Ціни

Столиця Угорщини – це рідкісний випадок, коли можна чудово провести час у розкішному місті, не витративши усі заощадження. В якості прикладу:

  • середня вартість номера на двох у готелі (3-4 зірки) – 104 $
  • чашка капучіно (з собою) – 1,4$
  • мінеральна вода (0,5 л) – 0,6$
  • келих місцевого розливного пива (0,5 л) – 1,4 $
  • середня ціна легкої жіночої сукні в брендовому бутіку – 36$

Недорого можна орендувати автомобіль та подорожувати на ньому. Вартість 1 л 95-го бензину в Угорщині – 1,3$. Що стосується громадського харчування, то є дешевий сегмент закладів (популярніші) і лакшері-ресторанів. Середня ціна на їжу:

  • бізнес-ланч (1 людина) у хорошому кафе – 4,5$
  • класичне БігМак-меню в МакДональдсі – 5,5$
  • вечеря на двох із напоями – від 20$ і вище.

Структура населення

Будапешт входить до десятки найбільш населених міст Європейського Союзу з показником 1,7 млн ​​осіб (за даними за 2021 р.). Населення усієї агломерації досягає 3 млн осіб. Серед мешканців найбільше етнічних угорців – приблизно 91%. Інші 9% припадають на маленькі групки інших національностей. Найчисленніші з них — німці та цигани (близько 1% від загальної кількості).

Щільність населення у місті становить 3330 осіб на 1 км2. Середній вік будапештця – 43 роки. Найбільше містян у віці від 45 до 59 років – близько 370 тис. людей. Місцеві розмовляють угорською мовою, яка належить до фіно-угорської родини і є абсолютно незрозумілою для українців і складною у вивченні. Багато будапештців, особливо ті, хто працюють у сфері послуг, знають англійську, що спрощує комунікацію.

Серед віруючих понад половина людей називають себе римо-католиками. Кількість протестантів дорівнює 15%. Приблизно кожен п'ятий мешканець Будапешта сповідує атеїстичні погляди. Вони більшою мірою поширені серед молоді.

Культура та пам'ятки

В епоху глобалізації та на тлі постійного напливу туризму Будапешт примудряється зберігати своє справжнє обличчя. У той час, коли сусідній Відень захлинається хвилями ісламу, що швидко розповсюджується, угорська столиця і безпосередньо її жителі віддають перевагу девізу "Будапешт – для угорців". У них прийнято пишатися своїм містом, а державу вони взагалі вважають найкращою у всій Європі. Націоналістичні погляди угорців та будапештців зокрема яскраво ілюструються на виборах керівників країни та столиці.

Середньостатичний мешканець Будапешта дотримується консервативних поглядів, як мінімум намагається одягатися зі смаком, чудово знає історію свого міста, слухає відомого угорського композитора Ліста, їсть гуляш на обід та закушує паприкашем (традиційні угорські страви, які варто скуштувати).

Багато любителів музики вперше відвідали Будапешт виключно заради всесвітньо відомого фестивалю Сігет – унікального "івенту", який збирає найкращі гурти та сотні тисяч меломанів-тусовщиків. Він щорічно проходить на острові Обуда. Як правило, на фестивальні дні важко дістати авіаквиток, тому бронювати потрібний рейс слід заздалегідь.

Парки

У співвідношенні населення міста до кількості місць для сімейного відпочинку Будапешт – одне з найкращих у Європі. За нього говорить різноманітність парків:

  1. Варошлігет – оазис у центрі густонаселеної столиці. Відносно невелика, але добре облагороджена територія є улюбленим місцем для обідніх прогулянок.
  2. Парк Єлизавети. Названий на честь коханої австро-угорського імператора Франца Йосипа. Тішить око доглянутими доріжками та смарагдовими газонами.
  3. Олімпія. Знаходиться зовсім поруч до будівлі парламенту, тому приваблює туристів, втомлених від виснажливих прогулянок.
  4. Міленаріш. Свого часу на території цього симпатичного парку був великий завод, від якого залишилися лише павільйони, що застосовуються для різноманітних шоу.
  5. Нормафа. Розташований за кілька кілометрів від міста. Надихає чистим повітрям, віковими дубами та тишею, а ще – чудовим панорамним видом.

Музеї та бібліотеки

Багато місць для інтелектуального відпочинку підтверджує високий рівень культурного життя в Будапешті. Вам сподобається:

  1. Музей історії Будапешта. Дозволяє перенестися у давні часи. Зустрічає відвідувачів на території Королівського палацу у Буді.
  2. Угорська національна галерея. У ній представлені найкращі роботи художників-угорців, колекція яких збиралася протягом понад 100 років.
  3. Угорський Національний музей. У двох десятках просторих виставкових залах розміщено тисячі важливих для історії Угорщини (і не лише) експонатів.
  4. Бібліотека Ервіна Сабо. Мається на увазі ціла мережа бібліотек, але підвищеної уваги гідна головна будівля, розташована у палаці Венкхеймов.

Театри

Прекрасною альтернативою активному відпочинку може бути відвідування одного з будапештських театрів.

  1. Театр Еркеля. Названо на честь основоположника угорської національної опери. Один із найкрасивіших і найбільших театрів країни.
  2. Національний театр. Був заснований далекого 1837 р. Зараз це по-сучасному обладнаний затишний зал на трохи більше ніж 600 глядацьких місць.
  3. Театр Комедії. Виконаний у стилі модерн. Носить звання історично першого закладу угорської драми.
  4. Будапештський ляльковий театр. Один із найбільших театрів у Європі серед тих, які присвячені ляльковим виставам. Неподалік розташована Музична академія Ференца Ліста.

Освіта та наука

Поїхати з туристичним візитом до Будапешта, а потім прямою дорогою до одного з місцевих університетів? Відмінний варіант, адже в угорській столиці є дуже непогані виші:

  1. Університет гуманітарних наук ім. Лоранда Етвеш. Щорічно приймає тисячі абітурієнтів з інших країн. На вибір є вісім факультетів.
  2. Центральноєвропейський університет. Знаменитий своїм викладацьким складом, який включає десятки європейських професорів. У цьому виші максимально широка географія студентів – навчаються люди із понад 100 країн світу.
  3. Університет технології та економіки. Існує з далекого 1792 р. До учнів висуваються найвищі вимоги щодо активної наукової діяльності, що позитивно впливає на рівень знань випускників.
  4. Музична академія Ференца Ліста. На зорі існування академія розташовувалася у будинку самого Ліста. Зараз це величезна будівля, що включає дослідницький центр та музей.
  5. Університет образотворчого мистецтва. Історія почалася зі школи малювання, заснованої наприкінці ХІХ ст. Сьогодні університет поєднує перспективних молодих талантів Угорщини.

Інші пам'ятки

Чи існує ідеальний маршрут, який дозволяє за короткий час побачити весь Будапешт? Навряд, адже в угорській столиці так багато всього цікавого:

  1. Будайська фортеця. Це повноцінний історичний центр, у якому є і руїни середньовічного замку, і королівський палац з красивою церквою Матьяша.
  2. Ланцюговий міст Сечені. Саме ця споруда об'єднала Буду та Пешт у 1873 р., розпочавши новий виток історії угорської столиці.
  3. Купальня Сечені. Ідеальний спосіб відпочити від прогулянок, насолоджуючись високопрофесійними послугами та лікувальною дією термальної води.
  4. Будівля парламенту Угорщини. Одна з найбільших урядових резиденцій у світі, яка найвигідніше виглядає ввечері, коли включено ілюмінацію.
  5. Кафе "Жербо". Обов'язкове до відвідування місце. Ні, не заради "поїсти" та "попити", а заради неповторної атмосфери. Це культова кав'ярня, яка існувала ще у ХІХ ст.
  6. Замок Брунсвік. Більшою мірою сподобається поціновувачам музичного мистецтва. У стінах цього замку можна перейнятися життям та творчістю Бетховена.
  7. Річка Дунай. Той винятковий випадок, коли річка є повноцінною пам'яткою. Вона незрівнянна з будь-якого ракурсу!

Телефони екстрених служб

  1. Аварійна служба: 188
  2. Поліція: 107
  3. Пожежні та рятувальники: 105
  4. Номер цілодобової медичної служби: 317 21 11
  5. Номер посольства України у Будапешті: +36 1 422 4124