Красноград
Загальна інформація
-
Країна: Україна
-
Статус: місто
-
Адміністративний Центр: Красноградський район
-
Площа: 40 км²
-
Заснований у 1731 році
-
Клімат: помірно-континентальний
-
Часовий пояс: UTC+2:00, влітку UTC+3:00
-
Населення: 19 674
-
Телефонний код: +380 5744
Інфраструктура
Красноград
Про місто
Красноград – затишне мальовниче містечко у Харківській області, зі своєю історією, важливими промисловими об'єктами та добре розвиненою соціальною сферою. Про нього мало хто знає, тому що місто невелике: його населення становить близько 20 000 осіб, проте воно безперечно заслуговує на вашу увагу. Якщо будете на Харківщині, Красноград варто відвідати, щоб познайомитися з його пам'ятками, яких, незважаючи на невелику територію, цілком достатньо для нових вражень та поповнення "скарбнички" подорожей Україною.
Місто відоме з XVIII століття як Белівська фортеця, споруджена для оборони України. Це було зміцнення лінією від річки Дніпро до річки Сіверський Донець. На ті часи тут було організовано поселення козаків та селян, які втекли з правобережної України. У період з 1735 по 1764 р. у Белевській фортеці був Ландміліцейський корпус, що складався з 20 полків.
У XVIII століття тут активно розвивається ткацьке виробництво, зокрема виготовлення шовку. У 1764 року Белевська фортеця стає центром Катерининської провінції Російської імперії, а 1788 стає центром Азовської губернії.
У 1784 році Катерина II видає указ про те, що відтепер фортеця має статус міста та називається Костянтинград, на честь її онука Костянтина. На початку ХІХ століття місто стає центром Полтавської губернії. У 1809 році сюди заїжджають ремісники, які володіють суконною справою, з Австрії, Саксонії та Бранденбурга, для яких спеціально виділили землю та збудували нові будинки. У цей час місто славилося мальовничими краєвидами та затишними садами.
1919 року починає видаватися місцева міська газета. Сьогодні основу економіки міста становить промисловість. У місті видобувається газ. На бурових об'єктах задіяно майже чверть населення, багато хто працює вахтовим методом, приїжджаючи також з інших міст.
Розташування
Красноград розташований на правому березі річки Берестова, загальна довжина якої становить 99 км, за 100 км від південної частини обласного центру – міста Харків.
Клімат у місті помірно-континентальний. Середня температура взимку становить -7 градусів, улітку - +20 градусів. Рельєф переважно хвилясто рівнинний, що має легкі височини та низовини, у південно-західній частині горбиста степова зона.
Неподалік міста, в селі Антонівка є лікувальне Солоне озеро, на яке приїжджають відпочивати та оздоровлюватись також і місцеві жителі. Виникло воно внаслідок потужного викиду газу, коли тут було розгорнуто газовидобувну промисловість. Через активне буріння сталося обвалення кратера, діаметр якого становив 60 метрів. Після дірка заповнилася солоною водою, яка й досі зберігає свої корисні властивості, високий вміст мінералів та солей допомагають при захворюваннях опорно-рухового апарату.
Територія
У складі Красноградського району 220 населених пунктів, об'єднаних у 6 територіальних громад. Місто є адміністративним центром Красноградської міської територіальної громади, керується міською радою на чолі міського мера. Основною функцією міської ради є прийняття рішень щодо соціально-економічного розвитку міста, бюджету та інших важливих питань.
На рівні міста існує виконком, що виконує функції виконавчої влади. У Краснограді функціонують місцеві державні установи та організації, які здійснюють контроль за дотриманням законодавства та організацію життєдіяльності міста. Все це спрямоване на створення комфортного та безпечного міського середовища, що сприяє підвищенню якості життя мешканців Краснограду.
Інфраструктура
Аеропорту в місті немає, найближчий знаходиться в обласному центрі – місті Харків, за 117 км від Краснограда. До міста легко дістатися з Харкова, а також інших міст та населених пунктів за допомогою автобусів. Ви можете відправитися з цього міста в Кропивницький, Полтаву, Дніпро та інші великі міста України. Знайти та вигідно купити квитки ви можете за допомогою нашого сервісу, не виходячи з дому. Більшість проїзних документів не потрібно додатково друкувати, достатньо пред'явити їх в електронному вигляді.
Через місто також прокладено Південну залізницю, Красноград є вузловою станцією, що зв'язує залізничні лінії на Дніпро, Харків, Полтаву, Лозову. Крім цього через місто проходить автомобільна дорога Е105 та М-18.
Рівень безпеки
Красноград є відносно безпечним містом України. Достатньо дотримуватися базових правил поведінки, щоб не потрапити в неприємні ситуації. Тримайте при собі та уважно стежте за особистими цінними речами та дітьми. Не заводіть знайомства з підозрілими людьми, не відвідуйте малолюдні місця у вечірній час. При виникненні загрози життю та здоров'ю негайно звертайтеся до відповідних служб.
Найбільш популярними злочинами тут, як і в багатьох інших містах, є вуличні крадіжки та шахрайські дії. Якщо ви зіткнулися з подібним, зверніться до правоохоронних органів.
Ціни
Вартість продуктів харчування, житла та інших речей першої необхідності у Краснограді така сама, як і в багатьох інших містах України. Середньостатистичний продуктовий кошик має такі розцінки:
- хліб - 0,49 $;
- сир – 2,44 $;
- яблука - 0,49 $;
- банани - 1,46 $;
- помідори - 1,46 $;
- рис - 0,85 $;
- гречана крупа - 0,73 $;
- вода - 0,41 $;
- масло вершкове - 2,20 $.
Зняти квартиру в Краснограді можна за 120 $ на місяць, залежно від стану житлоплощі, району, наявності побутової техніки та меблів.
Вартість одягу приблизно така:
- джинси - 17 $;
- куртка - 20 $;
- плаття - 12 $;
- футболка - 6,10 $;
- взуття - 15 $.
Комплексний обід у кафе коштуватиме 5$. Середня вартість чашки кави -1,20 $.
Структура населення
Основна частина населення Краснограда – українці та росіяни. Офіційна мова – українська, широко застосовується у громадському житті, адміністративних та освітніх установах. Російська є другою за популярністю мовою і використовується у повсякденному спілкуванні серед населення. Більшість мешканців міста двомовна та вільно володіє як українською, так і російською мовами.
Основною релігією у місті є православне християнство, менш популярні юдаїзм, протестанізм, католицизм. Атеїсти і люди, які не відносять себе до будь-якої релігії, становлять невелику частину населення. Вікова структура включає три основні групи:
- Діти та молодь (до 18 років) – приблизно 20-25% населення.
- Працездатне населення (від 18 до 60 років) – найчисленніша група, що становить близько 55-60%.
- Літні люди (старше 60 років) – приблизно 20-25% населення.
У місті спостерігається скорочення чисельності молоді через міграцію до більших міст або за кордон у пошуках роботи.
Культура та пам'ятки
Хоча Красноград відносно невелике місто, він має багату історичну спадщину та культурні традиції, які зберігаються й донині. Культура Краснограда відбиває традиції українського народу, тісно переплетені з російськими та іншими культурними впливами. У місті відбуваються різноманітні заходи, у тому числі ярмарки, спортивні змагання, виставки та виступи народних творчих колективів. Їх влаштовують на День міста, яке святкується 11 серпня.
У Краснограді активно підтримуються традиції святкування українських національних свят, таких як Новий рік, Різдво, Масляна, Іван Купала та інші. На цих святах проводяться народні гуляння та концерти місцевих аматорів. У місті та районі збереглися традиції народних ремесел, таких як вишивка, різьблення по дереву. Багато майстрів продовжують розвивати ці ремесла та навчають молоде покоління.
Ще з 1988 року у місті функціонує спортивний клуб "Буровик", де займаються кікбоксингом та карате. А у місцевому футбольному клубі "Факел" організовуються матчі на стадіоні.
У місцевому Будинку культури Краснограда є творчі гуртки та секції, де можна навчитися робити різні вироби, малювати, танцювати, співати та багато іншого. Займатися можуть люди різного віку.
Відображають місцеву культуру та історичну спадщину міста та різні пам'ятки архітектури та пам'ятні знаки історичних подій, що мають цінність для міста.
Парки
У місті є Хомутовський парк, в якому є невелика водойма, територія підходить для тривалих піших прогулянок, катань на велосипеді, проведення часу на свіжому повітрі. Є також ділянка з хвоєю, де можна збирати гриби за сезон. Також тут можна влаштувати фотосесію та пікнік.
У міському парку Краснограда є скульптура Бізона, встановлена у 2006 році. Пам'ятник символізує здоров'я, процвітання та підприємництво.
Музеї та бібліотеки
У Краснограді є краєзнавчий музей П. Д. Мартиновича, заснований ще 1921 року українським художником Парфирієм Денисовичем Мартиновичем. 1982 року до музею прибудували художню галерею. Сьогодні у музеї понад 30 000 експонатів, а кількість його відвідувачів на рік становить 15 000 осіб. В основному залі розповідається про історію міста, а також газовий видобуток, інша зала присвячена природоохоронній сфері, а третя є художньою галереєю, де регулярно відбуваються виставки місцевих та українських художників.
Музей займається популяризацією історії Слобожанщини, активно співпрацюючи з музеєм археології та етнографії при Харківському національному університеті імені В.М. Каразіна. Працює музей із 08:00 до 17:00. Знаходиться за адресою: вул. Соборна, 55. Також у місті є кілька бібліотек.
Театри
У місті нема стаціонарних театрів. Іноді сюди приїжджають із гастролями представники української театральної сфери, а також влаштовуються театральні вистави від місцевих аматорів на свята.
Освіта та наука
У Краснограді сьогодні працює 5 шкіл загальноосвітнього спрямування. Також є школа естетичного виховання, де пропонуються класи музики та мистецького навчання. Також у місті добре розвинений спорт, є спеціальна дитячо-юнацька спортивна школа, де діти можуть займатися за такими напрямками, як:
- футбол;
- баскетбол;
- атлетика;
- танці;
- карате.
Для здобуття професії є аграрно-технічний коледж, в якому також можна отримати освіту за напрямами "Підприємництво", "Облік та оподаткування".
Також у місті є педагогічний коледж – філія Харківської педагогічної академії, медичний коледж та професійний ліцей.
Інші пам'ятки
У Краснограді є чим зайнятися, якщо ви просто проїздом. Можна переглянути місцеві визначні пам'ятки, серед яких красиві архітектурні споруди з часів Катерини II. Так, одним із таких є "Будинок Катерини", в якому зупинялася імператриця, будучи проїздом. Це перша будівля XVIII століття, збудована з цегли. Свого часу воно належало купцеві Шелестіну. У підвалі розміщалася пекарня, де пекли бублики для продажу. Після Другої світової війни будинок був житловий, потім у ньому розміщувався музей, а зараз банк. Знаходиться він на вулиці Полтавській.
Земська управа - це будинок у стилі модерн по праву можна назвати найкрасивішим у місті. Найстаріша споруда у минулому є Земською управою. Нині тут розташовані міська рада та редакція місцевої газети. Рік будівництва цієї чудової будівлі – 1914. Проект його представив земський архітектор Шершов.
Руїни Білівської фортеці, що збереглися до наших днів, це своєрідний символ міста. Біля них встановлено обеліск, у якому є послання наступних поколінь.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба – 101
- Швидка допомога – 103
- Телефон екстреної допомоги – 112
- Поліція – 102